Vücutta Yeterli Potasyum Olmadığını Gösteren Belirtiler

Potasyum vücudunuzdaki her hücre için hayati önem taşır. Enerji üretmekten, kalbinizi korumaktan ve daha pek çok şeyden sorumludur. Yeterince aldığınızdan nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Potasyum, muz gibi gıdalardaki sağlıklı bolluğuyla bilinir, ancak birçok insan, birçok kritik vücut işlevi için ne kadar önemli bir mineral olduğunun farkında değildir. Örneğin, diğer vitaminler ve mineraller çok fazla dikkat çeker, ancak bu besinlerin çoğu, vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak için potasyum ile sağlıklı bir dengeye güvenir. Bu nedenle, azaldığınızın işaretlerini tanımak önemlidir, böylece düzeltebilirsiniz

Potasyum, diğer önemli fonksiyonların yanı sıra iskelet ve düz kas kasılması ve büyümesi, sıvı regülasyonu, asit-baz dengesi ve karbonhidrat metabolizmasında rol oynar. Böbrek taşı nükslerini bile azaltabilir.

Potasyum, tansiyon ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda da önemli bir mineraldir; sodyum daha yüksek bir hipertansiyon riski ile ilişkilendirilirken, potasyumun bir vazodilatör görevi görerek kan damarı duvarlarınızdaki gerilimi azalttığı düşünülmektedir. Araştırmalar, bol miktarda potasyum tüketen kişilerin (sadece takviyelerle değil, diyetleriyle) inme riskinin de daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yaşlı kadınlar için yapılan araştırmalar, potasyum açısından zengin gıdaların tüketiminin osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

ÖNERİLEN: Helikobakter pilori nedir? Helikobakter pilori belirtileri

Düşük Potasyuma Ne Sebep Olur?

Potasyumun birçok hayati fonksiyonuna rağmen, çoğu insan günde önerilen 4.700 miligramın (mg) yalnızca yarısını tüketir ve yaşlı yetişkinlerin yalnızca yüzde 3’ü bu mineral için yeterli alımı (AI) karşılar.

Düşük günlük alımın yanı sıra, hipokalemiye , kandaki potasyum eksikliğine başka ne neden olabilir ? Bir elektrolit olarak potasyum, vücuttaki elektriği iletmek için sodyum, magnezyum, klorür ve kalsiyum ile çalışır. Potasyum dengeniz, kandaki bu diğer minerallerin seviyelerine bağlıdır; bu, sodyum bakımından yüksek bir diyet tüketen bir kişinin (günümüzün tipik diyetinde oldukça yaygındır), bu mineral seviyelerini dengelemek için daha fazla potasyuma ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir.

Vücudun koruma mekanizmalarına sahip olduğu sodyumun aksine, potasyum kıtlık olsa bile böbrekler tarafından atılmaya devam eder. Bazı ilaçlar (diüretikler gibi) ve emilim bozukluğu, yetersiz beslenme, kusma, ishal ve aşırı terlemeyi içeren durumlar da düşük potasyum seviyelerine neden olabilir. Ek olarak, tütün ve kafein vücuttaki potasyum emilimini azaltabilir ve bu da eksikliğe yol açabilir. Hipokalemi riski yüksek olan diğer insanlar arasında acil diyet yapanlar, madde bağımlıları ve alkolikler bulunur.

Yeterli Potasyum Almadığınızın İşaretleri Nelerdir?

Düşük potasyum belirtileri şunları içerir:

Kas krampları: Potasyum, düz kas kasılması ve büyümesi için hayati önem taşır. Seviyeleriniz çok düşük olduğunda, kramplar, spazmlar ve ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu krampları günün her saatinde yaşayabilirsiniz, ancak egzersiz sırasında daha fazla ortaya çıkabilir.

-Mide bozukluğu : Düşük potasyum seviyeleri bağırsak fonksiyonlarınızı yavaşlatabilir. Bu, kabızlığa, kramplara ve şişkinliğe yol açabilir.

-Zayıflık veya sersemlik: Düşük potasyum seviyeleri baş dönmesi, bayılma veya sersemlik hissetmenize neden olabilir. Düşük potasyum seviyeleri de kalp atışınızı yavaşlatabilir ve bu da bayılmaya neden olabilir.

-Uyuşukluk: Çok fazla iş ve çok fazla zorunluluktan yıprandığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu, vücudunuzun size daha fazla potasyuma ihtiyacınız olduğunu söyleme yolu olabilir. Düşük potasyum seviyeleri sizi düşük enerji, bitkinlik ve kronik uyku hali ile bırakabilir.

-Düzensiz kalp atışı veya çarpıntı: Düşük potasyum seviyeleri ile vücudunuzdaki kan damarları daralabilir. Bu, hipertansiyona veya yüksek tansiyona neden olabilir. Potasyum-sodyum dengesi bozulduğunda, kalp kaslarınız da daha zor bir zaman pompalayabilir ve bu da düzensiz kalp atışına veya çarpıntıya neden olabilir.

Bu semptomların her biri başka birçok durumun sonucu olabilir, bu nedenle bunlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Çok Fazla Potasyum Alabilir misiniz?

Çoğu insan bu hayati mineralden yeterince almazken, bazı insanlar çok fazla alır. Çok fazla potasyum, hiperkalemi adı verilen bir duruma neden olur .

Potasyum açısından sağlıklı böbrekleri çok fazla yemek neredeyse imkansızdır, idrarınızda sürekli olarak potasyum salgılar bu nedenle, seviyeleriniz çok yüksekse, yaşlılarda yaygın olan böbrek yetmezliği gibi diğer faktörlerden veya durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Bazı koşullar böbreklerin minerali atmada daha az verimli olmasını sağlar ve vücutta potasyum birikmesine neden olabilir.

Gastrointestinal kanama, büyük enfeksiyonlar veya hızlı protein parçalanması gibi diğer durumlar da kandaki potasyum seviyelerini artırabilir. Hiperkalemi, hipokalemiden daha az semptomlara neden olur, ancak bu durum mide bulantısı, bayılma, düzensiz veya zayıf nabza ve hatta ölüme neden olabilir.

Her Gün Ne Kadar Potasyuma İhtiyacım Var?

Peki yeterince potasyum aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İyi haber şu ki, çok kolay. Diyetinizdeki işlenmiş, yüksek sodyumlu yiyeceklerin bir kısmını meyve ve sebzelerle değiştirmeye başlayın; potasyum çoğunda kolayca bulunur ve sodyumda doğal olarak düşüktür. Meyve ve sebzeler düşük kalorilidir ve lif ve diğer vitamin ve mineraller bakımından yüksektir. Tamamen bitki bazlı olmak zorunda değilsiniz, ancak öğünlerinize bir veya iki porsiyon meyve veya sebze eklemek bir gün boyunca bir fark yaratabilir.

Muz, potasyum söz konusu olduğunda mükemmel bir üne sahip olsa da, bu mineralde birçok başka seçenek daha da zengindir. Örnek olarak, kabuklu bir orta boy fırında patates 930 mg içerir (ancak bu, patates kızartmasını potasyumunuzu artırmak için en iyi kaynak yapmaz). Bir fincan pişmiş ıspanak 840 mg, 1 fincan doğranmış havuç ise 410 mg içerir.

Potasyum, süt ürünleri (1 fincan az yağlı süt başına yaklaşık 350 mg), tahıllar (1 fincan pişmiş kinoa 320 mg içerir), fındık, fasulye, et, kümes hayvanları ve balık. Gıdaların kaynatılması, işlenmesi veya konserve edilmesi potasyum seviyelerini düşürebilir, bu nedenle taze veya dondurulmuş genellikle daha iyi bir seçenektir.

Pek çok farklı türde potasyum takviyesi satın alınabilir (aynı zamanda multivitaminlerde bulunur), ancak hipokalemi ve hiperkalemi ciddi tıbbi durumlar olduğundan, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Ek olarak, birçok tuz ikamesi potasyum seviyelerini yükseltebilir, bu nedenle bunlara ulaşmadan önce doktorunuza danışın.