Omuz Artriti Belirtileri

Kıkırdak kaybı miktarı kişiden kişiye değişir ve omuz artritinin belirtileri de değişir:

Omuz ekleminde ağrı , artritin ana belirtisidir. Omuzun önünde, yanında veya arkasında bulunabilir. Bazı insanlar kolu kullanmadıklarında bile ağrı çekerler, bazıları ise sadece kullanırken ağrı hissederler. Artrit ağrısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir ve omuz sertliği olsun veya olmasın ortaya çıkabilir. Ağrı genellikle kaldırırken, ağır nesneler taşırken veya egzersiz yaptıktan sonra daha kötüdür. Ağrı genellikle kola yayılabilir veya şiddetliyse dirseğe ve bileğe doğru yayılabilir.

Eklem sertliği, omuz artritinin ilerlemesinin başka bir işaretidir. Omuzda bir hareket açıklığı kaybı olarak sertliği yaşayabilirsiniz. Hareket azaldıkça kolunuzla daha az şey yapabileceğinizi fark edebilirsiniz ve bu aktiviteler ağrı nedeniyle sınırlı olabilir.

Kıkırdak yüzeyi artrit ile düzensiz olduğu için öğütme, tıklama veya çatlama (krepitus) hissedilebilir. Acı verici olabilir veya olmayabilir. Bazen omuz “kilitlenebilir”. Bazen, yüzeyler artık pürüzsüz olmadığından, belirli pozisyonlarda omuzun kaydığını hissedebilirsiniz.

Omuz artriti nedir?

Omuz Artriti Teşhisi

Omuz artritini teşhis etmek için, doktorunuz fizik muayene yapacak ve size semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Soketteki artrit derecesi ve kemik miktarı, bir X-ışınıyla veya gerekirse bir CT taramasıyla değerlendirilebilir ve doğrulanabilir.

Omuz Artriti Tedavisi

Omuz artriti için ilk tedavi medikal (nonoperatif) tedavidir. Omuzu hareketli tutmak için genellikle hareket açıklığı egzersizleriyle başlar. Hareket açıklığınız etkilenmiyorsa, amaç onun bozulmasını önlemektir. Artrit nedeniyle omuz ekleminde hareket kaybı genellikle kademelidir ve fark edilmesi zor olabilir. Eklem sertleştikçe ağrı ve aktif olma yeteneği de kötüleşebilir. Hareket kaybınız olsun ya da olmasın, her gün iki ila üç dakika esnetmeniz önerilir.

Omuz artriti için fizik tedavi tipik olarak, hareket aralığını kaybetmediğiniz sürece gerekli değildir. Omuzun artrit ile güçlendirilmesi, bazı durumlarda daha fazla ağrıya neden olabileceğinden, genellikle önerilmez. Bununla birlikte, egzersizler omuzu rahatsız etmiyorsa, o zaman yapmak için mükemmeldir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İkinci tıbbi tedavi, omuzu ağrılı hale getiren şeylerden mantık çerçevesinde kaçınmaktır. Genel olarak ağrıya neden olan her şeyden kaçınılmalıdır, özellikle ağrı hayatınızı etkiliyorsa. Omuz ağrısı birkaç gün sürerse ve sizi geceleri uyandırırsa, bu aktivitenin sizin için ne kadar önemli olduğunu sorgulamak mantıklı olabilir. Örneğin, golf oynarken ağrınız varsa, günlük oynamak yerine haftada bir azaltmak gerekebilir.