Mastit Tedavisi

Mastit Tedavisi , Antibiyotikler. Bir enfeksiyonunuz varsa, genellikle 10 günlük bir antibiyotik tedavisi gerekir. Tekrarlama şansınızı en aza indirmek için tüm ilaçları almanız önemlidir. Mastitiniz antibiyotik aldıktan sonra geçmezse, doktorunuza danışın.

Ağrı kesiciler. Doktorunuz, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici önerebilir.

Mastitiniz varsa emzirmeye devam etmek güvenlidir. Emzirmek aslında enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur. Bebeğinizi aniden sütten kesmek, belirti ve semptomlarınızı kötüleştirebilir.

Doktorunuz, yardım ve sürekli destek için sizi bir emzirme danışmanına yönlendirebilir. Emzirme tekniklerinizi ayarlamak için öneriler aşağıdakileri içerebilir:

ÖNERİLEN: Mastit Nedir? Mastit Belirtileri

Mastit Tedavisi

Emzirmeden önce göğsünüzü uzun süre aşırı sütle doldurmaktan kaçınmak.

Bebeğinizin doğru şekilde kavramasını sağlamaya çalışmak – bu, göğsünüz tıkandığında zor olabilir. Emzirmeden önce az miktarda sütün elle sağılması yardımcı olabilir.

Emzirirken veya pompalarken, etkilenen bölgeden meme ucuna doğru memeye masaj yapmak.

Emzirme sırasında göğsünüzün tamamen boşaldığından emin olun. Göğsünüzün bir bölümünü boşaltmada sorun yaşıyorsanız, emzirmeden veya süt pompalamadan önce göğsünüze ılık ve nemli ısı uygulayın.

Bebeğiniz daha fazla acıktığında ve daha güçlü emerken, ilk önce etkilenen tarafta emzirmek.

Emzirme pozisyonlarınızı değiştirmek.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Rahatsızlığınızı gidermek için:

Emzirmeden önce göğsünüzü uzun süre aşırı sütle doldurmaktan kaçının

Emzirmeden sonra göğsünüze soğuk kompresler veya buz paketleri uygulayın

Destekleyici bir sütyen giyin

Mümkün olduğunca dinlenin

Mastit Tedavisi 2

Mastit Teşhisi

Doktorunuz kapsamlı bir fizik muayene yapacak ve size belirti ve semptomlarınızı soracaktır. Anne sütünüzden bir kültür, doktorunuzun sizin için en iyi antibiyotiği belirlemesine yardımcı olabilir, özellikle de şiddetli bir enfeksiyonunuz varsa.

Nadir görülen bir meme kanseri türü olan enflamatuar meme kanseri de başlangıçta mastitis ile karıştırılabilecek kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Doktorunuz bir mamografi veya ultrason veya her ikisini de önerebilir. Bir antibiyotik kürünü tamamladıktan sonra bile belirti ve semptomlarınız devam ederse, meme kanserine yakalanmadığınızdan emin olmak için biyopsi yaptırmanız gerekebilir.

Bir doğum uzmanı-jinekoloğa sevk edilebilirsiniz. Emzirmeyle ilgili sorunlar için bir emzirme danışmanına yönlendirilebilirsiniz.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

Mastitim kendiliğinden geçer mi yoksa tedaviye ihtiyacım var mı?

Semptomlarımı hafifletmek için evde ne yapabilirim?

Durumum bebeğimi nasıl etkileyebilir?

Emzirmeye devam edersem, reçete ettiğiniz ilaç bebeğim için güvenli mi?