Sedef hastalığı, bazılarının inandığı gibi dermatolojik bir durum değil , vücudun bağışıklık sisteminin ciltteki normal hücrelere saldırdığı bir otoimmün bozukluktur. Ayrıca sedef hastalığı sadece tek bir hastalık değil, kendine özgü cilt semptomları ile kendini gösteren bir grup farklı hastalıktır. Sedef lezyonlarının yeri bile tipten türe farklılık gösterebilir ve farklı tedavi biçimleri gerektirebilir.

Konuyu daha da karmaşık hale getirmek için, aynı anda birkaç tür sedef hastalığına sahip olabilirsiniz veya farklı çevresel tetikleyicilere maruz kaldığınızda aniden bir formdan diğerine geçebilirsiniz . Bir otoimmün bozukluk olarak sedef hastalığı, belirli bir noktada sahip olduğunuz hastalık türünü tedavi etmek için ömür boyu gözetim gerektirir.

Sedef Hastalığı Türleri

Plak psoriazis

Psoriasis vulgaris olarak da bilinen plak tipi sedef hastalığı, tüm vakaların yaklaşık% 80 ila% 90’ını oluşturan, hastalığın en yaygın şeklidir.

Plak sedef hastalığına, T hücreleri adı verilen savunma bağışıklık hücrelerinin, bir enfeksiyon oluşmuş gibi cildin dış tabakasında aniden aktive olmasıyla ortaya çıkar. Orada, keratinosit adı verilen deri hücrelerinin üretimini hızlandıran iltihaplı proteinler salgılarlar.. Bu, cilt yüzeyinde hücrelerin birikmesine ve kuru, kırmızı, pul pul plakların oluşumuna yol açar .

Psoriatik plaklar en çok dirsekler, dizler, kafa derisi ve sırtta bulunur. Psoriasis Alanı ve Şiddet İndeksi (PASI) genellikle sertleşme (kalınlık), kızarıklık (kızarıklık), deskuamasyon (ölçekleme) ve etkilenen cilt yüzdesine göre semptomların ciddiyetini sınıflandırmak için kullanılır.

PASI skoru, uygun tedavi sürecini yönlendirmeye yardımcı olmanın yanı sıra tedavinin etkinliğini izlemeye de yardımcı olabilir .

Sedef Hastalığı Türleri 7 Tip Sedef Hastalığı

Guttat sedef hastalığı

Guttat sedef hastalığı, sedef hastalığının en yaygın ikinci şeklidir. Öncelikle çocukları ve daha az bir dereceye kadar 30 yaşın altındaki yetişkinleri etkiler.

Guttat sedef hastalığı tipik olarak enfeksiyondan bir ila üç hafta sonra semptomları tetikleyen bir bakteri veya virüs ile ilişkilidir. Lezyonlar karakteristik olarak küçük (1 ila 10 milimetre çapında), pembe, gözyaşı şeklindedir ve ince pullarla kaplıdır.

Guttat terimi , “damlacık” anlamına gelen Latince gutta kelimesinden türemiştir .

Guttat sedef hastalığı çocukları etkileme eğilimindedir çünkü semptomları tetiklediği bilinen hastalıklar çocuklukta daha sık görülür. Bunlara strep boğaz , su çiçeği ve üst solunum yolu enfeksiyonları dahildir.

Guttat sedef hastalığının tedavisi plak tipi sedef hastalığından önemli ölçüde farklı değildir. Bakteriyel bir enfeksiyonun akut bir olayı tetiklediğine inanılırsa, semptomları kontrol etmeye yardımcı olmak için antibiyotikler kullanılabilir.

Ters sedef hastalığı

Ters sedef hastalığı, aynı zamanda intertriginöz sedef hastalığı olarak da, aşırı kilolu veya obez insanları sağlıklı kilolu insanlardan daha fazla etkileyen nadir bir sedef hastalığı türüdür. Lezyonlar genellikle cilt kıvrımları ile sınırlıdır ve kuru lezyonlar yerine nemli lezyonlar oluşturur.

Yaygın tutulum alanları arasında koltuk altları, göğüslerin altı, kalçalar arası ve kasık veya göbek kırışıklıkları yer alır. Ters sedef hastalığı , cilt çok hassas olduğu için cinsel organlarda ortaya çıktığında özellikle sorunlu olabilir .

Ters sedef hastalığının, sitokin adı verilen iltihaplı proteinleri çevreleyen dokulara salan aşırı yağ (yağ depolayan) hücrelerinin birikmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır . Yağ hücrelerinin birikimi arttıkça iltihaplanma da artar. Bunun cilt üzerinde cilt sürtünmesi ile birleştiğinde, karakteristik semptomları tetiklediğine inanılıyor.

Kilo kaybı, topikal ve / veya oral ilaçlarla birlikte ters sedef hastalığı tedavisinin hayati bir bileşeni olarak kabul edilir.

Püstüler sedef hastalığı

Püstüler sedef hastalığı, sonunda kuruyan, lekeli, kabuklu cilt lekeleri bırakan irin dolu kabarcıkların oluşumu ile karakterizedir. Nedenleri Ani ve aşırı iltihaplanma birçok öldürür olduğu düşünülmesine rağmen, püstüler sedef, gizemini korumaktadır beyaz kan hücreleri otoimmün saldırıda içeriyordu. (Pus, büyük ölçüde ölü beyaz kan hücrelerinden ve likör purusu olarak bilinen seröz bir sıvıdan oluşur. )

Püstüler sedef hastalığının birkaç farklı formu vardır :

Lokalize püstüler psoriasis (LPP) , esas olarak elleri ve ayakları etkileyen hastalığın daha hafif bir şeklidir.

Von Zumbusch sedef hastalığı olarak da bilinen genelleştirilmiş püstüler sedef hastalığı (GPP) , vücudun büyük bölümlerini etkileyerek potansiyel olarak yaşamı tehdit eden travmaya neden olabilir.

Annüler püstüler psoriasis (APP) , çocuklarda yetişkinlerden ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Esas olarak gövde, boyun, kollar ve bacakları etkiler ve halka şeklinde, irin dolu plaklara neden olur.

Prednizon gibi sistemik kortikosteroidlerin aniden kesilmesi, GPP için ortak bir tetikleyicidir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonları ve terbinafin gibi ilaçların da semptomları tetiklediği bilinmektedir.

Metotreksat veya siklosporin gibi hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar) genellikle püstüler psoriasisin tedavisi için diğer topikal veya oral anti-enflamatuar ilaçlarla birlikte kullanım için endikedir.

İronik olarak, genellikle sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metotreksat bazen bir ters reaksiyonu tetikleyerek plak tipi sedef hastalığını akut bir püstüler sedef hastalığına dönüştürür.

Saç Derisi Sedef Hastalığı

Saçlı deri sedef hastalığı kafa derisini, alnı, kulakları ve / veya boynu etkileyen bir plak tipi sedef hastalığıdır.

Saçlı deri sedef hastalığı genellikle seboreik dermatit (diğer adıyla kepek) ile karıştırılır. Bununla birlikte, kafa derisi sedef hastalığı daha keskin sınırlı psoriatik plaklara sahipken seboreik dermatitte kötü tanımlanmış sarı yağlı pullar vardır.

Kafa derisi sedef hastalığı doğru teşhis edildiğinde bile, topikal ilaçları kalın saç bölgelerine uygulamak zor olduğundan tedavisi zor olabilir. İkincil mantar enfeksiyonlarını önlemek için kaşıntı önleyici kremler ve ilaçlı şampuanların yanı sıra bazen daha kalın veya daha konsantre ilaçlara ihtiyaç duyulur; Dermatoloğun ofisinde intralezyonel triamsinolon enjeksiyonları da yardımcı olabilir.

Tırnak Sedef Hastalığı

Tırnak sedef hastalığı, plak tipi sedef hastalığının yaygın bir belirtisidir. Aslında, sedef hastalığı olan kişilerin% 90’ı hayatlarının bir noktasında anormal tırnak değişiklikleri yaşayacaktır. Tırnaklar, ayak tırnaklarından daha fazla etkilenme eğilimindedir.

Sedef hastalığı, tırnak yapısının tüm yönlerini etkileyerek tırnak plağının çukurlaşmasına, kalkmasına ve ufalanmasına neden olabilir. Çivi altındaki yatay siyah çizgiler (kılcal kanamanın neden olduğu), tırnak plağındaki beyaz lekeler veya genellikle “somon lekeleri” veya “yağ lekeleri” olarak adlandırılan sarımsı pembe lekelerle de tanınabilir.

Tırnak plağına girmesi zor olduğu için tedavi zor olabilir. Topikal tedavilerin çoğu, faydaların görülmesinden önce üç ila altı ay sürer. Etkilenen tırnağın içine ve etrafına kortikosteroid enjeksiyonları bazen ağır vakalarda kullanılır.

Psoriatik Eritrodermi

Psoriatik eritrodermi, vücudun tüm bölgelerini etkileyen genel ve şiddetli bir plak sedef hastalığıdır. Von Zumbusch sedef hastalığı gibi, cildin yaygın soyulmasına neden olarak hızlı dehidrasyona ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Ayrıca genellikle sistemik kortikosteroidlerin aniden kesilmesiyle tetiklenir.

Derhal tedavi edilmezse psoriatik eritrodermi ölümcül olabilir. Tedavi genellikle metotreksat veya siklosporin ile birlikte sırasıyla enfeksiyon ve dehidrasyonu önlemek için intravenöz (IV) antibiyotikleri ve sıvıları içerir.