Ektopik Gebelik , döllenmiş bir yumurtanın implantasyonu ve büyümesi olarak tanımlanır. Tüm normal gebeliklerde implantasyon rahim boşluğunda, endometriyumda veya rahim içi astarında gerçekleşir.

Ancak döllenmiş yumurta rahim endometriyum dışında herhangi bir yere implante edildiğinde buna ektopik gebelik denir. Günümüzde erken gebelikte anne ölümünün birincil nedeni budur. Batı dünyasında gebeliklerin% 1 ila% 2’sini oluşturur ve gelişmekte olan bölgelerde daha yaygın olabilir.

Ektopik Gebelik Nedir? 

Ektopik gebeliğin en yaygın bölgesi (% 97) yumurtaların yumurtalıklardan toplandığı ve döllendikten sonra uterusa gittiği fallop tüplerinden biridir. Bu süreçte herhangi bir aksama varsa, kavram iç fallop tüpüne bağlanır ve orada büyümeye başlar. Buna ektopik gebelik denir. Diğer bölgeler yumurtalık, karın boşluğu veya rahim ağzını içerebilir.

Ektopik bir gebelik asla yaşayabilir bir tam süreli gebeliğe ilerlemeyecektir. Doku fallop tüpü duvarına veya diğer ektopik bölgeye doğru büyümeye devam ederken, dokuyu yırtarak ciddi iç kanamaya neden olabilir. Bu tedavi edilmezse, hamile kadın için ölümcül olabilir.

ÖNERİLEN: Gebelikte Tüketilmesi Zararlı Olan Gıdalar

Ektopik gebelik belirtileri

Çoğu durumda, ektopik bir gebelik, başlangıçta, pozitif gebelik testi, mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti dahil olmak üzere spesifik olmayan gebelik belirtileri dışında herhangi bir belirti üretmez.

Gebelik dokusu büyüdükçe semptomlar yaklaşık beşinci veya altıncı haftada veya bazen daha sonra ortaya çıkabilir. Bazen ektopik bir gebelik erken bir dahili ultrason taraması veya rutin doğum öncesi tarama sırasında belirlenebilir.

Yaygın semptomlar şunları içerir, tipik olarak, ancak her zaman değil, bir dönemden sonra:

-Pelvik ağrısı

-Hafif kanama

-Tüpten daha fazla kan sızdıkça, karın organlarını tahriş ederek karın bölgesinde hafif kramplara veya ağrıya neden olur , genellikle bir tarafta bağırsak dürtüsü ve pelvik rahatsızlık ile birlikte.

Karında kan toplanması, karın bölgesinde ani şiddetli ağrıya ve omuzda ağrı olarak adlandırılan ağrıya neden olabilir, çünkü kan birikmesi sinirler için büyük bir tahriş edici hale gelir.

Tüp yırtıldığında acil semptomlar ortaya çıkar – rüptüre tubal gebelik denir. Bu, yaşamı tehdit eden büyük kanamanın meydana geldiği, baş dönmesine, bayılmaya, şiddetli karın ağrısına neden olduğu ve hastanın şoka girdiği senaryodur.

Ektopik gebelik belirtileri

Dış gebeliğe ne sebep olur?

Çoğu durumda, ektopik gebeliğin altında yatan neden asla tespit edilmez.

Bazı durumlarda, döllenmiş yumurta, tüp iltihabı nedeniyle tüpe sıkışır veya anormal bir tüp şekli olabilir. Anormal hormon seviyeleri veya kavram gelişimindeki anormallikler, döllenmiş yumurtanın naklini yavaşlatarak ektopik gebeliğe katkıda bulunabilir, böylece implantasyon başladığında hala tüp içinde kalır.

Risk faktörleri

Bazı koşullar ektopik gebelik riskini artırabilir. Örneğin:

-Ektopik gebelik öyküsü. Bir ektopik gebeliği olan bir kadının ikinci bir hamilelik geçirme olasılığı daha yüksektir.

-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE’ler) klamidya (% 30 ila% 50) veya bel soğukluğu gibi pelvik iltihaplanmaya neden olarak tüplerde ve yakındaki organlarda iltihaplı skarlaşmaya neden olabilir.

-Doğurganlık tedavileri ektopik gebelik riskini artırır

-Endometriozisi olan kadınlarda gebe kaldıklarında ektopik gebelik riski daha yüksektir.

Rahim içinde bir rahim içi cihazla veya sadece progesteron içeren haplarla gebe kalmak, başarısız bir tüp sterilizasyon prosedüründe olduğu gibi daha yüksek ektopik gebelik riski taşır.

-Fallop tüplerinde ameliyat öyküsü ve ayrıca abdominal veya pelvik cerrahi, ektopik gebelik riskini artırır.

-Gebe kalma anında sigara içmek riski artırır ve günde 20’den fazla sigara içildiğinde olasılıklar dört kat artar.

-Daha büyük anne yaşı

-Kadınlar, güvenli seks yaparak ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmalarını azaltarak gelecekte dış gebelik şanslarını azaltabilirler.

-Kadınların gebe kalmadan sigarayı bırakmaları da önerilir.

Teşhis

Ektopik bir gebeliğin teşhis edilmesi, başlangıçta normal bir hamilelik gibi hissettirdiği için, adet döneminin atlandığı mide bulantısı, sabah bulantısı ve hassas göğüslerle teşhis edilmesi zordur. Daha sonra, yukarıda açıklananlar gibi başka semptomlar görünebilir.

Aşağıdaki incelemeler ve araştırmalar gerekli olabilir:

Pelvik muayene

Teşhisi doğrulamak ve ektopik gebeliğin yerini tespit etmek için ultrason muayenesi

Bazı durumlarda tanı koymak için insan koryonik gonadotropin (HCG) seviyeleri için bir kan testi uygulaması yapılır.

Tedavi

Büyümeye devam eden ektopik bir gebelik, hamile kadına ciddi zarar vermeden ve hatta ölüme neden olmadan mevcut konumunda büyüyemeyeceği için her zaman tedavi edilmelidir. Vakaların yaklaşık yarısında yumurta kendi kendine ölür ve hamilelik sona erer.

Değilse, en yaygın tedavi yöntemi metotreksat adı verilen ve hücre büyümesini önleyen bir ilaçtır. Bu, gebeliğin kendiliğinden sona ermesine neden olur ve doku, annenin vücudu tarafından yavaş yavaş yeniden emilir. Ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak tedavi sırasında gözden kaçan bir tubal rüptürü veya devam eden bir ektopik gebelikten kaçınmak için protokole titizlikle uyulmasını ve takibi gerektirir. Metotreksat, emziren annelerde ve bazı durumlarda kontrendikedir.

Bazı durumlarda cerrahi tedavi zorunludur: Ektopik gebelik patlarsa; çok büyürse; fetal kalp atışı görülüyorsa; metotreksat tedavisi mümkün değilse veya başarısız olursa. Bu çoğunlukla anahtar deliği ameliyatı yoluyla yapılır. Ancak birkaç kadında açık karın ameliyatı gerekli olacaktır. Çoğu yırtılma durumunda tüp çıkarılmalıdır, ancak birkaç durumda kurtarılabilir. Tüp sağlamsa, tek başına gebelik kaldırılır. Normale dönene kadar HCG seviyeleri ile takip zorunludur.

Destek ve danışmanlık da sunulmalıdır. Bir sonraki hamilelikte kadın, yaklaşık 5-6 hafta sonra ultrason taraması ile gebeliğin rahim içinde olduğu doğrulanana kadar ektopik belirtilere karşı dikkatli olmalıdır.