Hantavirüs Belirtileri

Hantavirüs Belirtileri Aşama 1: Kuluçka. Virüs akciğerlere solunur. Bağışıklık hücreleri, daha sonra kan dolaşımı yoluyla diğer organlara taşınan virüsü yutar. Bu aşama 2 ila 3 hafta sürer, ancak henüz hiçbir belirti yoktur.
Aşama 2: Ateş, kuru öksürük, vücut ağrıları, baş ağrıları, ishal ve karın ağrısı görülür. Bu aşamada kalp ve akciğer yetmezliği de gelişebilir. Kan damarları sızdırır ve akciğerlerde sıvı birikir. Bunu kanama ve kalp yetmezliği takip eder. Bu aşama 2 ila 8 gün sürer ve tüm bu değişiklikler şoka ve sıklıkla ölüme neden olur.
3. Aşama: İdrara çıkmada değişiklikler. Hastalar çok fazla idrar yapmakla çok az idrar yapmak arasında gidip gelebilir.
4. Aşama: Kurtarma. İlk 3 evreyi atlatan hastalar düzelmeye başlar ve organları tekrar düzgün çalışmaya başlar. Hastaların kendini tamamen iyi hissetmesi birkaç hafta alabilir. HPS semptomları, ilk ortaya çıktıkları kadar hızlı ve dramatik bir şekilde kayboluyor gibi görünüyor.
Dikkat edilmesi gereken temel semptomlar ve işaretler (özellikle kemirgenlere maruz kalma geçmişiniz varsa) şunları içerir:

ÖNERİLEN: Hantavirüs Nedir? Hantavirüs Pulmoner Sendromu (HPS)

Hantavirüs Belirtileri

Yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları ve baş ağrıları
Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı
Yeni döküntü (soluk kırmızı noktalar)
Kuru bir öksürük, ardından hızla nefes almada güçlük
HPS’nin risk faktörleri nelerdir?
Kırsal alanlarda yaşayan ve yabani kemirgenlere maruz kalan insanlar risk altındadır. Kemirgenlere açık bir şekilde maruz kalmamış HPS geliştiren hastalar olmuştur, ancak bu hastalar kemirgenlere maruz kaldıklarının farkına varmamış olabilirler. Kırsal bir bölgede yaşıyorsanız ve toplumunuzda HPS teşhisi konan diğerlerini tanıyorsanız, şüpheli semptomlara karşı uyanık olun ve sağlık uzmanınızı arayın: Erken teşhis erken tedaviye yol açar.

HPS’yi Teşhis Etmek
HPS’yi teşhis etmek zor olabilir. Belirtileri belirsizdir ve sağlık uzmanınız onları grip gibi diğer viral hastalıklarla kolayca karıştırabilir. Sağlayıcınız, HPS için ek testler talep edebilmesi için hantavirüsten şüphelenmelidir.

HPS nasıl teşhis edilir?
Teşhis, kan dolaşımınızda hantavirüse karşı antikor bulmaya dayanır. Antikorlar, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmak için ürettiği proteinlerdir. Dolayısıyla, hantavirüse karşı antikorlarınız varsa, sağlayıcınız bunları bir hantavirüs enfeksiyonunuz olduğunu doğrulamak için kullanabilir.

Sağlık uzmanınızı ne zaman görmelisiniz?
Açıklanamayan ateş, vücut ağrıları, karın ağrısı, ishal, baş ağrıları, kuru öksürük veya şiddetli nefes almada güçlük çekiyorsanız, sağlık uzmanınızı görmelisiniz – özellikle büyük kemirgen popülasyonlarına maruz kaldıysanız.