Romatoid Artrit nedir ?

Romatoid artrit veya RA, eklemleri etkileyen, öncelikle ağrıya ve sertliğe ve hareket güçlüğüne yol açan iltihaplı bir durumdur. Yaygın olarak etkilenen eklemler eller, ayaklar ve bileklerdir. RA ancak vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit esas olarak etkilenen eklemlerde şişlik, sertlik ve ağrıya neden olur. Hasta genellikle başlangıçta genellikle sabah uyandığında ortaya çıkan hafif bir sertlik ve hareket güçlüğü hisseder. Buna sabah sertliği denir.

Eklem büyük ölçüde etkilendiğinden, hareketlerde şiddetli ağrıya ve günlük görevleri yerine getirmede zorluğa yol açarak semptomlar yavaş yavaş kötüleşebilir.

Belirtiler aniden kötüleşebilir. Buna alevlenme denir. Alevlenmeler ani ve uyarı vermeden olabilir ve semptomları büyük ölçüde kötüleştirebilir ve ciddi sakatlığa neden olabilir.

ÖNERİLEN: Romatoid Artrit İçin Doğal Çözümler

Romatoid artrit patolojisi

Romatoid artrit , otoimmün bir hastalıktır. Vücudun bağışıklık sistemi, vücutta yabancı mikroplara ve proteinlere saldıran savunma sistemi görevi görür. Bazı hastalıklarda bu bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerine ve proteinlerine saldırarak onlara saldırmaya ve onları yok etmeye başlar. RA’da bağışıklık, eklemleri hizalayan hücrelere saldırır ve onları şiş, iltihaplı ve sert hale getirir. Bu şiddetli ağrıya neden olur.

Kıkırdak ve sinovyum, eklemlerde amortisör görevi gören bir yastık oluşturur. RA’nın otoimmünite ve enflamatuar süreçleri genellikle bu kıkırdakları ve sinovyal hücreleri etkiler ve onlara zarar verir. Eklemde bu elemanların olmaması, eklemde sürtünmenin artmasına ve hasar görmesine neden olur.

Romatoid artrit

Romatoid artrit epidemiyolojisi

Romatoid artrit , İngiltere ve Galler’de yaklaşık 600.000 kişiyi etkiler ve 40 ila 70 yaşları arasındaki kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Dünya çapında, kadınların RA hastalığına yakalanma olasılığı erkeklerden üç kat daha fazladır.

RA ancak gençleri etkileyebilir. Dünya çapında toplam nüfusun yaklaşık% 1’i bu durumdan etkilenmektedir.

Romatoid artrit teşhisi

Teşhisten öncelikle belirti ve semptomların varlığından şüphelenilir. Bununla birlikte, diğer otoimmün bozukluklar ve artrit tiplerinde ortak olan birkaç RA semptomu vardır. RA’yı onaylamadan önce bu teşhislerin ekarte edilmesi gerekir. RA tanısı için Romatoid faktör dahil kan testleri ve X ışınları gibi görüntüleme çalışmaları kullanılır.

ÖNERİLEN: Romatoid Artritin Sebepleri Nedir ?

Romatoid artrit tedavisi

Genellikle tedavi, bir romatolog ve ortopedi cerrahları, fizyoterapistler, fiziksel tıp uzmanları, mesleki ve davranış terapistleri ve danışmanları içeren ekibi tarafından yapılır.

RA’nın tedavisi yoktur. Erken teşhis ve tedavi, semptomları kontrol etmeye ve güçsüzlüğü ve sakatlığı büyük ölçüde önlemeye yardımcı olabilir. İlaçlarla tedavi verilebilir. Bu, en yaygın tedavi yöntemidir.

Eklem sertliğini ve ağrısını hafifletmek için ilaçlar reçete edilir. Non-steroidal antiinflamatuvar ajanlar (NSAID’ler) gibi antiinflamatuar ajanlar arasında ağrı kesiciler, inflamasyonu olduğu kadar ağrıyı da giderir. Otoimmün duruma karşı çıkan ve hastalığın ilerlemesini engelleyen birkaç ilaç vardır.

Eklem deformitelerinin düzeltilmesi için ameliyat önerilmekte ve eklemden maksimum hareket faydası elde etmek için fizyoterapi gibi destekleyici tedaviler sunulmaktadır. Akupunktur ve masaj gibi pek çok kişinin faydalı bulduğu tamamlayıcı yöntemler vardır .