Kırmızı Kan Hücresi Sayınızı Nasıl Artırırsınız? Tedavi seçenekleri dahil olmak üzere Kırmızı Kan Hücresi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Anemi ve kırmızı kan hücresi sayısı

Kendinizi zayıf mı yoksa yorgun mu hissediyorsunuz? Anemi semptomları yaşıyor olabilirsiniz . Kırmızı kan hücresi (RBC) sayınız düşük olduğunda anemi oluşur. RBC sayınız düşükse, vücudunuza oksijen vermek için vücudunuzun daha çok çalışması gerekir.

RBC’ler insan kanındaki en yaygın hücrelerdir. Vücut her gün milyonlar üretir. RBC’ler kemik iliğinde üretilir ve 120 gün boyunca vücutta dolaşır. Daha sonra karaciğere giderler ve bu da onları yok eder ve hücresel bileşenlerini geri dönüştürür.

Anemi sizi bir dizi komplikasyon riskine sokabilir, bu nedenle RBC seviyenizi mümkün olan en kısa sürede tekrar düzene sokmanız önemlidir.

Evde kırmızı kan hücrelerini nasıl artıracağınızı, doktorunuzun nasıl yardımcı olabileceğini ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kırmızı kan hücresi sayısını artıran 5 besin

Bu beş besin açısından zengin yiyecekler yemek, kırmızı kan hücresi seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Demir

Demir açısından zengin bir diyet yemek vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimini artırabilir. Demir açısından zengin yiyecekler şunları içerir:

sığır eti gibi kırmızı et

böbrek ve karaciğer gibi organ eti

ıspanak ve lahana gibi koyu, yapraklı, yeşil sebzeler

kuru erik ve kuru üzüm gibi kuru meyveler

Fasulyeler

baklagiller

yumurta sarısı

Folik asit

Diyetinize belirli B vitaminlerini eklemek de faydalı olabilir. B-9 vitamini (folik asit) bakımından yüksek yiyecekler şunları içerir:

zenginleştirilmiş ekmekler

zenginleştirilmiş tahıllar

ıspanak ve lahana gibi koyu, yapraklı, yeşil sebzeler

Fasulyeler

mercimek

bezelye

Fındık

B12 vitamini

B-12 vitamini açısından zengin yiyecekler şunları içerir:

sığır eti gibi kırmızı et

balık

süt ve peynir gibi süt ürünleri

yumurtalar

Bakır

Bakır alımı doğrudan RBC üretimine neden olmaz, ancak RBC’lerinizin çoğaltmak için ihtiyaç duydukları demire erişmelerine yardımcı olabilir. Bakır içeriği yüksek yiyecekler şunları içerir:

kümes hayvanları

kabuklu deniz ürünleri

karaciğer

Fasulyeler

kirazlar

Fındık

A vitamini

A vitamini (retinol) da bu şekilde RBC üretimini destekler. A vitamini yönünden zengin besinler şunları içerir:

ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler

tatlı patatesler

kabak

havuçlar

kırmızı biber

karpuz, greyfurt ve kavun gibi meyveler

Kırmızı kan hücresi sayısını artıran 8 takviye

Diyetinizle yeterince temel besin alamıyorsanız, takviyeleri almak için doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Bazı takviyeler, RBC üretiminizi artırmaya yardımcı olabilir veya vücudunuzdaki ilgili süreçleri destekleyebilir.

Bazı takviyeler, alabileceğiniz ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle rejiminize eklemeden önce doktorunuzun onayını aldığınızdan emin olun.

Asla ürünün etiketinde bulunan önerilen dozdan fazlasını almayın.

Doktorunuzun önerebileceği takviyeler şunları içerir:

Demir: Demir eksikliği genellikle düşük RBC üretimine neden olur. Kadınların günde yaklaşık 18 miligrama (mg) ihtiyacı vardır, oysa erkeklerin günde sadece 8 mg’a ihtiyacı vardır.

C Vitamini: Bu vitamin vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olabilir. Ortalama bir yetişkinin günde yaklaşık 500 mg’a ihtiyacı vardır.

Bakır: Düşük RBC üretimi ile bakır eksikliği arasında da bir bağlantı olabilir. Kadınların günde 18 mg’a, erkeklerin ise günde 8 mg’a ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, günlük bakır ihtiyacınız cinsiyet, yaş ve vücut ağırlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu anlamak için doktorunuza veya bir diyetisyene danıştığınızdan emin olun.

A Vitamini (retinol): Kadınların günde 700 mikrograma (mcg) ihtiyacı vardır. Erkekler için tavsiye 900 mcg’ye çıkar.

B-12 Vitamini: 14 yaş ve üstü çoğu insan günde 2,4 mcg bu vitamine ihtiyaç duyar. Hamileyseniz, önerilen doz 2,6 mcg’ye çıkar. Emziriyorsanız, 2,8 mcg’ye atlar.

B-9 Vitamini (folik asit): Ortalama bir insanın günde 100 ila 250 mcg’ye ihtiyacı vardır. Düzenli olarak adet görüyorsanız, 400 mcg almanız önerilir. Hamile olan kadınların günde 600 mcg’ye ihtiyacı vardır.

B-6 Vitamini: Kadınlar her gün bu besine yaklaşık 1.5 mg, erkeklerin ise yaklaşık 1.7 mg’a ihtiyacı vardır.

E Vitamini: Ortalama bir yetişkinin günde yaklaşık 15 mg’a ihtiyacı vardır.

Daha fazla bilgi edinin: E vitamininin faydaları »

Diğer yaşam tarzı değişiklikleri

Sağlıklı bir diyet yiyor ve takviyeler alıyorsanız, harika bir başlangıç ​​yapmış olursunuz. Alkollü içecekleri azaltarak veya ortadan kaldırarak bu dengeli yaklaşımı sürdürün. Aşırı içme, RBC sayınızı düşürebilir. Kadınlar için bu, bir günde birden fazla içki içmek olarak tanımlanmaktadır. Erkekler için bu, bir günde ikiden fazla içkidir.

Düzenli egzersiz de faydalıdır. Genel sağlığı teşvik etmenin yanı sıra egzersiz, RBC üretiminin anahtarıdır. Şiddetli egzersiz vücudunuzun daha fazla oksijene ihtiyaç duymasına neden olur. Daha fazla oksijene ihtiyacınız olduğunda, beyniniz vücudunuza daha fazla kırmızı kan hücresi oluşturması için sinyal gönderir.

Güçlü egzersizler için en iyi bahisleriniz şunları içerir:

koşu yapmak

koşma

yüzme

Kontrol edin: Hamilelikte kansızlığı önlemenin 3 yolu »

Doktorunuz nasıl yardımcı olabilir

Bazı durumlarda, diyet veya yaşam tarzındaki değişiklikler tek başına RBC sayınızı sağlıklı seviyelere çıkarmak için yeterli değildir. Doktorunuz aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

Altta yatan bir durumu tedavi etmek için ilaç tedavisi: RBC eksikliğiniz kanama veya genetik bozukluk gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, ilaç tedavisi gerekebilir. Altta yatan durumu tedavi etmek, RBC sayınızın normale dönmesine yardımcı olabilir.

RBC üretimini uyarmak için ilaç: Böbreklerde ve karaciğerde eritropoietin adı verilen bir hormon üretilir ve kemik iliğini kırmızı kan hücreleri üretmesi için uyarır. Eritropoietin, bazı anemi türleri için bir tedavi olarak kullanılabilir. Bu tedavi böbrek hastalığı, kemoterapi, kanser ve diğer faktörlerin neden olduğu anemi için reçete edilebilir.

Kan nakli: İlaçlar işe yaramıyorsa, doktorunuz kırmızı kan hücrelerini artırmak için kan nakli önerebilir.

Lökopeni Nedir? Lökopeni belirtileri
Nötropeni nedir? Nötropeni türleri
Nötropenik diyet nedir?