Juvenil Romatoid Artrit Tipleri

Juvenil romatoid artrit (JRA) temelde bir otoimmün hastalıktır. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularını tanımadığı ve onları yabancı veya enfeksiyon veya tümör olarak düşündüğü, onlara saldırdığı anlamına gelir.

JRA’nın nedeni bilinmemektedir. Bir kişiyi çocukluk döneminde JRA geliştirmeye yatkın hale getirebilecek belirli genler olabilir.

Aşağıdakileri içeren üç farklı JRA türü vardır:

Pauciartiküler JRA

Bu tip JRA’da dört veya daha az eklem söz konusudur ve bu tip tüm JRA vakalarının neredeyse yarısını oluşturur.

Hastalar genellikle 1-4 yaş arası çok genç kızlar veya daha büyük erkeklerdir. Ancak hem genç erkekler hem de daha büyük kızlar da etkilenebilir.

Genellikle dizler, ayak bilekleri veya dirsekler etkilenir. Genellikle vücudun sadece bir tarafındaki belirli bir eklemi etkiler

Durumdaki bu çocuklar, gözlerin ön odasını etkileyen kronik üveit dahil ilişkili göz bozuklukları geliştirebilirler. Bu, gözde kalıcı hasara neden olabilir. Üveit, sonunda bu rahatsızlığa sahip çocukların% 20’sini etkiler.

Pauciartiküler JRA ile minimal semptomlar olabilir.

Poliartiküler başlangıçlı JRA

Bu tip JRA’da beş veya daha fazla eklem söz konusudur.

Bu, JRA’lı tüm çocukların yaklaşık% 40’ında görülür. Bu durum kızları erkeklerden daha sık etkiler.

Daha geç bir başlangıç ​​ve Romatoid faktör ile pozitif sonuç alma şansı vardır.

Bu tip JRA’da tipik olarak eller ve ayaklardaki gibi küçük eklemler ile dizler, ayak bilekleri ve ayaklar gibi ağırlık taşıyan eklemler etkilenir. Poliartiküler JRA genellikle bir çocuğun vücudunun her iki tarafında aynı eklemi etkiler.

Eklem tutulumunun dışında sinirlilik, yorgunluk, anemi, iştahsızlık, büyüme geriliği vb. Belirtiler vardır.

Sistemik başlangıçlı JRA

Bu, JRA nüfusunun yaklaşık% 10’unda görülen, daha az görülen bir JRA türüdür. Aynı zamanda Still hastalığı olarak da bilinir.

Bu durum hem erkek hem de kızları benzer şekilde etkiler ve en yüksek tespit yaşı genellikle bir ila altı yaş arasındadır.

Başlangıçta, gövde, üst kollar ve uyluklarda görülen karakteristik soluk pembe döküntü ile birlikte günde bir kez veya günde iki kez ateş yükselmesi gibi semptomlar vardır. Ateş genellikle sabahları düşüktür ve teşhis için en az iki hafta mevcut olmalıdır.

Durumu olan çocuklar, aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer hayati organları etkileyen başka sistemik semptomlara sahip olabilir: –

hepatosplenomegali (karaciğer ve dalağın büyümesi)

lenfadenopati (lenf düğümlerinin büyümesi)

perikardit (kalp çevresindeki kaplamalarda sıvı birikmesi)

Spondiloartropatiler

Çocukları etkileyebilecek başka bir enflamatuar artrit grubu spondiloartropatileri içerir. Bu tip artritler benzer klinik semptomlara neden olur. Belirtilerine göre sınıflandırılırlar. Spondiloartropati türleri şunları içerir: –

Entezit-artrit sendromu

Bu, kalça eklemleri gibi alt ekstremitelerin daha büyük eklemlerinde iltihaplanmaya yol açar. Ağrı, tendonların ve bağların kemiklere bağlandığı noktada bulunur. Durum arkaya yayılırsa, hastalığa juvenil ankilozan spondilit denir.

Reaktif artrit

Bunlar enfektif bir kökene sahiptir ve gastrointestinal sistemde Shigella, salmonella veya Yersinia ile ilişkili ishal veya solunum yolu enfeksiyonu ile enfeksiyondan sonra görülür. Gözlerde ateş, kızarıklık ve iltihaplanma olabilir.

Psoriatik artrit

Bu durum, sedef hastalığı deri hastalığı ile ilişkilidir. Artrite ek olarak kulakların arkasında veya göz kapakları, dirsekler, dizler veya göbek üzerinde pul pul döküntü olabilir. Bu tip artrit, büyük veya küçük eklemleri etkileyebilir.

Juvenil Romatoid Artrit,Juvenil romatoid artrit türleri
Juvenil Romatoid Artrit Belirtileri