Vertigo nedir?

Vertigo nedir? Vertigo Belirtileri Vertigo Tedavisi, Vertigo, dengesizlik hissidir. Bu baş döndürücü belirtilere sahipseniz, döndüğünüzü veya çevrenizdeki dünyanın döndüğünü hissedebilirsiniz.

Vertigo nedenleri
Vertigo genellikle bir iç kulak probleminden kaynaklanır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

BPPV. iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo anlamına gelir. BPPV, küçük kalsiyum parçacıkları (kanalitler) normal yerlerinden çıkıp iç kulakta toplandığında oluşur. İç kulak, yer çekimine göre baş ve vücut hareketleri hakkında beyne sinyaller gönderir. Dengenizi korumanıza yardımcı olur.

BPPV bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir ve yaşla ilişkilendirilebilir.

Meniere hastalığı. Bu, kulakta sıvı birikmesi ve değişen basınçtan kaynaklandığı düşünülen bir iç kulak hastalığıdır. Kulaklarda çınlama (tinnitus) ve işitme kaybıyla birlikte vertigo ataklarına neden olabilir.

Vestibüler nevrit veya labirentit. Bu, genellikle enfeksiyonla ilgili (genellikle viral) bir iç kulak problemidir. Enfeksiyon, vücudun dengesini hissetmesine yardımcı olmak için önemli olan sinirlerin çevresinde iç kulakta iltihaplanmaya neden olur.

Daha az sıklıkla vertigo şunlarla ilişkilendirilebilir:

Baş veya boyun yaralanması
İnme veya tümör gibi beyin sorunları
Kulak hasarına neden olan bazı ilaçlar
Migren baş ağrıları
Vertigo Belirtileri

Vertigo Belirtileri

Mide bulantısı hissetmek
Kusma
Anormal veya sarsıntılı göz hareketleri (nistagmus)
Baş ağrısı
Terlemek
Kulaklarda çınlama veya işitme kaybı
Semptomlar birkaç dakika ila birkaç saat veya daha uzun sürebilir ve gelip gidebilir.

Vertigo tedavisi

Vertigo tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Çoğu durumda, vertigo herhangi bir tedavi olmaksızın geçer. Bunun nedeni, beyninizin dengeyi korumak için diğer mekanizmalara güvenerek iç kulak değişikliklerine en azından kısmen adapte olabilmesidir.

Bazıları için tedavi gereklidir ve şunları içerebilir:

ÖNERİLEN: Mastit Nedir? Mastit Belirtileri

Vestibüler rehabilitasyon. Bu, vestibüler sistemi güçlendirmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir tür fizik tedavidir. Vestibüler sistemin işlevi, beyne yerçekimine göre baş ve vücut hareketleri hakkında sinyaller göndermektir.

Tekrarlayan vertigo nöbetleriniz varsa vestibüler rehabilitasyon önerilebilir. Baş dönmesini telafi etmek için diğer duyularınızı eğitmeye yardımcı olur.

Canalith yeniden konumlandırma manevraları. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin kılavuzları, BPPV için bir dizi spesifik baş ve vücut hareketi önermektedir. Hareketler, kalsiyum birikintilerini kanaldan dışarı, vücut tarafından emilebilmesi için bir iç kulak odasına taşımak için yapılır. Kanallar hareket ettikçe işlem sırasında muhtemelen baş dönmesi semptomlarınız olacaktır.

Bir doktor veya fizyoterapist size hareketler boyunca rehberlik edebilir. Hareketler güvenlidir ve genellikle etkilidir.

İlaç. Bazı durumlarda, baş dönmesi ile ilişkili bulantı veya hareket hastalığı gibi semptomları hafifletmek için ilaç verilebilir.

Vertigo bir enfeksiyon veya iltihaptan kaynaklanıyorsa, antibiyotikler veya steroidler şişliği azaltabilir ve enfeksiyonu iyileştirebilir.

Meniere hastalığı için, sıvı birikmesinden kaynaklanan basıncı azaltmak için diüretikler (su hapları) reçete edilebilir.

Ameliyat. Bazı durumlarda vertigo için ameliyat gerekebilir.

Baş dönmesi, tümör veya beyin veya boyunda yaralanma gibi daha ciddi bir altta yatan sorundan kaynaklanıyorsa, bu sorunların tedavisi baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.