CS: GO – AWP kılavuzu ve Yöntemleri 2021

CS: GO – AWP kılavuzu:Bu makalede, AWP’yi neyin bu kadar ölümcül kıldığını, bir AWPer’in rolünün neleri içerdiğini ve AWP ile nasıl daha iyi hale gelebileceğini açıklıyoruz. CS: GO – AWP kılavuzu ile harika bir oyun serüveni elde edeceksiniz.

AWP (tam adı: Arctic Warfare Police), lazer benzeri doğruluğu ve yıkıcı hasar çıkışı sayesinde Counter Strike tarihindeki en ikonik silahtır. CS: GO – AWP kılavuzu Oyundaki diğer tüm silahlardan farklı olarak, AWP tek bir atışta bir düşmanı öldürme potansiyeline sahiptir ve bu da onu isabetli bir atıcının elinde ölümcül kılar.

Bu makalede, AWP’yi bu kadar ölümcül kılan şeyin tam olarak ne olduğunu, bir AWPer’in takımdaki rolünü ve genel olarak nasıl daha iyi bir AWPer olabileceğinizi vurgulamayı hedefliyoruz.

Bu makale Christian Vaz’ın ek raporlarını içermektedir.

İLGİLİ: Counter Strike Oyun Modları Rehberi

AWP Temelleri

CS: GO’ya gelince, yeni başlayanlar ve AWP yanmakta olan bir ev gibi birlikte gidiyor gibi görünüyor. Bu absürt derecede pahalı canavarı satın alan yeni oyuncuları çeken son derece güçlü bir silah kullanmanın bir yanı var. Bu yine de bazı sorunları gündeme getiriyor ve bunun nedeni CS: GO’nun bir takım ekonomisi etrafında dönen bir oyun olmasıdır. Devam etmek ve tüm paranızı bir AWP’ye harcamak, hesaplanmış bir karar, bir yatırım, tabiri caizse, bir ani satın alma değil.

4750 $ ağırlığındaki AWP, oyundaki en pahalı silahlardan biridir. Bu ölümcül keskin nişancı tüfeğini denemek isteyen oyuncuların, bunu yapmak için toplam nakitlerinin en az dörtte birini çatallanması gerekecek. Takımın geri kalanı parasını biriktirmeye çalışırken bir oyuncu parasının çoğunu AWP’ye harcarsa, bu, AWPer’in silahlarını genel olarak çok daha iyi silahlara sahip bir düşman ekibine karşı kaybetme olasılığını artırır.

İlk önce, bir AWP satın almaya kalkışmadan önce, onu nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olmanız gerekir. Bir hedef haritasına gidin ve çeşitli mesafelerden atış yapma pratiği yapın. Çoğunlukla AWP’yi orta ila uzun menzilli mesafelerde kullanacaksınız, ancak agresif oyuncuların sizi acele etmeye çalışacağı durumlar olacaktır. Kendinizi riske atmadan ne zaman yakınlaştırıp uzaklaştıracağınızı öğrenin.

AWP, yüksek riskli, yüksek ödüllü bir silahtır. Risk, yatırmanız gereken para miktarından kaynaklanıyor, ancak düşmanları tek bir kurşunla öldürebilmenin ödülü bunu telafi edebilir. Bazı silahlar düşmanları öldürdüğünüz için sizi büyük ölçüde ödüllendirirken, AWP’nin öldürme ödülü sadece 100 dolar. Tek bir turda birkaç düşmanı öldürmeyi başarsanız bile, gelecekteki gelirinizin büyük bir kısmı kazanma turlarından kaynaklanacaktır.

AWP’yi donatmak, bir saldırı tüfeği veya tabanca taşırken yapacağınızdan önemli ölçüde daha yavaş hareket etmenizi sağlayacaktır. Bu, haritalardaki normal keskin nişancı noktalarına ulaşmadan önce tabancanızı her zamankinden daha fazla kullanmanın önemli olduğu anlamına gelir. AWP’nin yanında asla bir Desert Eagle satın almayın, çünkü bir tutamda kullanılması zor olan affetmez bir tabanca. AWP’nizin yeniden yüklenmesi gerektiğinde size daha fazla çalışmanızı sağlayacak, bol miktarda cephane içeren bir yan silah seçin.

Bir AWPer’in Rolü

AWP’nin bu kadar güçlü bir silah olmasıyla, kendinizi kaptırmak ve her turda onu seçmek çok kolaydır, ancak beş AWP’li bir ekip sizi büyük bir dezavantaja sokar. ESpor turnuvalarında, her takımda mutlak maksimum iki AWP göreceksiniz, çünkü yüksek seviye CS: GO’da oyuncular, kendileri elenmeden önce AWP ile muhtemelen yalnızca bir atış yapacaklar. Ana AWPer olmayı seçmek, hafife alınacak bir karar değildir, çünkü ekibiniz atışlarınızdaki nokta hassasiyetine bağlı olacaktır. Bir AWP’yi kaybetmek, takımınızın ekonomisini büyük ölçüde etkilerken aynı zamanda rakiplerinize o turun geri kalanında ve kazanırsa bir sonraki turda büyük bir avantaj sağlar.

Bir AWPer’in rolü büyük bir sorumluluktur ve başarılı olmak için sizden tam olarak ne beklendiğini anlamanız gerekir. Bazı durumlarda bir takımdaki iki AWPer çalışabilir, ancak genellikle tek bir ana AWPer’e bağlı kalmak daha iyi bir fikirdir.

Bir AWPer olarak, son derece hızlı tepkiler almalısınız. İyi bir AWPer iseniz, düşman ekibinin bir üyesini görmek genellikle hızlı bir elemeyle sonuçlanmalıdır. Bu nedenle, iki ana oyun stili arasında geçiş yapmanız gerekecek: sabırla hareketsiz kalmak veya agresif olmak. Bu stiller arasında ne zaman geçiş yapılacağını bilmek zor olabilir, bu nedenle bir AWP satın almadan önce rakip takımın oyunun açılış turlarında uyguladığı strateji türlerine dikkat etmeniz gerekir.

İLGİLİ: GTA 5 nasıl hızlı para kazanılır?

AWP’yi savunma amaçlı kullanmak, agresif oynamak kadar dikkatinizi de gerektirir. Bir süredir bir düşman görmediyseniz, etrafı perdelemek kolay olduğundan, CT tarafındaki AWP ile bir açı tutarken özellikle odaklanmanız gerekir. Aynı şekilde, dikizlemek ve agresif olmak, çok ileri gittiğiniz ve kendinizi gereksiz yere riskli durumlara soktuğunuz anlamına gelmemelidir. AWPers, gözetlemek, bir düşmanı ortadan kaldırmak ve sonra geri çekilmek için en uygun zamanı hesaplama konusunda deneyimli olmalıdır. AWP ile açgözlü olmak bazı muhteşem anlara yol açabilirken, diğer takıma da bu pahalı keskin nişancı tüfeğini kolayca hediye edebilir.

AWPers ve Entry-Fraggers genellikle iki ayrı rol olarak listelenirken, bir AWPer’in de bir Entry-Fragger olarak ikiye katlanamaması için hiçbir neden yoktur. Tek atışlık öldürme silahına sahip kişinin düşman ekibine ilk bakışını atması çok mantıklı. Düşman tepki verme şansı bulamadan, özellikle de bir seçim yapmayı başarırsanız, Giriş-Parçalama AWPers görüş alanı içinde ve dışında olmalıdır. Yine, bir şutu kaçırırsanız, başka bir göz atmaya direnirken inanılmaz derecede disiplinli olmanız gerekir. Bazen hızlı bir ikinci göz atmak zafere yol açabilir, ancak çok erken bakmak size ve takımınıza tura mal olabilir.

Nişan Alma ve Konumlandırma

Bir AWPer olarak, her zaman geride kalmak için uygun bir korumaya sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Çok uzun süre açıkta kalmak sizi çok fazla rakibe açabilir ve bu tür durumların üstesinden gelmek, AWP ile atış yaptıktan sonraki gecikme ile daha da kötüleşir. AWP’nin sizi yavaşlatan çok ağır bir silah olduğunu unutmayın, bu nedenle hareketsizken kullanın ve hızlı bir yere gitmeniz gerekiyorsa tabancanıza veya bıçağınıza geçin.

CS: GO’daki diğer silahların çoğunun aksine, AWP ile vücut atışlarını hedeflemelisiniz, kafadan vuruşlar değil. Gövdeyi hedeflemek, kafayı hedeflemekten çok daha fazla hareket alanı sağlar ve AWP yine de gövdeye ölümcül hasar verdiğinden, kafadan vurmayı tercih etmeye çalışmak bir israftır.

Her haritanın kendi denenmiş ve test edilmiş keskin nişancılık noktaları vardır, bunlar genellikle haritanın ‘Uzun’ kısımlarında ve Mid’de bulunur. Bir CT olarak sık sık ‘kamp kurmanız’ (bir noktada kurulup düşmanın görünmesini beklemeniz) beklenirken, Giriş-Frag’lara bağlı daha agresif bir yaklaşım T tarafında olmakla ilişkilendirilir.

Takım Taktikleri

Ekibin AWPer’ı olarak, çoğu zaman ekip arkadaşlarınızın bomba alanlarını koruyacakları veya onlara saldıracakları için geri çekilmesine izin vermeyeceksiniz. Kendi başınıza keskin nişancılık yaparken, bir alanın sorumluluğunu tek başına üstlenmek sizin işiniz olduğundan, önemli bir bilgi kaynağı olursunuz. Takım arkadaşlarınıza duman bombalarının görüş alanınızı engellediğini veya birini fark ederseniz bildirin. Bu, ekibinize düşmanın emrinde ne bıraktığına ve nereye saldırmaya karar verebileceklerine dair bir gösterge verecektir.

CS: GO’daki her rolde olduğu gibi, kendinizi korumanın bir yolu olarak alanlarda sigara içmeyi öğrenmelisiniz. AWPing yaparken, bu daha da önemlidir, çünkü nişan aldığınız alanda büyük olasılıkla sizi avlamak isteyen bir düşman olacaktır. Tek yönlü sigara içmeyi öğrenerek, sadece kendinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda rakibinizi geri çekilmeye de zorlayabilirsiniz.

Bir AWP almadan önce ekibinize danışmanız önemlidir. Takımın ne kadar parası olduğunu, başka birinin AWP’yi satın almak isteyip istemediğini ve onu kullanmak için doğru zaman olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ekibin özel AWPer’ı olmak istiyorsanız, bunu önceden belirtmeniz gerekir. Bunu yaparak, takımınızın tur başlar başlamaz birkaç AWP satın aldığı bir senaryodan kaçınırsınız. Ekibiniz biraz para sıkıntısı çekiyorsa ve yine de zorla satın alarak bir AWP satın almanın sizin için en iyisi olduğuna karar verirse, ‘Glass Cannon’ stratejisini tercih edebilirsiniz. Bu, bir AWP satın aldığınız, ancak biraz para biriktirmek için zırh olmadığı anlamına gelir. Bu strateji, en çok düşman takımın bir AWP ve AK-47’ye sahip olacağını bildiğiniz turlardaki CT takımları için uygundur. AK’ler miğferli oyunculara ölümcül hasar verdiğinden (ve AWP oyuncuları vücut vuruşlarıyla çıkarabildiğinden), zırh satın almamak bu kadar büyük bir fark yaratmayacaktır, bu nedenle sonraki turlar için para biriktirebilirsiniz.

AWP’nin yüksek fiyatı nedeniyle, biri sizi dışarı çıkardığında ekibinizi uyarmalısınız. AWP, düşman ekibin eline geçerse, kendisine tek bir dolar bile harcamak zorunda kalmadan 4750 $ verildiği için ekonomilerini artırabilir. Ekibinize öldüğünüzü bildirerek, bunun olmasını önlemek için silahınızı almaya çalışabilirler.