Kolon kanseri genellikle hastalığın erken evrelerinde belirti vermez. Tümör büyüdükçe semptomlar, bağırsak içindeki birincil tümörün konumuna bağlı olacaktır.

Kolon kanseri veya rektum kanseri olan hastalar bir veya birden fazla semptom yaşayabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Kolon Kanseri Belirtileri

Dışkıda kan

Dışkıda belirgin kan veya bağırsak yolunda veya rektumda kanama olduğunu gösteren koyu renkli bağırsak hareketlerini fark edebilirsiniz. Bazen kanama olabilir ancak görünmez. Buna gizli (gizli) kan denir ve bir kan testi düşük kırmızı kan hücresi sayısını gösterene kadar keşfedilemeyebilir.

Sanal Kolonoskopi Nedir?

Rektal kanama

Dışkıdaki parlak kırmızı kan tipik olarak rektum veya kolonda kanama olduğunu gösterir, bu kolon veya rektum kanserinin bir işareti olabilir. Rektal kanamaya hemoroid de neden olabilir. Tipik olarak, hemoroidi olan hastalar alevlenmelerle gelip giden semptomlar yaşarken, kanserin neden olduğu rektal kanama genellikle devam eder veya kötüleşir ve ağrıya eşlik etme olasılığı daha yüksektir.

Bağırsak Alışkanlıklarındaki Değişiklikler

Bağırsak alışkanlıklarında kolon veya rektum kanserine işaret edebilecek değişiklikler şunları içerir:

  • Yeni başlayan kabızlık veya ishal
  • Bağırsak hareketlerinin sıklığında veya boyutunda ve kalibresinde değişiklikler
  • Tamamen boş görünmeyen bir bağırsak
  • Normalden daha dar dışkı (kurşun kalem kadar ince olsa bile)

Ara sıra bağırsak değişikliklerine diyet değişikliği, hoş olmayan yiyecekler veya viral / bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Bununla birlikte, yeni ve açıklanamayan bir şey yaşıyorsanız – ve bu birkaç günden fazla sürüyorsa – doktorunuza görünün.

Karın Ağrısı ve Şişkinlik

Karın veya bağırsak bölgesinde mide şişkinliği, şişkinlik, kramplar veya ağrı, kolon veya rektum kanserinin semptomları olabilir. Bunlar, diyetle ilgili gastrointestinal rahatsızlık, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit dahil olmak üzere bir dizi koşuldan da kaynaklanabilecek yaygın sorunlardır. Belli bir nedeni olmayan sık karın ağrısı ve şişkinlik yaşarsanız doktorunuza görünün.

Mide bulantısı ve kusma

Bir kolon veya rektal tümör bağırsağı tıkıyorsa ve sıvı veya katı atık veya gazın geçişini engelliyorsa mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir. Bağırsak tıkanıklığına ayrıca ağrılı karın krampları, şişkinlik ve kabızlık eşlik edebilir.

Mide bulantısı ve kusma, iyi huylu veya ciddi olabilen bir dizi durumun belirtileridir. 24 saatten uzun süren kalıcı mide bulantısı, dehidrasyon belirtileri veya kusma yaşarsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Anemi

Anemi , kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği ile karakterize bir kan hastalığıdır. Kolon veya rektum kanseri olan hastalarda bağırsak kanaması anemiye neden olabilir. Kolondaki kanamanın konumuna bağlı olarak anemi, kan kaybının meydana geldiğinin ilk işareti olabilir.

Aneminin yaygın semptomları arasında ciltte solukluk (solukluk), kalp atış hızında artış, yorgunluk, baş dönmesi ve düzensiz adet kanaması bulunur.

Açıklanamayan Kilo Kaybı, İştah Kaybı ve Zayıflık Hissi

Kilo vermek, iştahınızı kaybetmek veya zayıf hissetmek, diğer birçok ilgisiz durumla birlikte kolon veya rektum kanserinin olası belirtileridir. Kolon veya rektum kanseri olan hastalarda bu semptomlar genellikle ilişkilidir. Kalıcı ishal kilo kaybına neden olabilir. Mide ağrısı ve mide bulantısı iştahınızı azaltabilir, böylece kilonuzu korumak için yeterli yiyecek tüketmezsiniz. Tüm bu sorunlar, aneminin yanı sıra halsizliğe yol açabilir.

Pelvik ağrısı

Pelvik bölgede ağrı, kolon veya rektum kanseri olan hastalarda yaygın değildir. Eğer meydana gelirse, kanserin pelvik bölgeye yayıldığını gösterebilir.