TMS tedavisi nedir?

TMS tedavisi nedir? Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), bir tür beyin stimülasyon terapisidir.

Nörolojik veya zihinsel sağlık bozukluklarının semptomlarını iyileştirebilen, sinir hücrelerini uyarmak için elektromanyetik darbeler kullanan, invazif olmayan bir tedavidir.

TMS, esas olarak depresyonu tedavi etmek için kullanılır. Antidepresan ilaçlara ve psikoterapiye cevap vermeyen insanlara yardım etme konusunda başarılı oldu . Aslında, 2008 yılında Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu amaç için TMS’yi onayladı.

TMS’nin anksiyete ve Parkinson hastalığı gibi diğer rahatsızlıklara yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var.

TMS, tekrarlayan elektriksel dürtüler kullandığından, bazen tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS) olarak adlandırılır . Terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır.

ÖNERİLEN: Bipolar bozukluk nedir?

TMS tedavisi nasıl uygulanır?

Terapi, bir TMS teknisyeni veya TMS doktoru tarafından yapılır. Ayakta tedavi prosedürü, yani tıbbi bir klinikte yapılabilir. Hastanede yapılırsa, bir gece kalmanıza gerek kalmaz.

İşlemden önce, mücevher gibi mıknatıslara duyarlı nesneleri çıkarmanız gerekir.

İşte TMS sırasında bekleyebilecekleriniz:

Teknisyeniniz, manyetik darbelerin tıklama sesini en aza indirgemek için size kulak tıkacı taktıracaktır. Sizi rahat bir sandalyeye oturtacaklar. Genel anesteziye ihtiyacınız olmayacak ve tedavi boyunca uyanık kalacaksınız.

İlk seansınızsa, teknisyeniniz manyetik bobinin nereye yerleştirileceğini belirlemek için başınızı ölçecektir. Ayrıca TMS makinesindeki ayarları kişiselleştirmek için başka ölçümler de yapacaklar.

Teknisyeniniz bobini beyninizin ön bölgesinin üzerine yerleştirecektir. Sonra tedaviye başlayacaklar.

Manyetik darbeler serbest bırakıldığında bir tıklama sesi duyacaksınız. Manyetik bobinin altında bir vurma veya vurma hissi de hissedeceksiniz.

Tedavi 30 ila 60 dakika sürebilir. İşlemden sonra evinize dönebilir ve normal aktivitelere devam edebilirsiniz.

İşlemi yaklaşık 4 ila 6 hafta boyunca haftada 5 gün tekrarlamanız gerekecek. Tedavinizin tam süresi, tedaviye cevabınıza ve özel durumunuza bağlıdır.

TMS tedavisi nasıl uygulanır

TMS tedavisi faydaları

TMS tedavisinin birçok olası faydası vardır. Araştırmacılar hala prosedürü inceliyorlar, ancak aşağıdaki koşullara yardımcı olabilir:

Depresyon için TMS tedavisi

TMS, temel olarak , bazen basitçe depresyon olarak adlandırılan majör depresif bozukluğu (MDD) tedavi etmek için kullanılır .

Genellikle ilaç ve psikoterapiden rahatlama bulamayanlar için tavsiye edilir. Buna tedaviye dirençli depresyon denir . Depresyonu olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’u bu tedavilere yanıt vermiyor.

Depresyon, prefrontal kortekste azalmış aktivite ile bağlantılıdır. Beynin bu kısmı, düşük enerji seviyeleri ve iştah değişiklikleri gibi depresyon semptomlarıyla ilgilidir.

TMS, sinir hücrelerini uyararak ve bu alandaki aktiviteyi artırarak yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN: Bipolar bozukluk belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) için TMS tedavisi

TMS, obsesif kompulsif bozukluğun (OKB) semptomlarını iyileştirebilir .

The FDA OKB için TMS’yi 2018’de onayladı. Depresyonda olduğu gibi, OKB’si olan bir kişi ilaç ve psikoterapiye yanıt vermediyse TMS önerilir.

OKB’si olan kişilerde sıklıkla prefrontal korteks ve striatum arasında artan aktivite vardır. Bu hiper bağlantı, şiddetli OKB semptomları ile ilişkilidir.

TMS, beynin bu bölümündeki aktiviteyi inhibe etmek ve böylece OKB semptomlarını azaltmak için kullanılabilir.

Anksiyete için TMS tedavisi

TMS, depresyon ve OKB gibi psikolojik bozuklukları tedavi ettiği için kaygıyı da hafifletebilir . Bunun nedeni, bu koşulların genellikle anksiyete belirtilerine neden olmasıdır.

TMS, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) için de faydalı olabilir .

Anksiyetede, genellikle prefrontal kortekste artmış sinir hücresi aktivitesi vardır. TMS, bu bölgedeki aktiviteyi azaltabilir. 2019 çalışmasıGüvenilir Kaynak .

Anksiyete için TMS tedavisi

Travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) için TMS

TMS travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) için etkililik göstermiştir . Belirtildiği gibi, TMS, korku ve endişeyi nasıl işlediğinizi düzenleyen prefrontal korteksi hedefleyebilir.

Bilişsel işleme terapisinin yanı sıra TMS’nin TSSB için etkili olduğunu buldu. Bu kombinasyonun terapötik etkisi 6 ay sürdü.

İnme rehabilitasyonu için TMS

TMS’nin inme rehabilitasyonuna yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Beyne kan akışı engellendiğinde veya azaldığında bir felç olur ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Bu, uzun süreli kas hareketi kaybına neden olabilir.

TMS kullanarak motor iyileşmesini teşvik edebilir. Buradaki fikir, manyetik dürtülerin, beynin istemli hareketi kontrol eden kısmı olan motor korteksin aktivitesini değiştirebileceğidir.

Şizofreni için TMS

Şizofreni , kronik ve genellikle şiddetli bir psikiyatrik bozukluktur.

Durumun ana semptomu, şizofreni hastalarının yüzde 75’ini etkileyen işitsel halüsinasyonlardır .

2019 tarihli bir incelemeye göre , temporoparietal korteksi hedeflemek işitsel halüsinasyonlar için faydalı olabilir. Dille ilgili olan beynin bu bölümü şizofrenide tipik olarak aşırı aktiftir.

Parkinson hastalığı için TMS

Parkinson hastalığı nörolojik bir hastalıktır. Titreme, denge sorunları ve yürüyüşün donması gibi motor işlev bozukluğuna neden olur. Yürümenin donması, kendinizi donmuş hissettiğinizde ve yürürken hareket edemediğinizde meydana gelir.

Araştırmalar TMS’nin yürüyüşün donmasını iyileştirebileceğini buldu. Araştırmacılara göre, TMS, yürüyüşün donmasıyla ilgili beynin bölümleri arasındaki bağlantıları normalleştirdi.

Alzheimer hastalığı için TMS

TMS , bir tür bunama olan Alzheimer hastalığına fayda sağlayabilir . Bu bozukluk, ilerleyici hafıza kaybına ve bilişsel gerilemeye neden olur.

TMS’nin hafıza ve öğrenmeyle ilgili sinir bağlantılarını değiştirerek Alzheimer hastalığına yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte, TMS’nin Alzheimer hastalığını nasıl yönetebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kronik ağrı için TMS

TMS, fibromiyalji gibi kronik ağrı durumlarını potansiyel olarak iyileştirebilir. Bir araştırma motor korteksi uyararak ve ağrıya karışan nörotransmiterleri kontrol ederek yardımcı olabileceğini bildirdi.

Depresyon ve kronik ağrının sıklıkla ortaya çıktığını belirtmek gerekir. Depresyon kronik ağrıyı kötüleştirebilir, bu nedenle TMS, depresyon semptomlarını tedavi ederek yardımcı olabilir.

Nikotin bağımlılığı için TMS

Nikotin , “mutlu hormon” olarak da adlandırılan dopamin salgılar. Prefrontal korteks dahil beyninizin ödül sistemine sinyaller göndererek nikotin istekleri ve bağımlılığı ile sonuçlanır .

TMS prefrontal korteksi hedef alarak nikotin isteklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, TMS’nin nikotin ihtiyacını azaltan dopamin salınımını desteklediğini düşünüyor.

Multipl skleroz için TMS

Multipl skleroz (MS) , sinir sistemini etkileyen kronik bir otoimmün bozukluktur. Genellikle spastisiteye veya hareket etmeyi zorlaştıran kas gerginliğine neden olur.

Araştırmacılar, MS’li kişilerin motor korteksinde TMS kullandılar. Fizik tedavi ile kombine edilen tedavinin spastisiteyi azalttığı bulundu.

TMS tedavisi başarı oranı

TMS’nin depresyon için başarı oranı umut vericidir. Depresyon için yanıt oranları yüzde 30 ile 64 arasındadır.

Diğer tıbbi durumların başarı oranını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

TMS ne zaman kullanılır?

Depresyonunuz varsa, bir doktor muhtemelen TMS’den önce antidepresanlar ve psikoterapi önerecektir.

Ancak, aşağıdaki durumlarda TMS için iyi bir aday olabilirsiniz:

Sonuç almadan bir veya daha fazla antidepresan kullandıysanız

Antidepresan kullanırken olumsuz yan etkiler yaşadıysanız

Gençseniz, TMS ideal bir seçim olabilir. Bunun nedeni, gençlerin antidepresanlardan olumsuz yan etkilere daha yatkın olmalarıdır.