Ketozise nasıl girilir? Ketozise kaç günde girilir?

Ketojenik diyete başlarken, çoğu insan hızlı bir şekilde ketozise nasıl girilir ve bunun ne kadar sürdüğünü bilmek ister. Kısa bir cevap var: Karbonhidratları (veya toplam kaloriyi) ne kadar sıkı kısıtlarsanız, ketoziste o kadar hızlı olursunuz.

Bir keton takviyesini düşürmek dışında, sizi en kısa sürede ketoza sokmak için oruç tutmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu, hiçbir şey yememek ve sadece su içmek anlamına gelir. Oruç tutmak sizi 24-48 saat içinde ketoza sokar. Ketozise girme süresi zamanla kısalacaktır çünkü ne kadar iyi keto-adapte olursanız, ketoza o kadar hızlı ve kolay girersiniz.

Oruç bir yana, karbonhidrat alımınızı günde 20 g ile sınırlandırmak, ketozise girmek için iyi bir sezgiseldir (gevşek kural). Bu sizi birkaç gün veya bir hafta içinde ketozise sokacaktır. Alınması gereken süre kişilere göre değişir ve geçmişte ne yediğinize, vücut kompozisyonunuza ve insüline ne kadar duyarlı olduğunuza bağlıdır.

Ketozis nedir? İnsanlar İçin Ketozis Klavuzu

20 gr karbonhidrat çok az miktarda carby besini temsil eder. Çoğu keto yiyeceği bile birkaç karbonhidrat içerir ve basitçe artar. Çoğu insan, en azından başlangıç ​​aşamasında, süt ürünlerinden uzak durmayı daha kolay bulmaktadır. Çoğu süt ürünü, hatta tam yağlı versiyonlar bile 100 ml’de yaklaşık 4 gram karbonhidrat içerir. Süt yememekle, sebzeler ve fındık gibi şeyler için daha fazla karbonhidrat kalır.

Ketozise kaç günde girilir

Bir süre ketozise girdikten sonra, biraz daha fazla karbonhidratı tolere edebildiğinizi fark edebilirsiniz. Eğer çok arzu ediyorsanız, yavaş yavaş artırın ve keton seviyelerinizdeki değişiklikleri ve nasıl hissettiğinizi, göründüğünüzü ve çalıştığınızı kontrol edin (Robb Wolf’un söylemekten hoşlandığı gibi). Tekrar süt ürünleri yiyerek başlayabilirsiniz. Ancak insüline karşı oldukça dirençliyseniz dikkatli olun, süt ve yoğurt sizi ketozdan kurtarmaya yetecek kadar karbonhidrat içerebilir.

Öyleyse bir kez ketozise girdiğinizde, bu metabolik durumda sonsuza kadar kalabilir misiniz? Hedefin bu olmalı mı? Her şeyden önce ketoziste çok uzun süre kesintisiz kalmak oldukça zordur. Dışarıda yemek yemek, çocuklarınızın doğum günü pastası ve ‘gizli karbonhidratlar’, ketozisi terk etmenin olağan şüphelileridir.

ÖNERİLEN: Keto Gribi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ketoz hassas bir durumdur, bu nedenle karbonhidrat alımınızı karbonhidrat toleransınızın üzerine çıkarır çıkarmaz, dışarı çıkarsınız! Muhtemelen hayatınızın geri kalanında yemeğinizi sürekli tartmak ve saymak istemezsiniz. Dolayısıyla, onaylanmış ketojenik gıda listesine sadık kalsanız bile, kesintisiz ketozda olacağınızın garantisi yoktur. Bu iyi. Şimdi, kanser veya epilepsiyi yönetmek için ketozis içindeyseniz, bu açıkça farklı bir hikaye.

En sevdiğiniz orta karbonhidratlı sebzeleri zaman zaman çok fazla yiyebilirsiniz (örn. Havuç, tatlı biber, yaban havucu), bu da ketonlarınızı düşürebilir veya sizi ketozdan tamamen çıkarabilir. Ketoza iyi adapte olduğunuzu varsayarsak, yine de hızla tekrar ketozise gireceksiniz.

Ketojenik diyetin siz ve ben gibi modernitede yaşayan ve sonunda kronik hastalıklarla dolu insanlar için birincil amacı:

  • Daha düşük insülin seviyeleri
  • İnsülin duyarlılığını artırın
  • Vücut kompozisyonunu normalleştirin (% yağ,% kas)
  • Kan basıncını normalleştirin
  • Daha düşük kronik iltihaplanma
  • Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirin
  • Ruh halini ve zihinsel işlevi stabilize edin