Uykuda Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Uykuda Panik atak; Diğer bir adıyla (Nocturnal Panik atak) Tüm panik ataklar korkutucu bir deneyim olabilir, ancak sizi uykunuzdan kaçırırsa daha da korkutucu olabilirler. Gece panik atakları olarak bilinen bu ataklar, potansiyel olarak uyku bozukluklarına katkıda bulunabilir ve gün boyunca sizi yorgun hissetmenize neden olabilir.

Semptomlar

Gece panik atakları, belirgin bir tetikleyici olmadan ortaya çıkabilir ve sizi uykudan uyandırabilir. Terleme, kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı gibi somatik duyumlar yaygındır. Zahmetli fiziksel hislerle birleşen güçlü duygular, saldırının kişinin kendisi üzerinde kontrol kaybına yol açacağı korkusuna katkıda bulunabilir.

Gün içindeki panik ataklarda olduğu gibi, gece panik atakları, bir kişi aşağıdaki semptomlardan dördü veya daha fazlasını yaşadığında ortaya çıkar:

-Göğüs ağrısı

-Üşüme veya sıcak basması

-Boğulma hissi

-Derealizasyon veya duyarsızlaşma

-Baş dönmesi, baş dönmesi veya baygınlık hissi

-Ölme korkusu

-Kontrolü kaybetme korkusu

-Boğulma hissi

-Mide bulantısı veya karın ağrısı

-Uyuşma veya karıncalanma hissi

-Çarpıntı veya hızlı kalp atış hızı

-Nefes darlığı

-Terlemek

-Titreme veya titreme

Panik atak semptomları, kademeli olarak azalmadan önce tipik olarak birkaç dakika içinde zirveye ulaşsa da, saldırının etkileri kişiyi çok daha uzun süre etkileyebilir. Bu deneyimle ilişkili aşırı endişe ve korku genellikle uykusuzluğa neden olabilir.

Uykuda Panik Atak Belirtileri

Uykuda Panik Atak Nedenleri

Araştırmacılar hala bazı insanların neden gece panik atak geçirdiğini anlamaya çalışıyor. Bildikleri şey, panik bozukluğu olan kişilerde gece panik ataklarının sık görülmesidir. Gündüz panik atak geçiren insanların% 71 kadarı en az bir kez gece panik atak geçirdiğini bildiriyor

Bununla birlikte, uzmanlar bir kişinin gece panik atak geçirme olasılığını artırabilecek bazı faktörleri belirlediler:

-Beyinde kimyasal bir dengesizlik

-Ailede panik atak öyküsü

-Başlıca yaşam stresi

-Travmatik olaylar

-Depresyon veya sosyal anksiyete bozukluğu gibi altta yatan koşullar

Çoğu gece paniklerin sebebi; non-REM uykusu sırasında gerçekleşecek uyku terörüdür . Bu aynı zamanda, gece panik ataklarının çoğunlukla REM uykusu sırasında meydana gelen kabuslardan farklı olduğu anlamına gelir.

Üzüntü hafıza kaybına neden olur mu?

Tedavi

İster uykunuzu kesintiye uğratan panik ataklar yaşıyor olun ister uyanık olduğunuz saatlerde meydana gelen, yardım alabilirsiniz. Birçok kişi, birinci basamak hekimlerinden randevu alarak iyileşme sürecini başlatmayı seçer. Doktorunuz diğer tıbbi ve uyku koşullarını ekarte ederek size yardımcı olabilir. Ayrıca, tipik olarak psikoterapi, ilaçlar veya her ikisinin bir kombinasyonunu içeren tedavi seçeneklerinizi de tartışabilirler.

Psikoterapi

Bilişsel-davranışçı terapi (CBT) hem gündüz hem de gece panik ataklarının tedavisinde etkili bulunmuştur. CBT’de bir terapist, bir kişinin semptomlarını güvenli bir ortamda anlamasına ve bunlarla yüzleşmesine yardımcı olur.

CBT, insanları paniğe bağlı kaygılarını daha iyi yönetme ve daha iyi uyku hijyeni geliştirme teknikleriyle güçlendirir.

Reçeteli ilaçlar

Tedaviye ek olarak veya tedavinin yerine doktor, anksiyetenin tedavisine yardımcı olmak için bir veya daha fazla ilaç reçete edebilir. İle tedavi selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) veya benzodiazepinler nokturnal panik atak sahip kişilerin tedavisinde özellikle etkili olduğu gösterilmiştir.

Panik ataklar genellikle reçeteli ilaçlarla tedavi edilir. Antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları gibi ilaçlar, gece panik ataklarının sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir

Başa Çıkma

Gece panik ataklarındaki en büyük sorun, herhangi bir uyarı olmadan gerçekleştikleri için hazırlanamamak veya “kendinizden söz edememektir”. Her şey kontrolünüz dışında gibi görünse de, saldırınızı yönetmek ve tekrar uykuya dalmak için yapabileceğiniz birkaç şey var :

-Nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin

-Pratik olumlu kendine konuşma

-Bir arkadaş veya aile üyesiyle konuşun

-Kaslarınızı gevşetin

Bu adımlar yardımcı olabilse de, panik ataklarınız daha sık hale geliyorsa veya hayatınızın diğer yönlerini etkiliyorsa profesyonel yardım almanız önemlidir.

Gündüz panik atakları başlı başına son derece stresli olaylardır. Geceleri panik atak yaşamak düpedüz korkutucu olabilir. Ancak iyi haber, yardımın mevcut olmasıdır.

Gece panik atak geçirdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla veya akıl sağlığı uzmanınızla konuşun. İnsanların hem gündüz hem de gece panik ataklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olan birçok etkili tedavi ve strateji vardır. Doktorunuzun yardımıyla sizin için en etkili tedaviyi bulabilirsiniz.