Kolon Kanseri Risk Faktörleri

Kolon kanseri veya rektum kanseri geliştirmek için birkaç olası risk faktörü vardır. Yaşam tarzınız, diyetiniz, sağlık durumunuz ve aile geçmişiniz bir rol oynayabilir. Genetiğinizi değiştiremezseniz de, kilo vermek veya sigarayı bırakmak gibi değiştirebileceğiniz şeyleri ele alarak kolon kanseri ve rektum kanseri gelişme riskinizi azaltmak mümkün olabilir.

Yaş

Yaşlandıkça, kolon veya rektum kanserine yakalanma riskiniz artar – vakaların büyük çoğunluğu 50 yaşın üzerindeki insanlarda meydana gelir.

Genç yetişkinlerde kolorektal kanser görülme sıklığı son yıllarda istikrarlı bir şekilde artmıştır, ancak yine de gençlerde çok nadir görülen bir hastalıktır. Uzmanlar bu artışın nedenini henüz tespit edemediler.

Kolon Kanseri Belirtileri

Yaşam tarzı

Aşağıdaki yaşam tarzı faktörleri, kolon veya rektum kanseri geliştirme riskinizi artırabilir:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzı (fiziksel hareketsizlik)
  • Fazla kilolu veya obez olmak
  • Ağır alkol kullanımı
  • Sigara içmek

Etnik köken

Irksal ve etnik kökeniniz de kolorektal kanser riskinizi etkileyebilir. Afrikalı Amerikalılar ve Doğu Avrupa kökenli Yahudiler (Aşkenaz Yahudileri) en yüksek kolon kanseri insidansına sahiptir.

Aile Öyküsü Kolon veya Rektum Kanseri (veya Diğer Kanserler)

Ailenizin bir üyesi – özellikle ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi yakın bir üyesi – kolon veya rektum kanseri olduysa, kanser geliştirme riskiniz daha yüksektir. Bunun nedeni, genetik bir yatkınlığı paylaşmanız veya aynı ortama veya her ikisine birden maruz kalmanız olabilir. Soy ağacınızda bu hastalığın birden fazla örneği var mı? Ya da ailenizde 50 yaşından önce teşhis konulan biri var mıydı? Öyleyse, ailenizde kalıtsal bir bozukluk olabilir. Genetik danışmanlığın sizin için doğru olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Ek olarak, bu hastalıklardan biri için zaten tedavi gördüyseniz, kolon veya rektumun farklı bölgelerinde yeni tümörler geliştirme riskiniz daha yüksektir.

Rahim kanseri ve yumurtalık kanseri , bazı genetik sendromlarda kolon ve rektum kanserleriyle ilişkilendirilebilir. Ailenizde hem kolon / rektum kanseri hem de rahim / yumurtalık kanseri vakaları varsa, bir genetik danışmana danışmaktan faydalanabilirsiniz.

Poliplerin Kişisel veya Ailevi Geçmişi

Kolorektal polipler, kolon veya rektumun herhangi bir yerinde meydana gelebilen kansersiz büyümelerdir. Polipler kanser olmamasına rağmen ileride kanserli hale gelebileceği için çıkarılmalıdır. Kolon veya rektal polipleri (özellikle çoklu polipleri) olan kişiler kolon kanseri için daha yüksek risk altındadır ve düzenli olarak bir doktor tarafından muayene edilmelidir.