Son zamanlarda adıyla tüm dünyayı kasıp kavuran BlackPink, 8 Ağustos 2016 yılında YG Entertainment tarafından çıkışı yapılmıştır. “Boombayah” ve “Whistle” isimli şarkıları içeren Square One adlı albümle, Kore popunda isimlerini yavaş yavaş duyurmaya başlamışlardır. Çıkış yapacak olan grubun üyeleri 1 Haziran’da tanıtılmaya başlandı. İlk duyurulan üye Jennie idi. Şirketteki diğer idoller ile düeti bulunan Jennie zaten hafif hafif tanınıyordu.

NONA9ON’da modellik yapan Lisa 2. üye olarak gösterildi. Birçok kere modellik yapmış, kliplerde oynamış olan Jisoo 3. üye olarak duyuruldu. Aynı şekilde diğer idoller ile şarkıları olan Rose ise sonuncu duyurulan üye olmuştur. Şirket 29 Haziran’da üyelerin resimlerini yayınlayarak yeni grubunu resmi olarak tanıt oldu. YG Entertainment 8 Ağustos günü yetenekleri ve güzellikleri ile insanları kendine hayran bırakacak olan BlackPink’in çıkışını yaptırdı. Zamanla ünlenen BlackPink’in fanlarına ise “Blink” isimi verildi.

BLACKPINK Turkey #LS1 ❤️‍🔥 در توییتر "📍| Pann, 2020 yılında dünya genelinde ismi en çok aratılan 20 K-Pop kadın idolünü açıkladı ve @BLACKPINK üyeleri ilk 5'de yer aldı. #1 - #LISA #3 - #

 

 

1 Kasım 2016’da Square Two adlı albümü çıkaran BlackPink, “Playing With Fire” şarkısı ile Güney Kore’de 2.500.000’den fazla indirmeye ulaştı. Bu sayede albüm Billboard Top Heatseekers listesinde 13. ve ABD Dünya Albümleri listesinde 2. Sırada bulunarak büyük başarılar elde etmiş oldular.

 

 

BLACKPINK 'Playing With Fire' Poster | Blackpink playing with fire, Blackpink poster, Blackpink playing with fire album cover

 

27 Haziran 2017’ de yayınlanan “As If It’s Your Last” şarkısı ile ünlerin ün katan BlackPink, Güney Kore’de 2.500.000 indirme ile seslerini tüm dünyaya duyurmayı başarmışlardı. Aynı yıl 30 Ağustos’ da şarkılarının Japonca versiyonlarını çıkararak Japonya’da çıkışlarını yapmışlarıdır.

 

YG FAMILY on Twitter: "#BLACKPINK '마지막처럼 (AS IF IT'S YOUR LAST)' M/V HITS 600 MILLION VIEWS @YouTube BLINKs worldwide, thank you so much! 🎥 https://t.co/k3ySJgSqpU #블랙핑크 #ASIFITSYOURLAST #마지막처럼 #MV #600MILLION #YG… https://t.co/Ta7BUEbGU6"

Yıllar geçtikçe eğlenceli ve hareketli şarkılarla geri dönüş yapan BlackPink, 5 Nisan 2019 tarihinde K-pop dünyasına bir bomba gibi düşen” Kill This Love” single’ı ile tüm dünyanın ilgisini kendilerine çekti. Şarkı Çin’de ilk hafta 350.000 ‘den fazla ve Kore ‘de 8 gün içinde 250.000’ den fazla kopya satarak önemli ticari kazançlar elde etti. “Kill This Love” Billboard 200 listesinde 24. ve Billboard Hot 100’de 41. sıraya yükseldi. Single aynı zamanda Kore kız grupları şarkıları arasında en uzun süre listede kalan şarkı oldu. Bu başarıları sonucu Amerika’da yapılan Coachella etkinliklerine katılan ilk k-pop kız grubu oldular.

 

Coachella’daki güzelliklerini, yeteneklerini ve eğlenceli hallerini gören Amerika pop sanatçıları BlackPink ile anlaşma yapmaya başladılar. Dua Lipa, Lady Gaga, Selena Gomez ve Cardi B ile yaptıkları düetler ile uluslararası bir grup olma yolunda ilerlemeye devam ettiler.

BLACKPINK Kill This Love Albümünün Detaylarını Açıkladı | korefanzin.com

As If It's Your Last / LIVE IN COACHELLA / BLACKPINK | Listen Notes

BlackPink Üyeleri

Dünyayı sallayan K-POP kraliçeleri Blackpink üyeleri, güzellikleri ile gençlerin ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor. Rose, Lisa, Jennie ve Jisso ile her geçen gün daha fazla beğeni kazanmaya devam eden Blackpink üyeleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

 

ROSE (Park Chae Young)

Rosé, Billboard Listelerinde Tarih Yazıyor - Esquire

 

Gerçek adı Park Chae Young olan Rose, 11 Şubat 1997 yılında Yeni Zelanda’ da doğmuştur. 1 ablası vardır. Avustralya’da büyüyen Rose, YG’nin oradaki seçmelerine katılarak birinci sırada yer almıştır. 168 boyu ve 45 kilosu ile zarif bir görüntüsü olan Rose’un aynı zamanda benzersiz bir sesi de vardır. BlackPink’in şarkılarını dinlediğiniz zaman sesini hemen ayırt edebilmektesiniz. Grupta ana vokal ve dansçı konumunda olan Rose aynı zamanda İngilizce, Korece ve Japonca konuşabilmektedir. Yves Saint Laurent elçisi ve Tifanny and Co ‘nun yüzü olmaktadır.

 

LISA (Lalisa Manoban)

 

專訪《VOGUE》香港版七月刊封面人物Blackpink Lisa | It's All About Lisa ! – Vogue Hong Kong

 

Lalisa Manoban 27 Mart 1997 doğumlu BlackPink’ in ana dansçısı, rapçisi ve grubun en küçüğü olarak adlandırılan maknaesidir. Kardeşi yoktur. 167 boyu ve 46 kilosu ile eşsiz bir vücuda sahip olmaktadır. İnanılmaz dans yeteneği, akıcı rapi ile 2010’daki Tayland seçmelerini kazanan tek kişidir. Yeteneği ve güzelliği ile kendini gösteren Lisa birçok yabancı ünlü ile şarkı düetleri yapmış ve dans videoları çekmiştir. Altın oran olan yüzü ile 2018’in En Güzel 100 Yüzü sıralamasında 5. olarak bulunmaktadır. Korece, İngilizce, Japonca ve Çince ’yi güzel bir şekilde konuşmaktadır. Bulgari marka elçisi ve MAC Cosmetics’ in yüzüdür.

JENNIE (Kim Jennie)BLACKPINK: THE SHOW • JENNIE - SOLO (New Ver.) - YouTube

 

Kim Jennie, 16 Ocak 1996 yılında Güney Kore’de doğmuştur. 163 cm ve 50 kilodur. Kardeşi yoktur. Grupta ana rapçi, lider vokal ve merkez konumundadır. 5 yıl boyunca Yeni Zelanda’da yaşayan Jennie’nin İngilizcesi oldukça akıcıdır. Başta fanlar onun lider olacağını düşünmekteydi fakat YG CEO’sundan gelen bildiri ile grubun lidere ihtiyaç duymadığı açıklanmıştı. Harper’s Bazaar dergisinin ilham perisi ve Chanel’in marka elçisidir. Aynı zamanda Calvin Klein ile Hera’nın yüzüdür.

 

JISOO (Kim Ji Soo)

BLACKPINK, Yaklaşan Albümleri İçin Jisoo'nun 2 Posterini Yayımladı - KoreZin

 

3 Ocak 1995 Güney Kore doğumlu Kim Ji Soo, grubun vokalisti, görseli ve grubun yüzüdür. 162 boyunda 45 kilodur. 1 abisi ve 1 ablası vardır. Grupta güler yüzü ile tanınır. Fanlarını ve grup üyelerini her zaman neşelendiren bir yapısı vardır. Soğuk espriler yapmaktan hoşlanmaktadır. Korece ve Çince konuşabilmektedir. Fransız devi Christian Dior’un moda ve güzellik elçisidir.