Ters Sedef Hastalığı Nedir?

Ters sedef hastalığı, aynı zamanda fleksör sedef hastalığı veya intertriginöz sedef hastalığı olarak da bilinir , cilt kıvrımlarında ortaya çıkan alışılmadık bir sedef hastalığı türüdür. Genelde koltuk altları, kasıklar ve göğüslerin altında görülür , daha yaygın olan plak tipi sedef hastalığından farklı olarak ters sedef hastalığını belirleyen şeyler bunlardır.

Dermatoloji ve Terapi’de 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, hastalık aşırı kilolu insanları orantısız bir şekilde etkiliyor ve tüm sedef hastalığı vakalarının% 3 ila% 7’sini oluşturuyor .

Terimi, bükülme sırasında eğrisi, bükme, ya da kat olduğu deri yüzeylerine atıfta kıvrım birbirine temas eden veya ovalayan cilt alanlarını ifade eder.

Ters Sedef Hastalığı Belirtileri

Birçoğu farklı tipte sedef hastalığının olduğunun farkında değil ve tüm vakaların kuru, pullu cilt plakları gibi klasik belirtilerle ortaya çıkmasını bekliyor . Ters sedef hastalığında durum böyle değildir.

Ters sedef hastalığı lezyonları:

 • Ölçeksiz
 • Pürüzsüz
 • Koyu Kırmızı
 • Parlak

Bunun nedeni, cilt kıvrımlarının ekstra nem tutması ve cilt yüzeyleri birbirine sürtünürken doğal olarak gevşek dokulardan ayrılmasıdır.

Bu aynı nedenlerle, ters sedef hastalığı lezyonları, özellikle ciltten cilde aşırı sürtünmenin olduğu bölgelerde sıklıkla ağrılı olabilir. Deri kıvrımlarındaki dokular yine de hassas olma eğilimindedir ve yaralanmaya karşı savunmasızlıklarını arttırır.

Bu nedenle çatlakların (çatlakların) ve kanamanın gelişmesi nadir değildir. Deri kıvrımlarındaki sıcaklık ve nem, onları bakteri ve mantar enfeksiyonları için bir yuva haline getirir.

En sık etkilenen deri kıvrımları şunlardır:

 • Cinsel organların çevresinde
 • Kalça arasında
 • Göğüslerin altında
 • Kasık kıvrımlarında
 • Göbek içinde
 • Kulakların arkasında

Aşırı obeziteye sahip kişilerde (vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olarak tanımlanır), lezyonlar karın derisinin ruloları içinde, “çift çene” altında, uyluklar arasında ve üst kolun sarkan derisinin yanında gelişebilir.

Bununla birlikte, ters sedef hastalığının yalnızca gelişebileceğini veya başka belirti ve semptomlarla birlikte gelebilecek diğer sedef hastalığı türleriyle birlikte ortaya çıkabileceğini unutmayın.

Guttat sedef hastalığı tedavisi

Ters sedef hastalığı nedenleri

Ters sedef hastalığı, diğer tüm sedef hastalığı formları gibi, inflamatuar bir otoimmün hastalıktır . İyi anlaşılmayan nedenlerden ötürü, bağışıklık sistemi aniden cilt hücrelerini zararlı olarak kabul edecek ve enfeksiyon olduğunu düşündüğü şeyi kontrol etmek için iltihaplı bir saldırı başlatacaktır . Enflamasyon, keratinosit adı verilen hala olgunlaşan cilt hücrelerine neden olur., son derece hızlandırılmış bir hızda geliştirmek.

Hücreler cildin orta katmanından ( dermis ) üst cilt katmanına ( epidermis ) geçerken, stratum corneum adı verilen epidermisin koruyucu bariyerini sıkıştırmaya ve kırmaya başlarlar.. Bunu yaparken deriden etkilenen kişi kalınlaşmaya ve sedef hastalığı olarak bilinen lezyonları oluşturmaya başlayacaktır.

Ters Sedef Hastalığı Belirtileri

Ters Sedef Hastalığı Ortak Tetikleyiciler

Ters sedef hastalığının neden olduğu gibi ortaya çıktığı hakkında çok az şey bilinmektedir. Sedef hastalığının genel olarak genetik faktörlerin (sizi hastalığa yatkın hale getirdiği görülen) ve çevresel tetikleyicilerin (hastalığı “başlatan” ve gerçekleştiren) bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanılır.

Sedef hastalığının daha yaygın tetikleyicilerinden bazıları şunlardır:

 • Stres
 • Sigara içmek
 • Alkol
 • Beta blokerler ve lityum gibi belirli ilaçlar
 • Enfeksiyonlar, özellikle strep ve üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Güneş yanıkları, kesikler ve aşınma dahil cilt travması
 • Obezite

Obezite ile ilgili olarak, bazı bilim adamları adipoz (yağ depolayan) hücrelerin ters sedef hastalığının gelişiminde merkezi bir rol oynadığını öne sürmüşlerdir. Yağ hücrelerinin, sitokin adı verilen iltihaplı proteinleri çevreleyen dokulara saldığı bilinmektedir . Aşırı sitokin üretiminin, adipozitenin en yüksek olduğu bölgelerde (yani deri kıvrımları) bir alevlenmeyi tetiklemek için yeterli olması mümkündür .

Diğerleri, Koebner fenomeninin bir rol oynadığına inanıyor . Kanada’da 2013 yılında yapılan bir incelemeye göre, deri travmasının çizgileri boyunca döküntülerin geliştiği fenomen, sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık% 25’ini etkiliyor .

Deri kıvrımlarının birbirine sürtünmesi gerçeği, Koebner fenomeninin psoriatik bir parlamayı tetiklemese de şiddetlendirmede rol oynayabileceğini düşündürmektedir.