Guttat Sedef Hastalığı: Bu sedef hastalığı türü esas olarak çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. guttat sedef hastalığı, genellikle gövde, kollar ve bacaklarda küçük, pembe, gözyaşı şeklindeki şişliklerin kendiliğinden salgını ile karakterizedir. Sadece bir kez guttat sedef hastalığı geliştirebilirsiniz veya tekrarlayan enfeksiyonlar diğer olası tetikleyicilerle birlikte tekrarlayabilir . Bazen hastalığın daha yaygın şekli olan plak tipi sedef hastalığının da sonunda gelişebileceğinin bir işareti olabilir.

Ulusal Psoriasis Vakfı’na göre , guttat sedef hastalığı çoğunlukla 30 yaşın altındaki çocukları ve yetişkinleri etkiler ve tüm sedef hastalığı vakalarının yaklaşık% 10’unu oluşturur . Hastalığın en sık görülen ikinci şeklidir (plak tipi sedef hastalığının yanında) ve tüm formlar gibi aile içinde de olabilir. 1

Guttat Sedef Hastalığı belirtileri

Guttat sedef hastalığı, pullarla kaplı ani bir eritemli (kırmızı) döküntü alevlenmesiyle ortaya çıkması nedeniyle plak sedef hastalığına benzer özelliklere sahiptir . Ancak plak tipi sedef hastalığının aksine, döküntü çok kalın değildir ve kümelenmek yerine ayrı olma eğilimindedir.

Guttat sedef hastalığı, çoğunlukla gövde veya uzuvlarda düzinelerce hatta yüzlerce küçük, gözyaşı şeklindeki papüllerin (şişkinlik) patlamasıyla kendini gösterir. Bazen yüze, kulaklara veya kafa derisine yayılabilir, ancak diğer sedef türleri gibi neredeyse hiçbir zaman avuç içlerini, tabanı veya tırnakları etkilemez .

Guttat sedef hastalığı, diğer sedef hastalığı formlarından daha kaşıntılı olma eğilimindedir ve bir ilaç döküntüsü, pityriasis rosea veya diğer dermatolojik durumlarla kolayca karıştırılabilir .

Papüller iyileşmeye başladığında açık pembeden koyu kırmızıya dönebilirler. Deri aşırı derecede çizilmediği sürece nadiren iz bırakırlar.

Guttat sedef hastalığının bir bölümü birkaç hafta veya ay sürebilir ve daha önce plak sedef hastalığı tanısı almış kişileri etkileyebilir.

Guttat Sedef Hastalığı belirtileri

Guttat sedef hastalığı nedenleri

Guttat sedef hastalığı, diğer tüm sedef hastalığı türleri gibi, bulaşıcı olmayan bir otoimmün hastalıktır . Tam olarak anlaşılmayan nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi aniden cilt hücrelerini bir tehdit olarak kabul edecek ve enfeksiyon olduğunu varsaydığı şeyi “kontrol etmek” için iltihaplı bir yanıt başlatacaktır .

İltihaplanma, cilt hücrelerinin hiper üretimini tetikleyerek, onların dökülebileceklerinden daha hızlı çoğalmalarına neden olur. Bu, sedef hastalığı olarak tanıdığımız kırmızı, pullu lezyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Bilim adamları, sedef hastalığının genetik ve çevrenin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanıyor. Bazı genetik mutasyonların bir kişiyi sedef hastalığına yatkın hale getirdiğine inanılır, ancak yalnızca semptomların geliştiği belirli çevresel tetikleyicilerle karşılaşıldığında olur.

Bilim adamları, guttat sedef hastalığı ile, hastalığa bağlı olduğuna inanılan bir dizi mutasyon – esas olarak insan lökosit antijen C (HLA-C) grubu genleri içeren – tespit ettiler.

Hastalık tetikleyicileri açısından, guttat sedef hastalığı vakalarının yaklaşık% 80’i yakın zamanda Streptococcal pyogenes (strep boğaz) nöbetine bağlanmaktadır.

Patlama genellikle strep enfeksiyonundan iki ila üç hafta sonra gelişir. Guttat sedef hastalığı, son zamanlarda bademcik iltihabı , suçiçeği veya üst solunum yolu enfeksiyonundan kurtulmuş insanlara da saldırabilir . Bu enfeksiyonların çoğu çocuklukta yaygın olduğu için çocuklar orantısız bir şekilde etkilenir.

Stres, cilt travması ve bazı ilaçlar ( beta blokerler ve antimalaryal ilaçlar gibi) da semptomların ilk veya sonraki alevlenmesini tetikleyebilir. Bir kişi tekrarlayan guttat sedef hastalığı nöbetleri geçirmişse, S. pyogenes taşıyıcısı olup olmadığını görmek için test edilmelidir.