Crohn hastalığı teşhisi

Doktorunuzun Crohn hastalığı teşhis etmesi için tek bir test sonucu yeterli değildir. Semptomlarınızın diğer olası nedenlerini ortadan kaldırarak başlayacaklar. Bir Crohn hastalığı teşhisi koymak, bir eleme sürecidir.

Doktorunuz tanı koymak için birkaç test türü kullanabilir:

  • Kan testleri, doktorunuzun anemi ve iltihaplanma gibi olası sorunların belirli göstergelerini aramasına yardımcı olabilir.
  • Dışkı testi, doktorunuzun GI sisteminizdeki kanı tespit etmesine yardımcı olabilir.
  • Doktorunuz, üst gastrointestinal sisteminizin iç kısmının daha iyi bir görüntüsünü elde etmek için bir endoskopi isteyebilir.
  • Doktorunuz kalın bağırsağı incelemek için kolonoskopi isteyebilir.
  • BT taramaları ve MRI taramaları gibi görüntüleme testleri, doktorunuza ortalama bir röntgenden daha fazla ayrıntı verir. Her iki test de doktorunuzun doku ve organlarınızın belirli alanlarını görmesine izin verir.
  • Doktorunuz, bağırsak yolu dokunuza daha yakından bakmak için muhtemelen bir endoskopi veya kolonoskopi sırasında alınan bir doku örneği veya biyopsi alacaktır.

Doktorunuz gerekli tüm testleri gözden geçirmeyi tamamladığında ve semptomlarınızın diğer olası nedenlerini elediğinde, Crohn hastalığınız olduğu sonucuna varabilir.

Doktorunuz hastalıklı dokuyu aramak ve hastalığın nasıl ilerlediğini belirlemek için bu testleri birkaç kez daha isteyebilir.

Crohn hastalığı tedavisi

Crohn hastalığı için bir tedavi şu anda mevcut değildir, ancak hastalık iyi yönetilebilir. Belirtilerinizin şiddetini ve sıklığını azaltabilecek çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

İlaçlar

Crohn’ları tedavi etmek için çeşitli ilaç türleri mevcuttur. Anti-ishal ve anti-inflamatuar ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha gelişmiş seçenekler , hastalığı tedavi etmek için vücudun bağışıklık sistemini kullanan biyolojikleri içerir .

Hangi ilaçlara veya ilaç kombinasyonuna ihtiyacınız olduğu belirtilerinize, hastalık geçmişinize, durumunuzun ciddiyetine ve tedaviye nasıl yanıt verdiğinize bağlıdır.

Crohn hastalığı tedavisi 2

Antiinflamatuar ilaçlar

Doktorların Crohn’ları tedavi etmek için kullandıkları iki ana anti-enflamatuar ilaç türü oral 5-aminosalisilatlar ve kortikosteroidlerdir. Anti-enflamatuar ilaçlar genellikle Crohn hastalığı tedavisi için aldığınız ilk ilaçlardır.

Bu ilaçları, seyrek görülen hastalık alevlenmeleriyle birlikte hafif semptomlarınız olduğunda alırsınız. Kortikosteroidler daha şiddetli semptomlar için kullanılır, ancak sadece kısa bir süre için alınmalıdır.

İmmünomodülatörler

Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi, Crohn hastalığının semptomlarına yol açan iltihaplanmaya neden olur. Denilen bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar immunomodulatörler , inflamatuar yanıtı azaltmak ve bağışıklık sisteminin tepkisini sınırlayabilir.

Antibiyotikler

Bazı doktorlar, antibiyotiklerin Crohn’un bazı semptomlarını ve bunun için bazı olası tetikleyicileri azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor .

Örneğin, antibiyotikler drenajı azaltabilir ve Crohn’un neden olabileceği dokular arasındaki anormal bağlantılar olan fistülleri iyileştirebilir . Antibiyotikler ayrıca bağırsağınızda bulunan ve iltihaplanma ve enfeksiyona katkıda bulunabilecek yabancı veya “kötü” bakterileri de öldürebilir.

Biyolojik tedaviler

Şiddetli Crohn hastalığınız varsa, doktorunuz hastalıktan kaynaklanabilecek iltihabı ve komplikasyonları tedavi etmek için bir dizi biyolojik tedaviden birini deneyebilir Biyolojik ilaçlar, iltihabı tetikleyebilecek belirli proteinleri bloke edebilir.