Uterin Atoni Tedavisi

Uterin Atoni: Uterus atonisi-(Rahim Atonisi) Tedavide kanamanın durdurulması ve kaybedilen kanın yerine konulması amaçlanır. Anneye mümkün olan en kısa sürede IV sıvı, kan ve kan ürünleri verilebilir.

Uterin Atoni tedavisi şunları içerir:

  • Rahim masajı, doktorunuzun bir elini vajinaya yerleştirip uterusa doğru itmesini, diğer eli ise karın duvarından rahmi sıkıştırmasını içerir.
  • oksitosin, metilergonovin (Methergine) ve Hemabate gibi prostaglandinler dahil olmak üzere uterotonik ilaçlar
  • kan nakilleri

Ağır vakalarda tedavi şunları içerir:

  • kan damarlarını bağlama ameliyatı
  • Uterusa kan akışını engellemek için uterin artere küçük parçacıkların enjekte edilmesini içeren uterin arter embolizasyonu
  • diğer tüm tedaviler başarısız olursa histerektomi

Rahim Atonisi Olan Kişilerin Genel Görünümü Nasıldır?

Doğum sonrası kanama, sağlık bakım tesisleri sınırlı ve eğitimli sağlık personeli eksikliği olan ülkelerde doğumdan sonra ölümlerin başlıca nedenidir. Doğum sonu kanamadan ölüm, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok daha az yaygındır. Vakaların yüzde 1’inden daha azında görülür .

Hastaneye ulaşmada, tanı koymada ve önerilen tedaviyi alırken gecikmeler olduğunda bir kadının bu durumdan ölme riski artar. Uygun tedavi verilirse komplikasyonlar nadirdir.

Uterin Atoni Önleme

Rahim atonisi her zaman önlenemez. Doğum eyleminin her aşamasında doktorunuzun bu durumu nasıl yöneteceğini bilmesi önemlidir. Yüksek rahim atonisi riski altındaysanız, bebeğinizi kan kaybıyla başa çıkmak için gerekli tüm donanıma sahip bir hastanede veya merkezde teslim etmelisiniz. Bir intravenöz (IV) hat hazır olmalı ve ilaç hazır olmalıdır. Hemşirelik ve anestezi personeli her zaman hazır bulunmalıdır. Kan bankasına olası kan ihtiyacının bildirilmesi de önemli olabilir.

Kanamayı saptamak için doktorunuz doğumdan sonra yaşamsal belirtilerinizi ve ortaya çıkan kanama miktarını sürekli olarak izlemelidir. Doğumdan hemen sonra verilen oksitosin rahim kasılmasına yardımcı olabilir. Plasentanın doğumundan hemen sonra yapılan rahim masajı, rahim atonisi riskini de azaltabilir ve artık yaygın bir uygulamadır.

Demir takviyeleri de dahil olmak üzere doğum öncesi vitaminleri almak da doğumdan sonra anemi ve diğer uterus atonisi ve kanama komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.