Zollinger Ellison sendromu nedir?

Zollinger Ellison sendromu (ZES) nadir görülen bir sindirim bozukluğudur. ZES’iniz varsa, ince bağırsağın ilk kısmında, pankreasta veya her ikisinde bir veya daha fazla tümörünüz olabilir. Gastrinom adı verilen bu tümörler, gastrin hormonunu salgılar. Bu, midenin çok fazla asit salmasına neden olur. Yiyecekleri parçalamak için mide asidine ihtiyaç vardır. Ancak çok fazla asit mide ve bağırsağınızın iç yüzeyinde ağrılı peptik ülserlere neden olabilir. Gastrinoma tümörleri sağlık sorunlarına neden olurken, tipik olarak kanserli tümörler değildir.

Zollinger Ellison sendromuna ne sebep olur?

ZES, gastrinom adı verilen tümörlerden kaynaklanır. Tümörler çok fazla mide asidinin salınmasına neden olur. Ekstra asit, midenizin ve bağırsaklarınızın iç yüzeyinde ağrılı peptik ülserlere neden olabilir.

ÖNERİLEN: Gastrit nasıl tedavi edilir?

Zollinger Ellison sendromu için risk faktörleri nelerdir?

Hemen hemen herkes ZES alabilir. Ancak, bu duruma sahip bazı kişilerde, çoklu endokrin neoplazi tip 1 (MEN1) olarak bilinen genetik bir problem olabilir. MEN1’li yetişkinlerin çocukları hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. ZES, genellikle 30 ila 50 yaşları arasındaki erkeklerde daha yaygındır.

Zollinger Ellison sendromunun belirtileri nelerdir?

ZES semptomları diğer ülserlere benzer. İçerirler:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Kilo kaybı
  • İshal
  • Karın ağrısı, bazen doğada yanma
  • Şiddetli mide ekşimesi (GERD veya gastroözofageal reflü hastalığı)
  • Bağırsak kanaması (siyah veya katran gibi dışkı veya dışkıda kan gibi)

Zollinger Ellison sendromu nasıl teşhis edilir?

Ülserler veya ZES ile ilişkili semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınız mide asit seviyenizi ölçebilir. Ayrıca, vücudunuzun çok fazla şey yapıp yapmadığını görmek için gastrin hormonu seviyenizi ölçmek için size bir kan testi de yapabilir. Sağlık uzmanınız, tümörleri aramak için görüntüleme testleri isteyebilir.

ÖNERİLEN: Gastrit nedir? Gastrite ne sebep olur?

Zollinger Ellison sendromu tedavisi

Proton pompa inhibitörleri adı verilen ilaçlar, ekstra mide asidinin yönetilmesine yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ülserlerin gelişmesini durdurmaya yardımcı olur. Bunlar esomeprazol, lansoprazol, pantoprazol, dekslansoprazol, rabeprazol ve omeprazolü içerir.

Bazı durumlarda, sindirim sisteminizdeki tümörleri çıkarmak için ameliyat gerekir. Tümörlerin vücudunuzun diğer kısımlarına yayıldığı durumlar da dahil olmak üzere en şiddetli vakalarda, doktorunuz bunları yok etmek için size kemoterapi verebilir.

Zollinger-Ellison sendromunun komplikasyonları nelerdir?

ZES’li çoğu insanda, tümörler yavaş büyür ve hızlı yayılmaz. Ülserleri yönetebilirseniz, kaliteli bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz. Birkaç kişi daha ciddi hastalığa yakalanmasına rağmen, 10 yıllık hayatta kalma oranı çok iyidir.

Sağlık uzmanımı ne zaman aramalıyım?

ZES, tedavi edilmezse bazen ciddi komplikasyonlarla ciddi olabilir. Semptomlardan herhangi biri birkaç günden fazla sürerse, teşhis için sağlık uzmanınıza danışın. Siyah veya katran gibi dışkı veya dışkıda kan gibi bağırsak kanaması belirtileriniz varsa, sağlık uzmanınızı arayın.