Kolon Kanseri Teşhisi

Hastalığın erken evrelerinde semptomlar yaşamayabileceğiniz için, kolon kanseri ve rektum kanseri taraması için düzenli muayenelere girmelisiniz. Kanser varsa, tarama erken yakalanmasını ve tedavi edilmesini sağlayarak olası en iyi sonucu sağlar. Kolon ve rektum kanserlerini taramak ve test etmek için çeşitli testler mevcuttur.

Kolon ve Rektum Kanseri Tarama Önerileri

Tarama ve önlemenin kombinasyonu, kolon kanseri ve rektum kanseriyle mücadelede önemlidir. Risk faktörleriniz ve taramaya ne zaman başlamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Amerikalılar için, kolon ve rektum kanserleri için tarama en geç 50 yaşına kadar başlamalıdır. Kişisel veya aile geçmişinize bağlı olarak, doktorunuz kolon kanseri ve rektum kanseri taramasına daha erken yaşta başlamanızı tavsiye edebilir.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

Polipler ve Kanseri Önleme

Polipler, kolon veya rektumda gelişen kanser öncesi büyümelerdir. Bazı polip türleri, büyüme ve kanserli olma potansiyeline sahiptir.

Polipler, kolonoskopi yapılan 4 kişiden 1’inde bulunur. Erken saptanan polipler veya kanserler genellikle hasta ameliyat olmadan çıkarılabilir. Bu durumlarda iyileşme oranı yüzde 100’e yakındır. Polipleri kolondan çıkarmak, gelecekte kolon kanseri gelişme riskinizi azaltabilir.

Kolon ve Rektum Kanseri Taraması ve Teşhisi için Testler

Kolon ve rektum kanserlerini tespit etmek için çeşitli laboratuar testleri, klinik testler ve muayeneler kullanılır.

Muayeneler nispeten basit ve ağrısızdır, ancak bazı hastalar hafif anestezi gerektiren küçük rahatsızlıklar yaşarlar. Testler şunları içerir:

Kolon Kanseri Belirtileri

Dışkıda Gizli Kan Testi

Bu kan testi, dışkıda gizli (gizli) kan arar. Bu test için:

  • Üç küçük kart alacaksınız. Her karta arka arkaya üç bağırsak hareketinden bir dışkı örneği yerleştirin.
  • Küçük bir miktar dışkı özel bir test şeridine yerleştirilir.
  • Dışkı, kan izleri için analiz edilir.

Baryum Lavmanı

Bir baryum lavmanı (daha düşük bir GI serisi olarak da adlandırılır) rektum ve kolonun röntgenini oluşturmak için kullanılır. İşlemden önce, kolonunuzu herhangi bir dışkıdan temizlemeniz gerekecektir. Hazırlıklar sıvı diyet, lavman ve müshiller içerebilir.

Bir baryum lavmanı sırasında:

  • Bir rektal tüp içinden bir baryum preparatı (kireçli, sıvı kontrast madde) yerleştirilir.
  • Baryum, herhangi bir anormalliği vurgulayarak kolonun ana hatlarını çizer. Doktor ayrıca kolonu hafifçe içine pompalayarak genişletir.
  • Bir röntgen çekilir.
  •   Doktorunuz, polip veya kanser olup olmadığını görmek için tüm kolonu inceler.