Omuz artriti nedir?

Omuz artriti, omuz eklemi içindeki kıkırdağın zarar görmesidir. Omuzun iki eklemi vardır. Omuz artriti, genellikle bağlandığı kemiklerden (glenoid ve humerus) sonra glenohumeral eklem olarak adlandırılan daha büyük top ve yuva eklemi anlamına gelir. Kıkırdak hem topu (humerus başı) hem de yuvayı (glenoid) örter.

Omuzdaki kıkırdak yüzeyde ve sonunda daha derin katmanlarda parçalanmaya başladığında buna omuz artriti denir. Omuzdaki ikinci eklem, akromioklaviküler veya AC eklem de AC eklem artriti olarak bilinen artrit geliştirebilir .

Omuz artriti nasıl gelişir?

Omuz artriti genellikle kıkırdağın kademeli olarak aşınması ve yırtılmasından kaynaklanır. Vücudun her ekleminde kıkırdak bulunur; bir bilyeli yatak üzerindeki teflon benzeri eklemlerin içindeki kemiklerin yüzeyini kaplar. Kıkırdak, 2 milimetre ila 3 milimetre kalınlığında yaşayan bir dokudur – yaklaşık bir veya iki kat karton kalınlığındadır. Bu, kemikler arasındaki teması daha yumuşak hale getirir. Kıkırdak sağlamsa, pürüzsüz olduğu için yüzeyde aşınma olmadan birden fazla dönüş yapabilir.

Omuz artriti tipik olarak aşamalar halinde gelişir. Önce kıkırdak yumuşar (A), sonra yüzeyde (B) çatlaklar geliştirir, ardından “fibrilasyona” (bozulur ve pul pul olur) (C) başlar ve son olarak kemiğin yüzeyini açığa çıkarmak için yıpranır. (D). Sonuç olarak, pürüzsüz, kaygan bir yüzey olarak hareket etme kabiliyetini kaybeder.

Kıkırdak, bir eklemdeki kemiğin tüm yüzeyinde aynı anda yıpranmaz. Bunun yerine, farklı parçalarda farklı oranlarda aşınır. Dolayısıyla, Teflon ile kaplı bir bilyalı rulmanın yüzeyini düşünürseniz, bu tür bir aşınma, Teflon’da çukurlar varmış gibi olur ve yüzey şimdi düzensiz olurdu (aşağıdaki resme bakın).

Yüzey düzensiz hale geldiğinde, kıkırdak daha fazla hasar görebilir. İncelmeye başlayabilir ve sonunda omuz kemiklerinin birbirine sürtünmesine neden olabilir (dördüncü aşama kıkırdak kaybı). Pek çok insan, artritin eklemde kemik üzerinde kemik çekişi olduğunu düşünür, ancak gerçekte artrit, kemiğin kemik üzerinde çekilmesine yol açabilecek bir süreçtir.

Omuz artritinin ne kadar hızlı kötüleşeceğini söylemek imkansızdır. Her kişinin omuz eklemi kıkırdakta farklı derecelerde hasara sahiptir. Tipik olarak, belirli aktiviteler ağrıya neden olduğunda, kıkırdağın stres yaşadığı anlamına gelir. Genel olarak, aktivite ne kadar ağrılı olursa, kıkırdağa ve omuz eklemine daha fazla zarar verme olasılığı o kadar yüksektir.

Omuz Artritinin Nedenleri ve Türleri

Omuz artritinin birkaç farklı şekli vardır. Her birinin farklı kökenleri olabilir ve omuz artritinin bazı nedenleri hala bilinmemektedir.

Omuz Osteoartriti

Osteoartrit , dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinir. Genellikle yaşlanmaya bağlı aşınma ve yıpranma ile ilişkilidir. Omuz dışındaki diğer eklemleri de etkileyebilir ve artritin en yaygın şeklidir.

Omuz Romatoid Artriti

Romatizmal eklem iltihabı , otoimmün bir hastalıktır, bu da vücudunuzun kendi sağlıklı hücrelerinize saldırması anlamına gelir ve bu, eklemin iç yüzeyini de içerebilir. Bu enflamatuar artrit her iki omuzda aynı anda mevcut olabilir.

Travma Sonrası Omuz Artriti

Omzunuz kırılmışsa, çıkmışsa veya başka şekilde yaralanmışsa, travma sonrası artrit geliştirebilirsiniz.

Rotator Manşet Yırtık Artropatisi

Rotator manşet yırtık artropatisi, masif ve uzun süreli bir rotator manşet yırtığından sonra gelişebilen bir tür omuz artriti. Omuzunuzdaki dört döndürücü manşet tendonu, omuz ekleminin bilyeli kısmının etrafını sararak yerinde tutar. Bu tendonlardan biri veya birkaçı ağır şekilde yırtılırsa, bu humerus başının diğer kemiklere sürtünmesine ve artrit geliştirmesine neden olabilir.

Avasküler Nekroza Bağlı Omuz Artriti

Avasküler nekroz , vücudun bir bölgesine giden kan akışının kesintiye uğraması anlamına gelir ve bu da o bölgenin ölmesiyle (nekroz) sonuçlanır. Omuzda, humerus başı (omuz ekleminin topu) hastalık, travmatik yaralanmalar ve diğer nedenlerle kan akışını kaybedebilir. Kan kaynağı olmadan, kemik yavaş yavaş çökecek, düzensizleşecek ve artrite neden olacaktır.