Anafilaktik şokun komplikasyonları nelerdir?

Anafilaktik şok son derece ciddidir. Hava yollarınızı tıkayabilir ve nefes almanızı engelleyebilir. Ayrıca kalbinizi de durdurabilir. Bunun nedeni, kalbin yeterli oksijen almasını engelleyen kan basıncının düşmesidir.

Bu, aşağıdakiler gibi olası komplikasyonlara katkıda bulunabilir:

  • beyin hasarı
  • böbrek yetmezliği
  • kardiyojenik şok , kalbinizin vücudunuza yeterince kan pompalamamasına neden olan bir durum
  • aritmiler , çok hızlı veya çok yavaş bir kalp atışı
  • kalp krizi
  • ölüm

Bazı durumlarda, önceden var olan tıbbi koşulların kötüleşmesini yaşarsınız.

Bu özellikle solunum sistemi koşulları için geçerlidir. Örneğin, KOAH’ınız varsa , akciğerlere hızla geri dönüşü olmayan hasar verebilecek oksijen eksikliği yaşayabilirsiniz.

Anafilaktik şokmultipl sklerozlu kişilerde semptomları kalıcı olarak kötüleştirebilir .

Anafilaktik şok için ne kadar erken tedavi görürseniz, yaşama olasılığınız o kadar az komplikasyon olur.

Anafilaktik şok durumunda ne yapılmalı

Şiddetli anafilaksi yaşıyorsanız, hemen acil yardım alın.

Oto-epinefrin enjektörünüz (EpiPen) varsa, bunu semptomlarınızın başlangıcında kullanın. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, herhangi bir tür oral ilaç almaya çalışmayın.

EpiPen’i kullandıktan sonra daha iyi görünseniz bile, yine de tıbbi yardım almalısınız. İlaç etkisini kaybettiği anda reaksiyonun geri gelme riski önemli.

Böcek sokması nedeniyle anafilaktik şok meydana geliyorsa, mümkünse iğneyi çıkarın. Kredi kartı gibi plastik bir kart kullanın. Kartı deriye bastırın, iğneye doğru yukarı kaydırın ve altına bir kez hafifçe vurun.

Daha fazla zehir salabileceği için iğneyi sıkmayın.

Birisi anafilaktik şoka giriyor gibi görünüyorsa, 112’yi arayın ve ardından:

  • Onu rahat bir pozisyona getirin ve bacaklarını kaldırın. Bu, kanın hayati organlara akmasını sağlar.
  • EpiPenleri varsa, hemen uygulayın.
  • Acil tıbbi ekip gelene kadar nefes almıyorsa ona CPR verin .

Anafilaktik şok 2

Anafilaktik şok tedavisi

Anafilaktik şoku tedavi etmenin ilk adımı muhtemelen hemen epinefrin (adrenalin) enjekte etmek olacaktır. Bu, alerjik reaksiyonun şiddetini azaltabilir.

Hastanede, intravenöz olarak (IV yoluyla) daha fazla epinefrin alacaksınız. Ayrıca intravenöz olarak glukokortikoid ve antihistaminikler de alabilirsiniz. Bu ilaçlar, hava yollarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olarak nefes alma yeteneğinizi geliştirir.

Doktorunuz size nefes almanızı kolaylaştırmak için albuterol gibi beta-agonistler verebilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni almasına yardımcı olmak için ek oksijen de alabilirsiniz.

Anafilaktik şokun bir sonucu olarak geliştirdiğiniz herhangi bir komplikasyon da tedavi edilecektir.

Anafilaktik şok sonrası

Anafilaktik şok son derece tehlikeli, hatta ölümcül olabilir. Acil bir tıbbi acil durum. İyileşme, ne kadar çabuk yardım aldığınıza bağlı olacaktır.

Anafilaksi riski altındaysanız, bir acil durum planı hazırlamak için doktorunuzla birlikte çalışın.

Uzun vadede, gelecekteki atakların olasılığını veya şiddetini azaltmak için size antihistaminikler veya başka alerji ilaçları verilebilir. Doktorunuzun size reçete ettiği alerji ilaçlarını mutlaka almalı ve bırakmadan önce onlara danışmalısınız.

Doktorunuz gelecekteki bir saldırı durumunda bir EpiPen taşımanızı önerebilir. Ayrıca, reaksiyona neyin neden olduğunu belirlemenize yardımcı olabilirler, böylece gelecekte tetikleyicileri önleyebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Utma.Net Sitemizde yer alan bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmez. Her zaman sizin için doğru olan sağlık bilgileri için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.