Crohn hastalığı olan bir kişi için işe yarayan bir Crohn hastalığı diyet planı bir başkası için işe yaramayabilir. Bunun nedeni, hastalığın farklı kişilerde GI yolunun farklı alanlarını tutabilmesidir.

Sizin için en uygun olanı bulmak önemlidir. Bu, diyetinize belirli yiyecekleri eklerken veya çıkarırken belirtilerinizi takip ederek yapılabilir. Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri, semptomların tekrarını azaltmanıza ve şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı diyet

Şunları yapmanız gerekebilir:

Lif alımınızı ayarlayın

Bazı insanların yüksek lifli, yüksek proteinli bir diyete ihtiyacı vardır. Diğerleri için, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalardan fazladan yiyecek kalıntısı bulunması GI kanalını kötüleştirebilir. Bu durumda, düşük kalıntı diyetine geçmeniz gerekebilir .

Yağ alımınızı sınırlayın

Crohn hastalığı, vücudunuzun yağları parçalama ve emme yeteneğini etkileyebilir. Bu fazla yağ, ince bağırsağınızdan kolonunuza geçerek ishale neden olabilir.

Süt alımınızı sınırlayın

Daha önce, laktoz intoleransı yaşamamış olabilirsiniz , ancak vücudunuz Crohn hastalığınız olduğunda bazı süt ürünlerini sindirmede zorluk çekebilir. Süt tüketmek, bazı insanlar için mide rahatsızlığına, karın kramplarına ve ishale neden olabilir.

Crohn hastalığı diyet ve beslenme

Su iç

Crohn hastalığı, vücudunuzun sindirim sisteminizden suyu emme yeteneğini etkileyebilir. Bu dehidrasyona neden olabilir. Dehidratasyon riski özellikle ishal veya kanamanız varsa yüksektir.

Alternatif vitamin ve mineral kaynaklarını düşünün

Crohn hastalığı, bağırsaklarınızın yiyeceklerinizden diğer besinleri uygun şekilde emme yeteneğini etkileyebilir. Besin değeri yüksek yiyecekler yemek yeterli olmayabilir. Bunun sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla multivitamin alma konusunda konuşun.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için doktorunuzla birlikte çalışın. Sizi bir RD’ye veya beslenme uzmanına yönlendirebilirler. Birlikte, diyet sınırlamalarınızı belirleyebilir ve dengeli bir diyet için kılavuzlar oluşturabilirsiniz.

Crohn hastalığı belirtileri

Diyet değişiklikleri

Yiyecekler Crohn hastalığına neden olmaz, ancak alevlenmeleri tetikleyebilir.

Bir Crohn teşhisinin ardından, doktorunuz muhtemelen kayıtlı bir diyetisyenle (RD) randevu almanızı önerecektir. RD, gıdanın semptomlarınızı nasıl etkileyebileceğini ve hangi diyet değişikliklerinin size yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlangıçta sizden bir yemek günlüğü tutmanızı isteyebilirler. Bu yemek günlüğü ne yediğinizi ve size nasıl hissettirdiğini ayrıntılarıyla anlatacak.

Bu bilgileri kullanarak, RD, yemek yeme yönergeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu diyet değişiklikleri, yediğiniz gıdalardan daha fazla besin almanıza yardımcı olurken, yiyeceklerin neden olabileceği olumsuz yan etkileri de sınırlamalıdır. Bir sonraki bölümde diyet hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Crohn hastalığı tedavisi ve teşhisi

Ameliyat

Daha az invaziv tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı iyileştirmezse, ameliyat gerekli olabilir. Sonuçta, yaklaşık yüzde 75 Crohn hastalığı olan kişilerin Crohn & Kolit Vakfı göre, yaşamlarının bir noktasında ameliyat gerektirir.

Crohn’lar için bazı ameliyat türleri, sindirim sisteminizin hasarlı kısımlarını çıkarmak ve sağlıklı bölümleri yeniden bağlamaktır. Diğer prosedürler hasarlı dokuyu onarır, yara dokusunu yönetir veya derin enfeksiyonları tedavi eder.