Plak Sedef Hastalığı Nedir?

Plak sedef hastalığı , tüm vakaların% 90’ını oluşturan en yaygın sedef hastalığı şeklidir. Hastalığın altında yatan neden bir sır olarak kalırken, obezite, stres ve sigara gibi bir salgını sıklıkla tetikleyebilecek veya kötüleştirebilecek faktörler vardır.

Semptomları yönetmek zor olabilir, ancak bağışıklık tepkisini hafifletebilecek ve önemli ölçüde rahatlama sağlayabilecek sürekli genişleyen bir ilaç yelpazesi vardır.

Plak Sedef Hastalığı Belirtileri

Psoriasis vulgaris olarak da bilinen kronik plak sedef hastalığı, tipik olarak gümüşi-beyaz pullarla (plaklar) kaplı iltihaplı derinin kabarık yamaları olarak görünür. 3 Plaklar en çok dirsekler, dizler, kafa derisi ve sırtta bulunur. Plak sedef hastalığı tırnakları da etkileyerek renk değişikliğine, çukurlaşmaya ve hatta tırnağın tırnak yatağından ayrılmasına neden olabilir.

Görünüşüne rağmen sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Plak sedef hastalığı semptomları genellikle bir enfeksiyon sırasında, bir kişi stresli olduğunda veya cilt yaralandığında kötüleşebilir. 4 Beta blokerleri ve nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) gibi belirli ilaçlar da semptomları tetikleyebilir. Kaşıma sadece işleri daha da kötüleştirir, kanamaya ve etkilenen cildin gözle görülür bir kalınlaşmasına neden olur.

Belirtiler gelip gidebilir, genellikle aylarca hatta yıllarca remisyonda kalarak görünürde bir sebep olmadan alevlenmeden önce. Bazı durumlarda semptomlar döngüsel ve hatta mevsimsel olabilir.

Plak Sedef Hastalığı Nedir

Plak Sedef Hastalığı Nedenleri

Bilim adamları plak sedef hastalığı gibi otoimmün hastalıkların arkasındaki mekanizmaları henüz tam olarak anlamadılar, ancak bir kişinin genetiğinin merkezi bir rol oynadığına inanıyorlar. Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık üçte birinin bir aile öyküsü 6 ve bir genin belirli konumlarında kromozomal mutasyonların kanıtı olacaktır (PSORS1 ila PSORS9 olarak bilinir).

Geçmişteki enfeksiyonlar veya toksik maruziyet de dahil olmak üzere plak sedef hastalığının diğer nedenleri öne sürülmüştür, ancak çoğu en iyi ihtimalle varsayımsaldır.

Tetikleyici ne olursa olsun, plak sedef hastalığı cilt hücrelerinin üretilme hızını etkili bir şekilde hızlandıracaktır.

Normal cilt hücreleri her 28 ila 30 günde bir değiştirilirken, plak sedef hastalığından etkilenenler her üç ila beş günde bir değiştirilir.

Bu nedenle yeni deri hücreleri eskilerinin dökülebileceğinden daha hızlı birikecektir. 7 Aynı zamanda, kronik enflamasyona yanıt olarak cildin hemen altındaki kan damarları genişlemeye başlayarak lokalize şişlik ve kızarıklığa neden olacaktır.

Plak Sedef Hastalığı Teşhisi

Plak sedef hastalığı genellikle cildin görünümü ile teşhis edilir. 8 Genellikle özel kan testleri veya teşhis muayenelerine gerek yoktur.

Bununla birlikte, bir doktor için diğer (örneğin sedef hastalığı şekillerinden ayırt isteyecektir guttat sedef hastalığı , 9 , bir streptokok enfeksiyonu ile başlayan ya da püstüler psoriazis irin dolu kabarcıklar ile karakterize edilen) yanı sıra benzer özelliklere sahip cilt bozuklukları, örneğin gibi:

 • Kutanöz T hücreli lenfoma
 • Diskoid egzama
 • Pitriyazis rosea
 • Saçkıran
 • Seboreik egzama

Teşhis belirsizse, deri biyopsisi veya kazıma yapılabilir ve analiz için laboratuvara gönderilebilir.

Plak Sedef Hastalığı Tedavisi

Rahatsız olmanın yanı sıra, plak sedef hastalığı bazen bir kişinin güvenini ve refah duygusunu zayıflatan üzücü bir durum olabilir. Neyse ki, sedef hastalığının tedavisi , immünoloji ve otoimmünitenin sürekli genişleyen anlayışı ile birlikte son yıllarda önemli ölçüde ilerlemiştir.

Mevcut tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Topikal kortikosteroidler , 11 (nedeniyle incelme deri riskine) sürekli kullanılan ancak genel olarak artık daha sekiz hafta edilebilir
 • Cilde nüfuz etmek ve cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak için yapay ultraviyole ışığın kullanıldığı fototerapi
 • Gibi olmayan biyolojik ilaçlar metotreksat ve siklosporin , 12 bir bütün olarak bağışıklık sistemini baskılamak
 • Bağışıklık sisteminin belirli kısımlarını baskılayan Enbrel (etanersept), Humira (adalimumab), Remicade (infliximab), Stelara (ustekinumab) ve Taltz (ixikizumab) gibi yeni biyolojik ilaçlar 13
 • Hem sedef hastalığı hem de psoriatik artriti tedavi etmek için onaylanmış Otezla (apremilast)
 • Deri hücrelerinin üretimini yavaşlattığı görülen D3 vitamini analogları
 • Retinoidler, cilt hücrelerinin üretimini düzenleyen A vitamini ile ilgili kimyasal bileşikler