Hantavirüs Nedir?

Kemirgen idrarına, dışkısına veya tükürüğüne maruz kalan veya yakın zamanda kırsal alanlara seyahat eden kişiler, hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) geliştirme riski altındadır.

HPS semptomları arasında ani ateş başlangıcı, titreme, halsizlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı ve ardından nefes almada güçlük yer alır.

Hantavirüs  hızlı teşhis edilmez ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

HPS’ye karşı korunacak bir aşı yok. Tedavi, nefes almanıza yardımcı olmaya ve semptomlarınızı azaltmaya odaklanır.

Hantavirüs Nedir?

Hantavirüs pulmoner sendromu (HPS), yaşamı tehdit edebilen nadir bir viral hastalıktır. Virüs, sıçanlar ve fareler gibi enfekte kemirgenlerden idrar, dışkı veya tükürük soluduklarında insanlara bulaşır. Sağlıklı yetişkinler bile bu hastalığı geliştirebilir.

Hantavirüs vücudunuzu nasıl etkiler
Hantavirüs vücudunuzu nasıl etkiler

HPS’ye ne sebep olur?

Hantavirüs , ilk olarak güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde 1993 yılında, bir grup sağlıklı yetişkin aniden nefes almakta güçlük çektiğinde ve ardından solunum yetmezliği olduğunda tespit edildi. Bu hastalardan alınan kan örnekleri hantavirüs için pozitif olarak test edildi. Kemirgen yakalama kampanyası, bu hastaların yakınında büyük bir enfekte geyik faresi popülasyonunun keşfedilmesine yol açtı. 1993 ile 2013 arasında, hem Kuzey hem de Güney Amerika’da 600’den fazla HPS vakası görüldü.

ÖNERİLEN: Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu Belirtileri

Hantavirüs vücudunuzu nasıl etkiler

Hantavirüs hem kemirgenleri hem de insanları enfekte edebilir. Kemirgenler hastalanmıyor gibi görünüyor, ancak insanlar şiddetli semptomlar geliştirebilir ve hatta ölebilir.

Hantavirüs, virüs parçacıklarını enfekte olmuş kemirgen idrarı, dışkıları veya tükürükten soluduğunuzda vücudunuza girer. Virüs kalbi, akciğerleri ve böbrekleri etkiler ve işlev görme yeteneklerini azaltır. Virüs ayrıca kan dolaşımına girer ve burada yayılmaya devam eder ve daha fazla organ hasarına neden olur.

Vücudunuz iltihap yaratarak virüsle savaşmaya çalışır. Organlarınızı enfekte eden virüs ile vücudunuzun ürettiği iltihaplanma kombinasyonu, organlarınızda ve dokunuzda yoğun hasara yol açar. Virüs, vücudunuzdaki kan damarlarının “sızmasına” neden olur. Akciğerlerde sızdıran kan damarları hava keselerinde taşmaya neden olarak nefes almayı zorlaştırır. Virüs kalbinize bulaştığında, bu hasar kalbinizin vücudunuza kan pompalama yeteneğini azaltır. Kalbiniz pompalayamadığında ve kan damarlarınız sızdığında, kan akışı azalır ve kan basıncınız düşer. (Başka bir deyişle, vücudunuz şoka girer). Oksijen artık vücudunuzdaki hücrelere ulaşamaz ve bu da hızla organ yetmezliğine ve ölüme yol açabilir.

Hantavirüs ne kadar ciddidir?

Hantavirüs , son derece ciddi ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1993 ile 2014 yılları arasında 728 HPS vakası tespit edildi. Bu hastaların yaklaşık üçte biri hayatını kaybetti.