Anal Kişilik Nedir?

Anal tutucu olarak da bilinen anal kişilik, çevresini kontrol etmeye aşırı derecede ihtiyaç duyan biri olarak düşünülür. Anal kişiliğe sahip kişi, başkalarını rahatsız edebilecek kadar ayrıntıya (hatta gerekli olmayan ayrıntılara bile) takıntılı bir dikkat gösterecektir.

Anal kişilik genellikle endişeli olarak algılanır ve durumları kontrol etme dürtüsünü yönetemez. Davranışları yardımcı olmanın ötesine geçer. Örneğin, anal kişiliği olan bir kişi, bir ürünü satın almadan önce durmaksızın araştırabilir.

Freud’un Anal Kişilik Teorisi

Anal kişilik teriminin kökenlerini merak ediyor musunuz? Psikanalitik teorinin bir parçası olarak bu kişilik tipinin varlığını ilk öneren Avusturyalı nörolog Sigmund Freud’un zamanına dayanır .

Freud, psiko-cinsel gelişim üzerine ilk çalışmalarında anal-tutucu kişilik hakkında yazdı. Freud, erken çocuk gelişimi sırasında üç psiko-cinsel aşama olduğunu savundu :

 • Ağızdan : Doğumdan bir yıla kadar
 • Anal: 1 Yaşından 3 Yaşına
 • Fallik: 3 Yaşından 6 Yaşına

Freud, anal-tutucu kişiliğin gelişeceğini, anal aşama ve tuvalet eğitimi sırasında savundu.

Freud, bir çocuk bağırsak hareketlerini yönetebileceklerini ve kısıtlayabileceklerini fark ettiklerinde büyüdüklerinde, potansiyel olarak anal-tutucu bir kişilik veya anal çıkarıcı kişilik geliştirmeleri için bir aşamanın hazırlanacağına inanıyordu.

Freud, bir çocuğun ebeveynine uyup uymayacağına karar vereceğini düşünüyordu. Bir ebeveyn çok katı olursa veya bir çocuğu çok erken eğitmeye çalışırsa , bu, çocuğun anal-tutucu bir kişilik geliştirmesine yol açar. Ayrıca tuvalet kazası nedeniyle ceza alan bir çocuk da bu kişiliğini geliştirecektir.

Bazı tarihçiler, Freud’un bazı teorilerinin, yaşadığı zamanki Viktorya dönemi sosyal geleneklerine ek olarak kapalı mekan tesisatından etkilendiğine inanıyor. İç mekan su tesisatı, çocuk bezi ve çamaşır makinesi olmadığından, kişinin bağırsak hareketlerini kısıtlamak, Freud’un küçük bir çocukken yaşayan çocuklar için çok daha büyük bir endişe kaynağı olurdu.

Freud’un anal kişilik tasviri aşırı düzenli, titiz, şüpheli ve çekingen olmayı içeriyordu. Daha sonra açıklanan diğer özellikler arasında inatçı, katı, para ve / veya zaman konusunda cimri olmak ve düzenli veya temiz olma saplantısına sahip olmak yer alıyordu. Bu kişiliği tanımlamak için kullanılan diğer sıfatlar mükemmeliyetçi, detay odaklı, aşırı kendine güvenen ve nesneleri organize etme, sınıflandırma veya toplama tutkusuydu.

Freud’un öğrencisi Karl Abraham, kavramı bir adım daha ileri götürdü ve anal tutuculuğun tersini anal-atıcı (ortalığı dağıtma eğilimi olan bir kişi) olarak tanımladı.

Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Freud anal kişiliğe, şu anda bugün açıklanan en yakın zihinsel bozukluk tarif ederken Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-5) olduğu obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) .

Bu psikiyatrik tanı, zihinsel ve kişilerarası kontrole zorunlu ve esnek olmayan bir ihtiyacı olan bir kişiyi ifade eder.

Anal kişiliğe benzer şekilde, OKKB’li bir kişi de ayrıntılara güçlü bir dikkat, çevrelerinde düzen ihtiyacı, mükemmeliyetçilikle ilgili sorunlar ve takip edilecek listeler ve kurallar yapma eğilimi gösterecektir.

Bu kişi, görevleri devretmede de sorun yaşayabilir ve kişilerarası ilişkilerinde inatçı ve katı olacaktır.

Eski şeylerden kurtulmakta veya para harcamakta sorun yaşayabilirler.

Anal Kişilik ve OKKB Arasındaki Farklar

Anal kişiliğe sahip olmak ile OKKB’ye sahip olmak arasındaki farklar nelerdir?

Yaygın kullanımda, anal kişiliğe sahip olduğu söylenen bir kişinin genellikle bir kişilik tuhaflığı olduğu kabul edilir. Öte yandan, OKKB’li bir kişinin günlük yaşamına müdahale eden bir zihinsel bozukluğa sahip olduğu kabul edilecektir.

Anal Kişilik Araştırması

Bir de klasik 1966 çalışmada , araştırmacılar bir anal kişiliğe sahip olanlar bir anal kişiliği olmayan insanlardan daha dışkı bir koku düşündüren vardı suya elini yerleştirmek için onları gerekli bir görev üzerinde kötü gerçekleştirilen gösterdi. Araştırmacılar, bunun “anal dürtülere” karşı etkisiz savunmaları yansıttığını düşünüyorlardı.

Genel olarak araştırmalar, anal kişiliğin bir bozukluk olarak tanımlanacak tanımlanmış bir türden ziyade bir özellikler kümesi olarak göründüğünü ortaya koymuştur. Genel olarak, terim mevcut psikolojik araştırmalarda nadiren kullanılmaktadır ve daha çok, belirli bir kişilik “tarzını” tanımlamak için halk dilinde çok daha fazla benimsenmiştir.

Anal Kişiliğinizin İşaretleri

Kendinizin anal kişiliğiniz olabileceğini gösteren bazı işaretler nelerdir? İşte aranacak işaretler.

 • Marketteki her şeyden 10 tane alır mısın, böylece tükenmezsin?
 • Önce kirli olanları harcayabilmeniz için cüzdanınızdaki faturaları renklerine göre mi, ne kadar yıprandıklarına göre mi düzenliyorsunuz?
 • Doğru dilbilgisi için bir tire eklemeniz gerekip gerekmediğini görmek için sosyal medyada yazmadan önce kelimelere bakar mısınız?
 • Market listenizi, mağazadan satın alacağınız ürünlerin tam sırasına göre mi sınıflandırıyorsunuz?
 • Evinize saatler kurduğunuzda, hepsinin aynı dakikaya ve saniyeye ayarlandığından emin olmanız gerekir mi?
 • Küçük hatalar veya ayrıntılar görmeniz sizi çok rahatsız ediyor mu?
 • Başkaları, etrafınızda mükemmel şeyler olması konusunda sizden aşırı nevrotik olarak bahsetti mi?
 • Hafta sonları veya tatilde gevşemenin ve yenilenmenin bir zamanı olduğunu bildiğiniz zaman dinlenmekte zorlanıyor musunuz?
 • Tek kare tuvalet kağıdı kullanmak veya paranızın hiçbirini harcamamak gibi şeyleri tüketme biçiminiz konusunda cimri misiniz?

Bunlar, anal kişiliğinizin nasıl olabileceğine dair sadece birkaç örnek olsa da, çevrenizi kontrol etme ihtiyacı duyma veya yaptığınız şeyden uzak durmayı veya çok dikkatli olmayı içeren bir şekilde davranma ihtiyacı konusunda ortak bir tema gösterirler.

Anal Kişilik Hakkında Ne Yapmalı

Anal kişiliğiniz olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Bu tamamen sizi mi yoksa çevrenizdeki insanları mı rahatsız ettiğine bağlı.

Karar vermede sorun yaşıyorsanız veya çevrenizi kontrol etmiyorsanız endişeli hissediyorsanız, bir kişilik tuhaflığından daha fazlasıyla yaşayıp yaşamadığınızı belirlemek için bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmak faydalı olabilir.

Davranışınızın aşırı veya kontrolünüz dışında olduğunu mu hissediyorsunuz? Bunlar, yardım istemeniz gerekebileceğinin diğer işaretleridir. Görevleri devretmekte sorun yaşıyorsanız veya işler mükemmel şekilde gitmediğinde üstesinden gelemiyorsanız, bu, günlük yaşamınızı veya iş yerinde çalışma becerinizi etkileyebilir.

Bunların hepsi, bir profesyonelle konuşmanın yararlı olabileceğinin işaretleridir .

Öte yandan, iyi çalışıyorsanız, tuhaflıklarınızdan rahatsız olmazsanız ve çevrenizdeki insanlar kişiliğinizi kabul ediyorsa, o zaman bu basitçe yaşamayı öğrendiğiniz bir şey olabilir.