Dünyayı sallayan K-Pop Kraliçeleri olarak nam salan Blackpink müzik grubu 4 kişilik bir ekipten oluşuyor. Şarkıları ve dansları ile özellikle genç kitlenin dikkatlerini üzerine çeken Blackpink üyeleri hakkında elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

Blackpink (Hangul: 블랙핑크, stilize yazılışı BLACKPINK ve BLΛƆKPIИK), 2016 yılında YG Entertainment tarafından kurulmuş Güney Koreli kız grubudur. Grup dört üyeden oluşmaktadır: Jisoo, Jennie, Lisa ve Rosé. Grup, Ağustos 2016’da “Whistle” ve “Boombayah”ı içeren single albümleri Square One ile çıkış yaptı. Hayranlarına BLINK ismi verilir.

Blackpink, Billboard Hot 100’de “Ice Cream” (2020) ile 13 numarada ve aynı zamanda ilk albümleri The Album (2020) ile bir milyondan fazla kopya satan ilk Koreli kız grubu olarak Billboard 200’de iki numarada yer alan en yüksek sıralamaya sahip Koreli kadın sanatçıdır. Billboard’un Gelişen Sanatçılar listesine giren ve ilk sırada yer alan ve Billboard Dünya Dijital Şarkı Satışları listesine üç kez giren ilk Koreli kız grubuydular. Blackpink ayrıca, Youtube’da müzik videosu şu anda bir Koreli grup tarafından en çok görüntülenmeye sahip hit single’ları “Ddu-Du Ddu-Du” (2018)[4] ile Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nden (RIAA) sertifika alan ilk Koreli kadın sanatçı oldu.

Dua Lipa ile ortaklaşa yaptıkları 2018 şarkıları “Kiss and Make Up”, Koreli bir grup tarafından British Phonographic Industry’den (BPI) ve Avustralya Kayıt Endüstrisi Birliği’nden (ARIA) platin sertifika alan ilk şarkı oldu.

Blackpink, kariyerleri boyunca sayısız online rekor kırdı. “Kill This Love” (2019) ve “How You Like That” (2020) için müzik videolarının her biri, ilk 24 saat içinde en çok izlenen müzik videosu rekoru kırdı; “How You Like That” ayrıca iki Guinness Dünya Rekoru kırdı. YouTube’da her biri bir milyar kez izlenen beş müzik videosuna sahip olan ilk müzik grubu ve Koreli kadın sanatçı; ayrıca Youtube’da en çok abonesi olunan müzisyen; ve Mart 2021 itibarıyla 20 milyondan fazla takipçisi ile Spotify’da en çok takip edilen kız grubudurlar.

Diğer ödülleri arasında 26. Seul Müzik Ödülleri ve 31. Altın Disk Ödülleri’nde Yılın Yeni Sanatçısı Ödülü, 2020’de En İyi Kadın Grubu için Mnet Asya Müzik Ödülü, Koreli bir kız grubu tarafından kazanılan ilk MTV Müzik Videosu Ödülü, ve Forbes’un 30 Yaş Altı 30 Asyalı listesinde tanınan ilk kadın Koreli gruptur. Forbes Korea tarafından 2019’da birinci, 2020’de üçüncü ve 2021’de ikinci olarak Güney Kore’deki en güçlü ünlülerden biri olarak kabul edildiler. Ocak 2021’de Blackpink, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından K-pop içeriğini dünya çapında yaydığı için ödüllendirildi ve onları küresel bir K-pop idolu olarak kabul etti.

JisooJisoo

Kim Ji-soo (Hangul: 김지수 d. 3 Ocak 1995), daha çok bilinen sahne adıyla Jisoo, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncudur. 2011 yılında YG Entertainment tarafından düzenlenen seçmelere katılıp seçilmiş ve 5 yıl stajyerlik eğitimi aldıktan sonra 8 Ağustos 2016’da YG Entertainment tarafından kurulan Güney Koreli kız müzik grubu Blackpink’in görseli ve lider vokali olarak çıkış yapmıştır. 2021 yılında Snowdrop dizisinde başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Jennie KimJennie Kim

Jennie Kim (Korece: 김제니; 16 Ocak 1996), daha çok bilinen sahne adıyla Jennie, Güney Koreli şarkıcı, rapçi ve oyuncudur. Güney Kore’de doğup büyüyen Kim, 2010 yılında Güney Kore’ye dönmeden önce beş yıl boyunca Yeni Zelanda’da eğitim gördü. Ağustos 2016’da YG Entertainment tarafından kurulan Blackpink adlı kız grubunun üyesi olarak çıkış yaptı.

Kasım 2018’de, solo çıkışını “Solo” ile gerçekleştirdi. Şarkı, hem Gaon Digital Chart’da hem de Billboard Dünya Dijital Şarkılar listesinde üst sıralarda yer aldı. Aynı zamanda Itunes Dünya Çapında 1. sıraya yerleşerek başarılı bir çıkış yaptı. Solo şarkısı Youtube’da en çok görüntülenen Kpop solo kadın şarkısıdır.

LisaLisa

Lalisa Manobal (Tayca: ลลิษา มโนบาล; doğum adı, Pranpriya Manobal (Tayca: ปราณปรียา มโนบาล) d. 27 Mart 1997) ya da bilinen sahne adıyla Lisa (Hangıl: 리사), Taylandlı rapçi, şarkıcı ve dansçıdır. 2016 yılında YG Entertainment tarafından oluşturulan Güney Koreli kız grubu BLACKPINK’in ana dansçısı, lider rapçisi, alt vokalisti ve en genç üyesidir.

Lisa, solo çıkışını Eylül 2021’de single albümü Lalisa ile yaptı. Albüm, Güney Kore’de yayınlandığı hafta 736.000’den fazla kopya sattı ve onu bunu yapan ilk kadın sanatçı yaptı. Aynı adlı çıkış single’ının müzik videosu, yayınlanmasının ardından ilk 24 saat içinde YouTube’da 73,6 milyon kez izlendi ve bir solo sanatçı tarafından platformda ilk 24 saat içinde en çok izlenen müzik videosu oldu.

roseRosé

Roseanne Park (11 Şubat 1997), daha çok bilinen sahne adıyla Rosé (Korece: 로제), Güney Kore’de aktif Yeni Zelandalı şarkıcı ve dansçı. Yeni Zelanda’da doğan ve Avustralya’da büyüyen Rosé, 2012’deki seçmelere katılmasının ardından Güney Koreli plak şirketi YG Entertainment ile anlaştı ve dört yıl boyunca eğitim aldı. Ağustos 2016 tarihinde Blackpink grubu ile çıkışını gerçekleştirdi. Solo çıkışını R albümü ile Mart 2021’de yaptı. İki Guinness Dünya Rekoru vardır: Billboard Global 200 listesinde yer alan ilk Koreli kadın solist ve 24 saat içinde en çok izlenen YouTube müzik videosu listesinde yer alan ilk Kadın Solo K-pop sanatçısı.