Kilo Vermek İçin En İyi Kahvaltılık Yiyecekler

Sağlıklı bir kahvaltı için fikirlere mi ihtiyacınız var? Sabah yemeğinizi karıştırın ve kilo vermek için yardımcı olan bu 5 sağlıklı kahvaltı yemeğinden birini veya birkaçını deneyin.

Donutları unutun. Güne sağlıklı kahvaltı yiyecekleriyle başlamak enerjinizi korumanıza, açlık ataklarını önlemenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, düzenli kahvaltı yapanların daha zayıf olma eğiliminde olduğunu ve insanların kilo vermede ve kahvaltı yaptıklarında kilo vermede daha başarılı olduklarını gösteriyor. Dahası, kahvaltı yapan insanlar tipik olarak lif ve vitaminler gibi bazı önemli besinlerden daha fazla alırlar ( lifin kilonuz ve sağlığınız için neden bu kadar iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin ).

Sağlıklı bir kahvaltı dengeli olmalı ve sizi gün boyunca tok tutacak ve enerjinizi dolduracak protein, kompleks karbonhidratlar , lif ve sağlıklı yağ karışımı sunmalıdır .

Kilo vermenize yardımcı olmak için kahvaltıda yenebilecek en iyi sağlıklı yiyeceklerden bazılarını ve neden sizin için bu kadar iyi olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin (ve her gün 10 sağlıklı süper besinden oluşan bu liste ile gün boyu daha fazla süper sağlıklı yiyecekler için fikirler alın. ).

1. Ahududu

Bir fincan ahududu, 8 gramlık bir lif sağlar (bu, bir fincan çilekte olanın iki katından fazla ve bir fincan bazı fasulye türlerinde yaklaşık aynı miktarda). Tüm bu elyafın nesi harika ? Journal of Nutrition’da yapılan son araştırmalar, kilo alımını önlemenin ve hatta kilo vermeyi teşvik etmenin bir yolu olarak daha fazla lif yemeyi önermektedir. İki yıllık çalışma boyunca, araştırmacılar, her 1000 kalori için lifi 8 gram artırmanın yaklaşık 4 pound kilo kaybına neden olduğunu buldular.

2. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi iki şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Birincisi, lifle doludur ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. İkincisi, son zamanlarda yapılan bir çalışmada, egzersizden 3 saat önce yulaf ezmesi veya kepek gibi “yavaş salınan” karbonhidratlarla yapılan bir kahvaltı yemenin daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabileceği bildirildi. Nasıl? “Yavaş salınan” karbonhidratlar yemek, kan şekerini rafine karbonhidratlar yemek kadar yükseltmez (düşünün: beyaz tost). Buna karşılık, insülin seviyeleri o kadar yüksek çıkmaz. İnsülin, vücudunuza yağ depolaması için sinyal vermede rol oynadığından, daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olmak yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

3. Yoğurt

Protein doğal olarak doludur ve sindirimi basit karbonhidratlara göre daha uzun sürer. İnsanlar peynir altı suyu protein içeceği içtiklerinde , 6 ay boyunca bellerinden yaklaşık 4 kilo daha fazla ve bir inç daha fazla kaybettiler ve bunun yerine karbonhidrat sallaması verilen insanlara göre daha az aç hissettiler. Farelerdeki diğer araştırmalar, farelere fazladan peynir altı suyu proteini verildiğinde, kaloriler aynı olsa bile, daha az kilo ve vücut yağı ve daha fazla yağsız kas kazandıklarını buldu. Peynir altı suyu proteini, yoğurt ve diğer süt ürünlerinde doğal olarak bulunur.

Sade yoğurt seçerek kalori ve gereksiz şekerden tasarruf edin. Tatlılık için taze meyve ekleyin.

4. Fıstık Ezmesi

Harvard’a göre kuruyemişler kilo vermeyi destekleyen ilk 5 gıda arasında yer alıyor. Bunun nedeni muhtemelen fıstık ezmesi ve tüm fındık ve fındık ezmelerinin iyi dozda sağlıklı yağlar, lifler ve proteinler sağlamasıdır hepsi doyurucu besinler. Kuruyemişler, kalori ve yağ oranı yüksek olduğu için “kötü” bir üne sahipti. Kabuklu yemişler ve fıstık ezmeleri kalori yoğun olsa da 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi 200 kalori, 7 gram protein ve 2 gram lif içerir bunlar aynı zamanda besleyicidir ve doyurucu bir kahvaltı hazırlamanıza yardımcı olur.

Dengeli bir yemek için tam buğday ekmeğine (başka bir “yavaş salınan” karbonhidrat) yemek kaşığı veya iki fıstık ezmesi sürmeyi veya yulaf ezmenize (başka bir “yavaş salınan” karbonhidrat) fındık veya fındık ezmesi eklemeyi deneyin.

5. Yumurtalar

Bir büyük yumurtada 6 gram protein ve 70 kalori vardır. Karbonhidratlar ve yağ ile karşılaştırıldığında, protein sizi daha uzun süre tatmin eder. Ayrıca, bir çalışmada, kahvaltıda yumurta yiyenlerin, aynı miktarda kaloriyi kahvaltıda simit alanlara göre daha uzun süre tok hissettikleri ve iki katından fazla kilo verdikleri görüldü.

Ve sadece yumurta beyazı yemek kalori tasarrufu yapmanıza yardımcı olurken, proteinin yarısını da kaybedersiniz (yaklaşık 3 gram yumurta sarısında bulunur), bu da yumurtaları kahvaltı için güç merkezi haline getirmeye yardımcı olur. Ayrıca yumurta sarısı, kalsiyum ve göz koruyucu antioksidanlar-lutein ve zeaksantin gibi sağlıklı besinler açısından zengindir.

Sarısı önemli bir diyet kolesterol kaynağıdır. Ancak diyet kolesterolü artık kalp sağlığı için çok kötü bir adam değil ve araştırmacılar, çoğu insan için günde bir tam yumurta yemenin iyi olduğunu düşünüyor.