Apiterapi Faydaları Nelerdir?

Apiterapi Faydaları: Apiterapi bir dizi farklı durumu tedavi etmek için kullanılabilir:

Artrit ağrısını hafifletir

Arı zehiri tedavisi (BVT), romatoid artritten kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için eski Yunanistan’dan beri kullanılmaktadır . Bu, anti-enflamatuar ve ağrı giderici etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar BVT’nin romatoid artritli kişilerde şişlik, ağrı ve sertlikte bir azalmaya yol açabileceğini bulmuştur. Hatta bir çalışma , geleneksel ilaçların kullanılması ihtiyacını azaltabildiğini ve eşzamanlı olarak nüks riskini azalttığını buldu.

Apiterapi Yaraları iyileştirir

Bal, antibakteriyel, antienflamatuar ve ağrı giderici özellikleri sayesinde hem açık kesikler hem de yanıklar dahil olmak üzere yaraları tedavi etmek için uzun süredir topikal olarak kullanılmaktadır. Bugünün araştırması bunu destekliyor.Yapılan bir incelemede Bal içeren tıbbi pansumanların enfeksiyon riskini azaltırken yaraları iyileştirmede de etkili olduğunu bulmuşlardır.

Apiterapi nedir? Apiterapi tedavisi

Alerjilere yardımcı olur

Yerel kır çiçeği balı, alerji tedavisine çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bal, alerjilerin neden olduğu boğaz ağrısını yatıştırabilir ve doğal bir öksürük kesici görevi görebilir .

Yerel kır çiçeği balı da insanları alerjilerden koruyabilir. Bunun nedeni, yerel kır çiçeği balının, bilinen bir alerjen olan eser miktarda çiçek poleni de içerebilmesidir. Yerel bal tüketmek, bu alerjeni vücuda yavaşça sokabilir ve potansiyel olarak ona karşı bir bağışıklık oluşturabilir.

Apiterapi Faydaları Nelerdir

Bağışıklık ve nörolojik rahatsızlıkları tedavi eder

BVT, hem bağışıklık sistemine hem de nörolojik sisteme bağlı hastalıklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir.

 • Parkinson hastalığı
 • çoklu skleroz
 • Alzheimer hastalığı
 • lupus

Arı zehri bu durumlar için ilk veya tek tedavi yöntemi olmamalıdır, ancak, araştırmalar gösterdi ki Arı zehri, kısmen arı zehirinin anti-enflamatuar etkileri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebildi ve vücuttaki bu koşulların bazı semptomlarını azaltabildi.

Bu araştırmanın aynı zamanda arı zehirinin iki ucu keskin bir kılıç olabileceğini gösterdiğini belirtmek önemlidir. Arı zehri, alerjik olmasalar bile birçok insanda yan etkilere neden olabilir. Tedavi dikkatlice düşünülmelidir.

Tiroid fonksiyonunu düzenler

BVT’nin hipertiroidizmi olan kadınlarda tiroid fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur . Bununla birlikte, bir tiroid tedavisi olarak BVT ile ilgili araştırmalar şu anda çok küçüktür ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diş eti iltihabını ve plağı azaltın

Propolisin birçok sağlık yararı olabilir. Ağız çalkalamaya eklendiğinde diş eti iltihabını ve plağı azaltabilir . AraştırmaGüvenilir Kaynak propolis içeren gargaralara, doğal olarak ağız hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceği bulundu. Propolis, pamukçuk yaralarını iyileştirmeye ve önlemeye bile yardımcı olabilir .

Multivitamin olarak servis yapın

Hem arı sütü hem de propolis çok sayıda vitamin ve besin içerir. Saç görünümü de dahil olmak üzere genel sağlığı iyileştirmek için aslında multivitamin olarak alınabilir. Propolis şu şekilde mevcuttur:oral bir takviye vebir özü . Arı sütü şuralarda bulunabilir: yumuşak jel vekapsül formu .

Herhangi bir yan etki veya potansiyel risk var mı?

Farklı apiterapi yöntemleri farklı riskler taşır. Arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için tüm apiterapi yöntemleri tehlikeli olabilir.

Özellikle BVT tehlikeli olabilir. Arı zehiri bir histamin tepkisine neden olabilir. Bu, şişmiş, kızarık cilt gibi tahrişten yaşamı tehdit edebilecek ciddi alerjik reaksiyonlara kadar her şeye neden olabilir. BVT ağrılı olabilir. Arılara ciddi şekilde alerjiniz olmasa bile, yine de olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • baş ağrısı
 • öksürük
 • rahim kasılmaları
 • sklera renk değişikliği veya gözün beyazı
 • sarılık veya cildin sararması
 • vücutta şiddetli ağrı
 • kas zayıflığı.