Keto döküntüsü tedavisi nasıl yapılır?

Keto döküntüsü tedavisi (Keto Rash tedavisi) için Prurigo pigmentosa’nın gelişimini kontrol etmeye yardımcı olabilecek birkaç tedavi seçeneği vardır. Durumun tam olarak çözülmesi bir ila birkaç hafta sürebilirBununla birlikte, lezyonlar tipik olarak , kızarıklık ortadan kalktıktan sonra bile kalabilen hiperpigmentasyon (ciltte koyulaşmış lekeler) derisinde ağ benzeri bir patern bırakarak iyileşirler.

Tedavi seçenekleri herkes için işe yaramayabilirken, bazı başarılı seçenekler şunları içerir:

Rotasını koşmasına izin ver

Teşhis edilmiş PP vakalarının çoğunda lezyonlar kendiliğinden geriledi. Ketozise girmenin bir yan etkisi olarak geliştiyse, vücudun ketonları yakıt olarak kullanmaya alışmasına izin vermek, kızarıklığın kendi kendine iyileşmesine izin verebilir.

Keto döküntüsü nedir? Keto döküntüsü belirtileri

Karbonhidrat alımını artırın

Bazı araştırmalar, aşırı oruç tutmanın veya ketozis durumunda olmanın keto döküntüsü başlangıcını başlatabileceğini düşündürmektedir. Mevcut araştırmalara dayanarak, bir bireyin ketozda kalmasına izin veren keto döküntüsü için başarılı bir tedavi yoktur. Keton kan seviyelerini düşürmek için karbonhidrat alımını arttırmanın prurigo pigmentosa’yı iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu sorunu çözmenin en etkili yolu bir test yapmaktır. Vücudunuzu ketozdan kurtarmaya yetecek kadar birkaç gün karbonhidrat alımınızı artırın. Bunu yaparak, kan ketonlarını azaltırsınız ve kızarıklığın iyileşmeye başlayıp başlamadığını görebilirsiniz. Geri çekilmeye başlarsa, ketoza geri dönmek için karbonhidrat alımını tekrar azaltın ve döküntüdeki değişiklikleri not edin. Kızarıklık kötüleşirse, bu vücudunuzun alışılmadık şekilde ketonlara tepki gösterdiğinin bir işaretidir.

PP ile ilgili bir 2013 çalışması ve sıkı bir ketojenik diyet, karbonhidratları diyete geri dahil etmenin kızarıklığın şiddetini artırmaya yardımcı olduğunu buldu. Benzer şekilde, ketojenik diyette kalırsanız, karbonhidratların dikkatlice reçete edilmesi, ketogenezden ödün vermeden kızarıklığın iyileşmesini sağlayabilir.

Keto döküntüsü tedavisi nasıl yapılır

Alerjenik yiyecekleri ortadan kaldırmayı deneyin

Enflamatuar reaksiyonlara birçok gıda, hatta keto uyumlu olanlar neden olabilir. Yediğin şeyin kızarıklığa neden olup olmadığını belirlemek için, bir eliminasyon diyetini denemek faydalı olabilir. Yeni yiyecekler vermek veya çok miktarda belirli yiyecekler yemek, vücudun normalde yapmayacağı şekilde tepki vermesine neden olabilir.

Ortadan kaldırmayı denemek isteyebileceğiniz bazı yaygın alerjik yiyecekler şunlardır:

  • Yumurtalar
  • Mandıra
  • Fındık ağacı
  • Deniz ürünleri

Bir eliminasyon diyeti yapmak için bu protokolü deneyin:

  1. Belirtilen yiyecekleri 30 gün boyunca diyetinizden çıkarın.
  2. Adet bittikten sonra kızarıklığınızın azaldığını veya kaybolduğunu kontrol edin.
  3. Varsa, diyetinize bir yiyecek daha ekleyin ve 1-2 hafta bekleyin.
  4. Kızarıklık geri gelmediyse, bir yeni yiyecek daha ekleyin ve aynı prosedürü izleyin.
  5. Hiçbir belirti görülmediği sürece her 1-2 haftada bir yeni yiyecek eklemeye devam edin.
  6. Kızarıklık, bir yiyecek verdikten sonra herhangi bir noktada ortaya çıkarsa, bu yiyecek, kızarıklığın tetikleyicisidir.

Besin eksikliklerini düzeltin

Besin eksiklikleri çeşitli durumlarla bağlantılıyken, özellikle A vitamini, B 12 vitamini ve C vitamini, çeşitli akut ve kronik cilt durumlarıyla ilişkilendirilmiştirD vitamini ve omega-3 yağ asitleri de enflamatuar yanıtın düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Keto döküntüsü iltihaplı bir cilt hastalığı olduğundan, D vitamini seviyelerini optimize etmeyi destekleyen bazı kanıtlar vardır ve yağ asitleri iltihaplanma seviyelerini kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.