Crohn hastalığı yaşam süresi ve istatistikleri

Crohn hastalığı yaşam süresi: CCF ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri  aşağıdaki Crohn hastalığı yaşam süresi ve istatistikleri rapor edilmiştir:

Toplam 3 milyon Amerikalı bir tür IBD’ye sahiptir. Bu toplam, Crohn hastalığı olan 780.000’den fazla Amerikalıyı içermektedir.
Sigara içen kişilerin Crohn hastalığı tanısı alma olasılığı iki kat daha fazladır.
Durum tedavi edilirse – tıbbi veya cerrahi olarak – Crohn hastalığı olan kişilerin yüzde 50’si, teşhislerinden sonraki beş yıl içinde remisyona girecek veya yalnızca hafif semptomlar yaşayacaktır.
Crohn’lu kişilerin yaklaşık yüzde 11’i kronik olarak aktif bir hastalık yaşayacaktır.

CCF ayrıca şunları bildiriyor:

2004 yılında 1,1 milyon doktor muayenehanesi Crohn hastalığının tedavisi ve bakımı için yapıldı.
2010 yılında, Crohn hastalığı 187.000 hastaneye yatıştan sorumluydu.
Crohn hastalığı olan ortalama bir kişi, 2003-04 ABD sigorta tazminat talebi verilerine göre, hastalığını tedavi etmek veya yönetmek için yılda 8,265 ABD Doları ile 18,963 ABD Doları harcayacaktır.
Crohn hastalığı, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülür.
Crohn hastalığı olan her üç kişiden ikisi 40 yaşından önce teşhis edilecektir.
Crohn topluluğu içinde başkalarıyla tanışmak son derece yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı işinizi ve kişisel yaşamınızı bozabilir. Ayrıca finansal strese neden olabilir. Sağlık sigortanız yoksa ve bazen varsa bile sizi etkileyebilir.

Hastalık, günlük hayatınızı önemli ölçüde etkileyecek kadar şiddetli hale gelirse, sakatlık başvurusu yapmayı düşünün.

Durumunuzun çalışmanızı engellediğini veya geçen yıl çalışmanızı engellediğini ispatlayabilirseniz, engelli geliri almaya hak kazanabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Engellilik Sigortası veya Sosyal Güvenlik Geliri bu tür yardımı sağlayabilir.

Crohn hastalığı yaşam süresi ve istatistikleri
Crohn hastalığı yaşam süresi ve istatistikleri

Ne yazık ki, engellilik başvurusu uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Doktorlarınızla çok sayıda randevu gerektirir. Sigortanız yoksa birden fazla doktor ziyareti için ödeme yapmanız gerekebilir. Şu anda çalışıyorsanız, işten izin almanız gerekecek.

Çocuklarda Crohn hastalığı

Crohn hastalığı olan çoğu kişi 20’li ve 30’lu yaşlarında teşhis edilir, ancak IBD çocuklarda da gelişebilir. Yaklaşık olarak 4 kişiden 1’i bir IBD ile 20 yaşından önce semptomlar gösteriliyor.

Sadece kolonu tutan Crohn hastalığı çocuklarda ve ergenlerde yaygındır. Bu, Crohn ve UC arasında ayrım yapmanın, çocuk başka semptomlar göstermeye başlayana kadar zor olduğu anlamına gelir.

Çocuklarda Crohn hastalığı için uygun tedavi önemlidir çünkü tedavi edilmeyen Crohn’lar büyümede gecikmelere ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca hayatın bu aşamasında önemli duygusal sıkıntılara neden olabilir.

Tedaviler şunları içerir:

 • antibiyotikler
  aminosalisilatlar
  biyolojik
  immünomodülatörler
  steroidler
  diyet değişiklikleri

Crohn ilaçlarının çocuklar üzerinde bazı önemli yan etkileri olabilir. Doğru seçenekleri bulmak için çocuğunuzun doktoruyla yakın bir şekilde çalışmanız çok önemlidir.