Crohn Hastalığı Nedenleri

Bir zamanlar Crohn Hastalığı nedenleri ile ilgili olarak buna diyet ve stresin sorumlu olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, şimdi bu durumun kökeninin çok daha karmaşık olduğunu ve Crohn’ların doğrudan bir nedeni olmadığını anlıyoruz.

Araştırmalar , bunun risk faktörlerinin bir etkileşimi olduğunu ileri sürüyor – genetik, bozuk bir bağışıklık tepkisi ve çevrenin muhtemelen hepsinin hastalığın gelişiminde rol oynadığı.

Bununla birlikte, tüm risk faktörleriyle bile, bir kişi mutlaka Crohn’lar geliştirmeyecektir.

Genetik

Bilim adamları, Crohn hastalığının gelişiminde genetiğin büyük bir rol oynadığına inanıyorlar .

160 üzerinde gen yerlerinin ilişkili olarak tespit edilmiştir enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) göre, Araştırma.

Crohn hastalığı olan bireyler ile ülseratif kolitli (UC) kişiler arasındaki genetik değişikliklerde de bir örtüşme vardır .

Crohn’s and Colitis Foundation of America’ya (CCFA) göre, araştırmalar Crohn hastalığı olan kişilerin yüzde 5 ila 20’sinin hastalıkla birinci dereceden bir akrabasına (ebeveyn, çocuk veya kardeş) sahip olduğunu bulmuştur .

Irk, etnik köken ve Crohn hastalığı

Crohn hastalığı, Kuzey Avrupa, Anglo-Sakson veya Aşkenaz Yahudi kökenli insanlarda nüfusun geri kalanına göre daha yaygındır.

Doğu Avrupa’da kökenleri olan Aşkenaz Yahudilerinin, Yahudi olmayan insanlara göre IBD geliştirmeleri iki ila dört kat daha fazladır .

Crohn’lar orta ve güney Avrupa’da çok daha az görülürken, Güney Amerika, Asya ve Afrika’da daha az görülür.

Başına 2011 çalışmada, Crohn ve Kolit İngiltere tarafından yürütülen, İngiltere’de Siyah kişilerde IBD meydana gelmesinde bir artış da var.

Bu ve diğer kanıtlar, kalıtımın tek başına her zaman sorumlu olmadığını kuvvetle göstermektedir.

Crohn Hastalığı Nedenleri 2

Bağışıklık sistemi

Crohn hastalığının temel bir özelliği kronik iltihaplanmadır .

Enflamasyon, çalışan bir bağışıklık sisteminin ve virüsler, bakteriler, parazitler ve vücudun yabancı olarak etiketlediği herhangi bir şey gibi dış istilacılara verdiği tepkinin sonucudur.

Bazı araştırmacılar, Crohn hastalığının bir dış istilacıya normal bir tepki olarak başlayabileceğine inanıyor. Sorun çözüldükten sonra bağışıklık sistemi kapanmaz ve kronik iltihaplanma ile sonuçlanır.

Başka bir gözlem de, aşırı iltihaplanma olduğunda bağırsak yolunun astarının anormal olmasıdır. Bu değişiklikler, bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığına müdahale ediyor gibi görünüyor.

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun normal bölgelerine saldırdığında, otoimmün bozukluk olarak bilinen duruma sahip olursunuz .

Bu anormal bağırsak astarı , vücudun çevredeki diğer şeylere aşırı tepki vermesinde de rol oynayabilir .

Bağışıklık sistemi, bazı yiyeceklerdeki belirli protein veya karbonhidrat yapılarını istilacı bir organizma veya vücudunuzun kendi dokusunun bir kısmı ile karıştırarak etkinleştirilebilir.

Crohn Hastalığı risk faktörleri

Genel olarak, Crohn’s endüstrileşmiş ülkelerde ve kentsel alanlarda daha yaygındır. Dünyadaki en yüksek Crohn hastalığı oranlarından biri Kanada’da görülmektedir.

Kuzey iklimlerinde yaşayan insanların da hastalığa yakalanma şansı daha yüksek görünüyor. Bu, kirlilik, bağışıklık sistemine stres yaratanlar ve Batı tarzı diyet gibi faktörlerin rol oynayabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar , belirli genlerin çevredeki belirli şeylerle etkileşime girdiğinde, Crohn hastalığına yakalanma olasılığının arttığına inanıyor.

Crohn’ları geliştirme şansınızı artırabilecek diğer faktörler şunları içerir:

Sigara içmek. Araştırmalar , sigara içen kişilerin sigara içmeyenlere göre Crohn hastalığına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Artan risk, muhtemelen sigara içme ve bağışıklık sistemi arasındaki etkileşim ve diğer genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Sigara içmek ayrıca mevcut Crohn hastalığı olan kişilerde semptomları kötüleştirir.

Yaş. Crohn’s en çok ergenlik çağının sonlarında veya 20’li yaşların sonundaki insanlarda teşhis edilir . Bununla birlikte, bu durumla her yaşta teşhis edilebilirsiniz.

Oral kontraseptif kullanımı. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların Crohn hastalığına yakalanma olasılığı neredeyse yüzde 50 daha fazladır .

Bazı bağırsak bakterileri. Hem fareleri hem de pediatrik popülasyonu içeren bir çalışma , enzim üreazın bağırsak bakterilerini etkilediğini buldu. Bağırsak bakterilerindeki bu değişiklik, Crohn’lar gibi IBD’lerin artmış riski ile de ilişkiliydi.

Aşağıdaki faktörler Crohn semptomlarını şiddetlendirebilir, ancak hastalığı geliştirme riskinizi artırmazlar:

stres

diyet

nonsteroidal inflamatuar ilaçların (NSAID’ler) kullanımı