Romatoid Artrit Teşhisi

Romatoid artrit (RA) tanısı esas olarak belirti ve semptomların varlığına bağlıdır. Bununla birlikte, bu belirti ve semptomların geniş bir yelpazesi ve şiddeti vardır. Ek olarak, benzer semptomlarla kendini gösteren birkaç enflamatuar ve artritik durum vardır. Bu teşhisi zorlaştırır.

Romatoid artrit teşhisindeki adımlar aşağıdakileri içerir:

Tıbbi geçmiş

Semptomların başlangıcı ve ciddiyetinin yanı sıra ailede romatoid artrit veya diğer otoimmün bozuklukların ayrıntılı geçmişi elde edilir. Hekim şiş ve ağrılı eklemleri sorar.

Fiziksel Muayene

Detaylı bir fizik muayene yapılır. Bu, etkilenen eklemleri ve diğer eklemleri şişlik, ağrı ve iltihap belirtileri açısından kontrol etmeyi içerir. Standart muayene eller, üst uzuvlar, dizler ve ayaklar dahil 66 ila 68 yerde şişmiş ve hassas eklemlerin değerlendirilmesini içerir.

Sağlık değerlendirme anketleri

Hasta özürlülüğünü ve yaşam kalitesini ölçen sağlık değerlendirme anketleri (HAQ) adı verilen çeşitli hasta bazlı anketler ve önlemler vardır. Ayrıca bu anketler, hastanın kendi hastalık yükü hakkındaki algısını da ölçmektedir.

Laboratuvar testleri

Romatoid artriti kesin olarak tespit edebilecek hiçbir test yoktur. Bununla birlikte, bu testler, bu durumu eklem işlevini etkileyen diğer hastalıklardan ve bozukluklardan ayırmaya yardımcı olabilir. Rutin olarak birkaç kan testi istenir. Bunlar şunları içerir: –

Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) – bu, romatoid artrit için kesin olmayan rutin bir kan testidir. Bir kan örneğinin bir tüp içinde kalmasına izin verilir. Kandaki hücreler dibe daha hızlı batarsa, 1 ve 2 saat sonra daha büyük bir hücre sütunu oluşturursa, ESR’nin yükseldiği söylenir. Romatoid artrit, ESR’nin yükseldiği bir durumdur.

Tam kan sayımı – bu başka bir rutin kan testidir. Anemiyi veya kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini ve yükselmiş beyaz kan hücrelerini tespit edebilir. Artmış WBC’ler, enflamatuar bir durumun göstergesi olabilir.

C-reaktif protein (CRP) – bu, iltihaplanma belirteci olan bir kan testidir. Artmış CRP, romatoid artritin kesin bir göstergesi değildir, ancak vücudun herhangi bir yerinde inflamasyonun varlığının bir göstergesidir.

Romatoid faktör – bu, romatoid artrit için nispeten spesifik bir testtir. Romatoid artritli tüm kişilerin yaklaşık% 80’inde bu belirleyici faktör vardır. Hastalığın erken evrelerinde romatoid faktör varlığı tespit edilemeyebilir. Ayrıca her 20 sağlıklı kişiden 1’i romatoid faktör için pozitif test edebilir. Bu nedenle romatoid faktörün varlığı, romatoid artritin mutlak bir göstergesi değildir.

Görüntüleme çalışmaları

Etkilenen eklemlere bakan çeşitli görüntüleme çalışmaları romatoid artrit teşhisine yardımcı olabilir. En yaygın kullanılan görüntüleme çalışması, eklemlerin röntgenidir. İki veya daha fazla aşınmış ve tahrip olmuş eklemin varlığı romatoid artrit için önemlidir. Eklem kemiklerinde azalan boşluk ve kıkırdak ve yumuşak dokularda hasar olup olmadığını kontrol etmek için bir eklem ultrasonografisi tavsiye edilir. Eklemin MRI taraması veya Manyetik rezonans görüntüleme taraması, romatoid artrite bağlı eklem hasarı hakkında ayrıntılı bilgi sağlayabilir.

Romatoid Artritin Sebepleri Nedir ?
Romatoid Artrit Belirtileri
Romatoid Artrit nedir ? Romatoid artrit belirtileri