Eozinofilik özofajit, yemek borusunda meydana gelen alerjik bir durumdur. Yemek borusu iltihaplanır ve düzgün şekilde kasılmaz. Daralabilir ve halkalar veya apseler geliştirebilir. Semptomlar, bağışıklık sisteminiz bir alerjene tepki olarak beyaz kan hücreleri yaptığında ortaya çıkar. Beyaz kan hücrelerine eozinofil denir.

Eozinofilik Özofajit neden olur?

Eozinofilik özofajit, belirli yiyeceklere veya çevresel alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır.

Eozinofilik özofajit belirtileri

Eozinofilik özofajit belirtileri kişiden kişiye değişir ve şunları içerebilir:

  • Yutma sorunu
  • Göğüs ağrısı veya mide ekşimesi
  • Karın ağrısı
  • Kusma
  • Daralma nedeniyle boğazda yemek sıkışması (bu tıbbi bir acil durumdur)
  • Çocuklarda bodur büyüme veya zayıf kilo alma

Risk faktörleri

Atopik dermatit, astım veya gıda veya çevresel alerjileri olan kişilerde EoE gelişme şansı çok daha yüksektir. Diğer bazı durumlar özofagusta eozinofillerin sayısının artmasına neden olabilir. Sağlık uzmanınızın sizi bu olası durumlar için değerlendirmesi gerekecektir. Ailede EoE öyküsü de durum için bir risk faktörüdür. 

Teşhis

Sağlık uzmanınız tıbbi geçmişinizi alacak ve muhtemelen sizi alerji için test etmek isteyecektir. Muhtemelen bir sindirim (mide ve yutma) hastalıkları uzmanı olan bir gastroenterologdan endoskopi isteyecektir. Bu, yemek borunuza bakmak için ağzınızdan ve boğazınızdan bir kamera ile ince, esnek bir endoskop geçirmeyi içeren bir ayakta tedavi prosedürüdür. Gastroenterolog, fiziksel inflamasyon belirtilerini ve artan eozinofili kontrol edecektir. Teşhisi doğrulamak için gastroenteroloğunuzun yemek borunuzdan bir biyopsi veya doku örneği alması gerekecektir.

Buğday Alerjisi Diyeti Nedir? Diyet Listesi

Eozinofilik özofajit tedavisi

Tedavi için bir alerji uzmanı ve / veya bir gastroenterolog ile yakın çalışmanız gerekecektir. Hangi maddelerden veya yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaklar. Kortikosteroidler ve proton pompası inhibitörleri gibi bazı ilaçlar ve belirli yiyecekleri (günlük, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı, ağaç yemişleri ve balık) diyetinizden çıkarmak kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir, ancak hiçbir spesifik ilaç EoE’yi iyileştiremez. yemek borunuzda.

Hangi maddelerin alerjik reaksiyonunuza neden olduğunu öğrenerek ve bunlardan kaçınarak EoE’yi yönetmeye yardımcı olabilirsiniz. Çoğu durumda, alerjenler yiyeceklerden gelir. EoE ile ilgili reaksiyonların gelişmesinin günler veya haftalar sürebileceğini bilmek de önemlidir. Bir gıda eliminasyon planına başlarken bunu aklınızda bulundurun. Belirli bir yiyecekten uzak durduktan sonra bu stratejinin işe yarayıp yaramadığını belirlemek biraz zaman alabilir.

Bazen yemek borusu daralmışsa genişletilmesi (gerilmesi) gerekir.