Çölyak Hastalığı Tedavisi

Şu anda çölyak hastalığı tedavisi veya spesifik tıbbi tedavisi yoktur. Çölyak hastalığının mevcut tedavisi, diyetin aşırı duyarlılığa neden olan ve semptomlara neden olan glütenden tamamen arındırılması etrafında dönmektedir.

Glutensiz diyet

Çölyak hastalarında ömür boyu glütensiz diyet uygulanmalıdır. Öncelikle buğday, arpa ve çavdardan kaçınılır.

Çölyak hastalığı olan hastaların% 95’inde yulaf toksik değildir ancak çölyak hastalığı olan veya dermatit herpetiformis hastalarının% 5’inden azı, yulaf da semptomları tetikleyebilir ve kaçınılması gerekir.

Piyasada bulunan birçok yulaf, diğer tahıllarla tamamen kontaminasyondan arınmış değildir ve bu nedenle genel olarak tavsiye edilmez.

Diyet, temel tahıllar olarak pirinç ve mısıra dayanır. Glutensiz yiyecekler arasında pirinç, mısır, sorgum, darı, karabuğday, fasulye, bezelye, kinoa, patates, soya fasulyesi, tapyoka, amarant, fındık, meyveler, süt ve süt ürünleri, et, balık, yumurta vb.

İlk yaklaşım, bir diyet danışmanı veya destek grupları yardımıyla doğal ve glütensiz diyetler hazırlamaktır. Diyet tavsiyesi dışında akılda tutulması gereken faktörler şunlardır: –

Diyet değişiklikleri nedeniyle demir ve folat eksikliğinin önlenmesi. Çölyak hastalarında diyette demir ve folat takviyesi yapılmalıdır. Hastalara yüksek demir ve folat içeren besinler almaları önerilir.

Glutensiz bir diyet tipik olarak lif bakımından düşüktür. Hastalara, tam tahıllı pirinç, mısır ve sebzelerle desteklenen yüksek lifli bir diyet yemeleri tavsiye edilmelidir.

Osteoporozu taramak için düzenli olarak kemik yoğunluğu testleri önerilir ve kalsiyum ve D vitamini takviyesi gerekli olabilir.

Bazı ilaçlarda glüten de kullanılmaktadır. Gluten içeren ilaçların alınmamasına özen gösterilmelidir. Benzer şekilde, çeşitli yiyecekler ve kozmetikler (örneğin rujlar) katkı maddesi olarak glüten kullanabilir. Bu ajanlar kullanılmadan önce dikkatlice taranmalıdır.

Semptomlardaki iyileşme açısından glutensiz diyete yanıt, çoğu hasta arasında hızlıdır (2 hafta içinde). Yanıt oranı hastadan hastaya değişir. Yaşam kalitesi, semptomlarda belirgin iyileşme ile glutensiz diyette önemli ölçüde iyileşir. Ergenler, glütensiz diyete uymakta zorluk çekebilirler.

2006 yılında, Amerikan Diyetisyenler Derneği glütensiz diyet önerilerini güncelledi.

Çölyak Hastalığı Tedavisi 2

Semptomların kalıcılığı

Glutensiz diyetlerin başlatılmasına ve sürdürülmesine rağmen semptomlar devam edebilir. Semptomların kalıcılığı neredeyse her zaman sürekli glüten alımından kaynaklanır. Semptomların kalıcılığının nedenleri bu nedenle şunları içerir: –

En yaygın neden diyette yanlışlıkla glüten alımıdır

Yanlış teşhis

Laktoz veya fruktoz intoleransı veya diğer gıda intoleransları

Mikroskobik kolit veya Kolajenöz kolit veya kollajenöz yolluk

Huzursuz bağırsak sendromu

Ülseratif jejunit

Pankreas yetmezliği

Enteropati ile ilişkili T hücreli lenfoma

Tedaviye dirençli refrakter çölyak hastalığı

Şiddetli semptomların yönetimi

Şiddetli semptomlarla başvuran hastaların, intravenöz sıvı takviyesi, elektrolit uygulaması, parenteral beslenme ve bazen steroidlerle birlikte hastaneye yatırılması gerekir.