Pilor stenozu nedir?

Pilor stenozu, mideden ince bağırsağa açılan pilorun daralmasıdır. Bu tip bir tıkanma aynı zamanda mide çıkış tıkanıklığı olarak da adlandırılır. Normalde yemek, pilor adı verilen bir kapakçıktan mideden oniki parmak bağırsağına kolayca geçer. Pilorik stenozda pilor kasları anormal derecede kalınlaşır, bu da midenin ince bağırsağa boşalmasını engeller ve yemek yemek borusuna geri döner. Kalınlaşmanın nedeni bilinmemekle birlikte, genetik faktörler rol oynayabilir. Durum genellikle bir çocuk altı aylıkken teşhis edilir.

Pilor stenozu belirtileri

Çoğu çocukta kusma ilk belirtidir:

  • Kusma her beslenmeden sonra veya sadece bazı beslemelerden sonra ortaya çıkabilir.
  • Kusma genellikle yaklaşık üç haftalıkken başlar, ancak bir hafta ile beş aylık arasında herhangi bir zamanda başlayabilir.
  • Kusma kuvvetlidir (mermi kusması) ve kusmanın kendisi genellikle berraktır veya kısmen sindirilmiş (kesilmiş) süt görünümündedir.
  • Bebek kustuktan sonra acıkır ve tekrar beslenmek ister.

Diğer semptomlar genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

  • Karın ağrısı
  • Geğirme
  • Sürekli açlık
  • Dehidrasyon (kusmanın şiddeti ile kötüleşir)
  • Kilo almama veya kilo verme
  • Beslenmeden kısa bir süre sonra ve kusma meydana gelmeden hemen önce karnın dalga benzeri hareketi

Pilor stenozu teşhisi

Durum genellikle bebek altı aylık olmadan önce teşhis edilir. Fiziksel bir muayene, dehidrasyon belirtilerini ortaya çıkarabilir. Doktor, mideye bastırırken karın içinde zeytin gibi hissedilen anormal piloru tespit edebilir. Karın ultrasonu yapılan ilk görüntüleme testi olabilir. Diğer testler, mide ve pilorun şeklini göstermek için bir baryum röntgeni içerebilir.

ÖNERİLEN: Zollinger Ellison sendromu nedir? Zollinger Ellison sendromu tedavisi

Pilor stenozu tedavisi

Pilorik stenoz için ilk tedavi şekli, kan testleri ve intravenöz sıvılar kullanarak vücut kimyasındaki herhangi bir değişikliği tanımlamak ve düzeltmektir. Pilorik stenoz her zaman ameliyatla tedavi edilir ve bu neredeyse her zaman durumu kalıcı olarak iyileştirir. Piloromiyotomi adı verilen operasyon, pilorun iç katmanlarını sağlam bırakırken kalınlaşmış dış kası böler. Bu, mide içeriğinin bağırsaklara daha kolay geçmesini sağlamak için daha geniş bir kanal açar.

Laparoskopi adı verilen abdominal cerrahiye minimal invaziv bir yaklaşım, pilorik stenoz için genellikle ilk cerrahi seçimdir. Laparoskopik cerrahi gerçekleştirmek için cerrah, küçük bir kesi (kesik) yoluyla karın boşluğuna sert bir tüp (trokar adı verilir) yerleştirir. Tüp, cerrahın karın içine küçük bir kamera yerleştirmesine ve içindeki yapıları harici bir monitörde gözlemlemesine olanak tanır. Karın, karbondioksit gazı ile şişirilerek karın içindekilerin görülmesi ve ameliyatın gerçekleştirilmesi için yer açılır. Küçük kesilerden ek sert tüpler yerleştirilir ve karın içine küçük cerrahi aletler yerleştirmek için kullanılır. Bu cihazlar, işlemi gerçekleştirmek için kamera ile birlikte kullanılır.İşlem bitince tüpler ve aletler çıkarılır ve kesiler zamanla vücut tarafından emilen dikişlerle (dikişlerle) kapatılır.

Laparoskopik piloromiyotomi genellikle iki veya üç trokar kullanımını içerir ve bu nedenle genellikle iki veya üç küçük kesi gerektirir. Cerrah, ameliyathanede bulunan sorunları tedavi etmenin en iyi yolunun laparoskopik bir ameliyat olmadığına karar verirse, ameliyat daha eski bir cerrahi tekniğe göre değiştirilir (dönüştürülür). Laparoskopik olmayan bir operasyona geçiş (“açık prosedür” olarak adlandırılır) nadirdir ve iyileşmesi daha uzun sürebilen daha büyük bir kesi gerektirir.