Sanal Kolonoskopi Nedir?

Sanal kolonoskopi, kolonunuzdaki küçük polipleri veya diğer büyümeleri aramak için yapılan bir prosedürdür. Kolonun iç yüzeyinde büyüyen polipler kolon kanserine dönüşebilir. Amerikan Kanser Derneği, çoğu erkek ve kadının kolon kanseri taramasına 50 yaşında başlamasını tavsiye ediyor. Ailenizde kolon kanseri öyküsü varsa veya başka nedenlerle yüksek risk altındaysanız, daha erken tarama yaptırmanız gerekebilir. Her 5 yılda bir sanal kolonoskopi, çeşitli tarama seçeneklerinden biridir.

Prosedüre genel bakış

Sanal kolonoskopiye CT kolonografi de denir. CT, bilgisayarlı tomografi anlamına gelir. Bir CT tarayıcısı, bir bilgisayar tarafından işlenen birçok kolonun X-ışınlarını alır. Bilgisayar, kolon ve rektumunuzun 3 boyutlu görüntülerini oluşturmak için tüm X-ışınlarını bir araya getirir. Bu görüntülere daha sonra sağlık uzmanınız tarafından bakılabilir.

Peptik Ülser Tedavisi

Prosedürün nedenleri

Kolon kanseri, erkeklerde ve kadınlarda sık görülen bir kanserdir. Sanal kolonoskopinin nedeni, kolon kanserinin daha kolay tedavi edilebildiği erken dönemde bulunmasıdır. Düzenli kolonoskopi ayrıca kolon kanserini taramak için kullanılır. Uzun, esnek, ışıklı bir dürbün ve küçük bir kamera rektuma ve kolonun içine yerleştirilir. Bu, sağlık uzmanının doğrudan kolona bakmasını ve orada bulunan polipleri çıkarmasını sağlar. Sanal kolonoskopi ile bulunan kolon polipleri kansere dönüşmeden önce düzenli kolonoskopi ile çıkarılabilir.

Sanal kolonoskopinin normal kolonoskopiye göre bazı faydaları vardır:

  • Daha az rahatsız edici ve istilacıdır. Genellikle herhangi bir ağrı kesici ilaç veya anestezi içermesine gerek yoktur.
  • Daha az zaman alır.
  • Kalın bağırsağa daha az zarar verme riski taşır.
  • Düzenli kolonoskopi yapılamayan bazı kişilerde kullanılabilir. Bazı durumlarda şişme, kanama veya nefes alma problemleri gibi sorunları olan kişilerde kullanılabilir.
  • Düzenli kolonoskopinin ulaşamadığı kalın bağırsak bölgelerini gösterebilir. Bu, bağırsağın bir kısmının daralması veya bloke olması durumunda söz konusu olabilir.

Prosedürün riskleri

Her prosedürün bazı riskleri ve olası sorunları vardır. Sanal kolonoskopi için bunlar şunları içerir:

  • Küçük, kısa bir tüp anüsünüze yerleştirilir, böylece kolonunuza hava pompalanabilir. Bu, kolonunuzu şişirerek poliplerin veya diğer büyümelerin daha kolay görülmesini sağlar. Kolona hava pompalamak, yırtılmaya (yırtılmaya) neden olabilecek çok küçük bir risk taşır. Ancak riskin normal kolonoskopiden daha az olduğu düşünülmektedir.
  • Polipler veya diğer büyümeler, sanal kolonoskopi ile çıkarılamaz veya biyopsi yapılamaz. Polipler veya başka oluşumların bulunması durumunda yine de düzenli bir kolonoskopi yaptırmanız gerekecektir.
  • Prosedür, 10 mm’den küçükse bazı polipleri gözden kaçırabilir. Bunlardan bazıları normal kolonoskopi ile görülebilir.
  • Diğer tarama testlerinin çoğunun aksine, test kolon ve rektumun resimlerini oluşturmak için X ışınlarını kullanır. Radyasyon miktarı azdır. Ancak yine de kanser riskinizi biraz artırabilir. Hamile kadınlar için de tehlikeli olabilir. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa, işlemden önce sağlık uzmanınızla konuşun.
  • Sanal kolonoskopi sağlık sigortası kapsamında olmayabilir.

Sağlığınıza bağlı olarak başka riskleriniz olabilir. Prosedürden önce endişelerinizi sağlık uzmanınızla görüştüğünüzden emin olun.