Kabızlık için Papaya, portakal ve erik gibi meyveler, bu rahatsızlığın uzun geçmişi olan insanlarda bile kabızlıktan kurtulmak için harika doğal müshillerdir. Bu meyveler, bağırsak geçişini hızlandıran ve dışkı oluşumunu kolaylaştıran çok miktarda lif ve su içerir.

Kabızlık için doğal müshil olan 10 meyve

Bu meyveler günlük olarak hem taze hem de doğal meyve sularında veya meyve salatalarında tüketilebildiği gibi bebeklere ve çocuklara da verilebilir ancak ishale neden olmamak için daha az miktarlarda verilebilir.

Gastrit ve Ülser Diyeti: İzin Verilen Yiyecekler

1. Papaya

Papaya, su ve lif açısından çok zengindir ve sindirime yardımcı olma gücü ile bilinir. “Formosa” papaya çeşidi, neredeyse iki kat fazla lif içerdiğinden, sıradan papayadan bile daha müshildir.

100 g Formosa papaya 1,8 g lif içerirken, sıradan papaya 1 g içerir ve bu hala iyi bir miktardır. İki çeşit meyve, magnezyum, potasyum ve C vitamini gibi besin maddelerine ek olarak her 100 g için yaklaşık 11 g karbonhidrat ve 40 kcal içerir.

2. Turuncu

Portakallar su bakımından zengindir, bu da bağırsakları ve dışkıları nemlendirmeye yardımcı olur, ancak aynı zamanda daha iyi bir sindirim için liflerden oluşan bol miktarda küspe (küspe, kabuk ve tohumlar) sağlarlar. Bir portakal yaklaşık 2,2 g lif içerir, bu da örneğin 1 dilim esmer ekmekte bulunanlardan daha büyük bir lif miktarıdır.

Bununla birlikte, portakal suyunun neredeyse hiç lif içermediğini hatırlamak önemlidir, çünkü meyve sadece meyve suyu için sıkıldığında, küspe kabuğu ile birlikte boşa harcanır. Bu nedenle portakal suyu şeklinde iyi bir doğal müshil değildir.

Kabızlık için doğal müshil

3. Erik

Hem taze hem de kurutulmuş (kuru erik) erik lif bakımından zengindir ve bağırsak için harika bir besindir. Her siyah erik, vücuda fosfor, potasyum ve B vitaminlerinin yanı sıra yaklaşık 1,2 g lif içerir.

Önemli bir ipucu, kuru erik yerken ürüne şeker eklenip eklenmediğini kontrol etmek için ürün etiketine bakmaktır, bu da erik kalorisini büyük ölçüde artırır ve kilo kaybını engeller. Yani şeker eklenmemiş kuru erik en iyisidir.

4. Aserola kirazları

Aserola kirazları, her 100 gr taze meyve için yaklaşık 1.5 gr lif içerir ve sadece 33 kcal, bu da bu meyveyi genel beslenme ve bağırsak için harika bir müttefik yapar. Ek olarak, bu aynı miktarda aserola, bir yetişkin için önerilen günlük C vitamini miktarının 12 katıdır, bu nedenle bu vitamin, örneğin portakal ve limondan daha zengindir.

5. Avokado

Avokado, lif içeriğinde bir şampiyondur: Bu meyvenin 100 gramı yaklaşık 6 g lif sağlar. Aynı zamanda vücut için iyi olan ve bağırsaktan dışkı geçişine yardımcı olan yağlar açısından da zengindir, ayrıca kardiyovasküler sağlığı geliştirir ve iyi kolesterol seviyelerini iyileştirir.

6. Muz

Sindirimi engelleyen bir meyve olarak bilinmesine rağmen, her muzda en az 1 gr lif bulunur. İşin sırrı, bu meyveyi çok olgunlaştığında yemektir, böylece lifleri bağırsak geçişine yardımcı olmaya hazır olur. Öte yandan, ishali kontrol etmesi gerekenler, muzu yarı yeşilken yemelidir, çünkü bu şekilde, lifleri sindirimi engellemeye yardımcı olur.

Taze haliyle bu meyveden bile daha iyi olan, yüksek lif içeriğine sahip olduğu ve bağırsak florasının sağlığına yardımcı olan doğal olarak prebiyotik bir gıda olduğu için yeşil muz biyokütlesidir.

7. İncir

İki taze incir yaklaşık 1.8 gr lif içerir ve sadece 45 kcal, bu da açlık hissini daha uzun süre azaltır. Erikte olduğu gibi kuru incir alırken şeker ilavesizleri tercih edin ve ürün etiketindeki içindekiler listesine bakın.

8. Kivi

Her kivi yaklaşık 2 gr lif ve sadece 40 kcal içerir, bu da bu meyveyi bağırsak ve kilo verme diyetleri için harika bir müttefik yapar. Ayrıca 2 kivi bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılar ve yüksek antioksidan gücüne sahip olup, hastalıkları önlemeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

9. Gül elması

Çok yaygın olmasa da, lif söz konusu olduğunda gül elması en zengin meyvelerden biridir: 1 adet gül elması yaklaşık 2,5 g lif sağlar, bu miktar genellikle 2 dilim tam tahıllı ekmeğin içinde bulunur. Buna ek olarak, çoğu meyveden çok daha az olan meyve başına sadece 15 kcal içerir, bu da kilo vermek ve açlık hissini azaltmak için mükemmeldir.

10. Armut

Kabuğu ile yenen her armut yaklaşık 3 gr lif içerir ve sadece 55 kcal, bu da bu meyveyi bağırsağa yardım eden en önemli meyvelerden biri yapar. Kilo kaybı için iyi bir ipucu, yemekten yaklaşık 20 dakika önce bir armut yemektir, çünkü bu şekilde lifleri bağırsakta hareket eder ve yemek sırasında açlık hissini azaltan tokluk hissi yaratır.