Fibromiyalji ve Adet Sorunları

Fibromiyalji sendromlu hastaları sıklıkla etkileyen semptomlar arasında ağrı, uyku problemleri, sertlik (özellikle sabah dinlendikten sonra), yorgunluk, bağırsak rahatsızlığı (irritabl bağırsak sendromu), depresyon, baş ağrıları vb. Yer alır. çoğu hastada ömür boyu sürer.

Fibromiyalji, dünya nüfusunun yaklaşık% 0,5-10’unda bulunur ve kadınlar arasında erkeklerden yedi kat daha fazla bulunur. Tüm fibromiyaljiden etkilenen nüfusun% 85 ila 90’ı kadındır.

Fibromiyalji ve hormonlar

Bu durumdan daha fazla kadın etkilendiğinden, büyüme hormonlarının ve kadın seks hormonlarının rolü de dahil olmak üzere hormonal bir bileşenin sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Bu, etkilenen kadınların düzenli adet döngüsünün etkilenebileceği anlamına gelir. Fibromiyalji genellikle 20 ila 55 yaşları arasındaki kadınları etkiler ve teşhis edilir.

Adet döngüsü ve ağrı

Fibromiyaljili kadınlarda adet döngüsünün ağrı ve duygu üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar yapılmıştır. Ağrı ve duygusal bileşenler adet döngüsünün hem foliküler hem de luteal fazlarında değerlendirilmiştir.

Sonuçlar, fibromiyaljili kadınların sağlıklı kadınlara ve hatta romatoid artrit gibi başka bir ağrılı rahatsızlığı olan kadınlara kıyasla daha fazla ağrı, menstrüel semptomlar ve huzursuz veya daha kötü bir ruh hali yaşadıklarını ortaya koymuştur.

Ruh hali genellikle löteal fazda foliküler fazdan daha kötü etkilenir.

Fibromiyalji ve menopoz

Çalışmalar ayrıca menopoz ve fibromiyalji arasındaki bağlantıyı da araştırdı. Pek çok kadına 40’lı ve 50’li yaşlarında fibromiyalji teşhisi konulduğundan, menopozları teşhisle aynı zamana denk gelebilir.

Menopoz, bir kadının vücudundaki östrojen seviyelerinde yaklaşık% 40 düşüşe neden olur ve bu, uykusuzluk, onarıcı olmayan uyku, depresyon, anksiyete, ağrı, sinirlilik ve kalsiyum kaybına bağlı vücut ağrılarına yol açar. Bu semptomların hepsi fibromiyaljiye benzer.

Ek olarak, östrojen normalde serotonin ve dopaminin ruh halini, bilişi iyileştirme ve ağrı algısını azaltma işlevini düzenler. Menopozla birlikte östrojen seviyeleri düşer ve daha düşük serotonin ve dopamin ile ilişkili semptomlar ortaya çıkar.