Yeni teknikler, doktorların kolorektal kanseri daha iyi yönetmesine yardımcı oluyor Bu, daha etkili sonuçlarla daha az invaziv prosedürler anlamına gelir.

Kolorektal Kanser Tedavisine Daha Az İnvazif Yaklaşım

Teşhisinizden sonra, evrelemeyi tartışmak için doktorunuzla görüşeceksiniz. Evreleme, kanserin ne kadar yayıldığını gösteren görüntüleme testlerini içerir. Bu süreç, ameliyatın sizin için uygun olup olmadığı (hangisinin) olduğu gibi tedavinize rehberlik eder.

Minimal invaziv prosedürler şunları içerir:

 • Endoskopik cerrahi: Erken tanıda, kolorektal kanser tipik olarak küçük bir tümör veya polipte bulunur. Minimal invaziv bir endoskopik prosedür bu kanserleri etkili bir şekilde tedavi edebilir. Doktorunuz, kolonunuzun içini görmek için bir dürbün kullanır ve ardından tüm tümörü çıkarmak için özel aletler kullanır.
 • TAMIS: Gerçekleştirilen bir başka yeni prosedür TAMIS (transanal minimal invaziv cerrahi) olarak adlandırılır. Bu laparoskopik prosedür sırasında doktorlar küçük tümörleri çıkarır. Bu, küçük rektal tümörleri tedavi etmenin etkili bir yoludur.

Daha az invaziv olsa da, bu prosedürler nükslere (hastalığın geri dönmesine) neden olabilir. Doktorunuz, prosedürünüzden sonra sizi yakından izlemek için takip testi önerebilir.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

 1. Kolorektal Kanser Cerrahisinde Yeni Gelişmeler

  Bir tümör büyükse veya bağırsak duvarından yayılmışsa, doktorunuz kanseri tedavi etmenin en iyi yolunun ameliyat olduğuna karar verebilir. Yeni cerrahi tekniklerle, doktorlar tüm hastalığı daha iyi ortadan kaldırabilir ve bu da nüks olasılığını düşürür. Johns Hopkins’de cerrahlar bu teknikleri mükemmelleştirdiler ve bu karmaşık ameliyatları daha az invaziv yollarla gerçekleştirebilirler.

  Gelişmiş kolorektal cerrahi seçenekleri şunları içerir:

  • Laparoskopik kolon rezeksiyon cerrahisi: Doktorlar, tümörü ve etkilenebilecek lenf düğümlerini çıkarmak için küçük bir kesi kullanır.
  • Rektal kanser cerrahisi: Kolonun son 20 santimetresinde kanser bulunduğunda buna rektal kanser denir. Rafine tekniklerle, cerrahlar artık tümörün etrafındaki yağ dokusunu daha fazla çıkarıyor. Bu daha agresif bir yaklaşımdır ve cerrahların etkilenen tüm lenf düğümlerine ulaşmasına yardımcı olur, bu da daha düşük nüks riskine yol açabilir.
  • Gelişmiş robotik teknoloji: Bir robotik cerrahi sistemi, doktorların bir robota rektal cerrahi için rehberlik etmesine olanak tanır. Bu, ulaşılması zor bazı alanlarda daha iyi sonuçlar ve muhtemelen daha düşük tekrarlama şansı sağlar.
 2. Daha Az İnvaziv Tedaviler Daha Az Yan Etki Demektir

  Tüm tedavilerin yan etkileri olsa da, bu daha rafine tekniklerle, ameliyattan sonra daha az (ve daha az şiddetli) yan etki yaşayabilirsiniz.

  Bu, aşağıdakiler üzerinde daha az etki anlamına gelir:

  • Mesane işlevi
  • Bağırsak hareket sıklığı
  • Cinsel işlev