Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi ve kurtulanlar, iyileşmeleri zaman alırken yeni bir “normal” yaratabilirler. Vücutlarında kalıcı yara izleri olabilir veya belirli aktiviteleri yapmakta daha zorlanabilirler. Ameliyata uygun olmayanların tedavisi devam edebilir ve tedavi bittikten sonra yan etkiler uzun süre devam edebilir. Bu yan etkiler şunları içerebilir:

  • Bağırsak fonksiyonundaki değişiklikler : Pankreas kanseri veya tedavisi, pankreas tarafından üretilen sindirim enzimlerinin miktarında bir azalma olduğu için ishale neden olabilir. Hayatta kalanlardan bazıları, sindirimi desteklemek için pankreas enzim takviyesine ihtiyaç duyabilir. Doktorunuz, hemşireniz veya onkoloji diyetisyeniniz uygun bir ek önermede yardımcı olabilir.
  • Diyabet yönetimi : Pankreas kanseri hastaları , hastalıktan veya kanser tedavisinden, özellikle ameliyattan dolayı diyabet geliştirebilir . Böyle bir durumda, diyabet yönetiminde uzmanlaşmış sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Hem diyabete hem de kansere aşina bir diyetisyen beslenme ihtiyaçlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir.
  • Değişen sindirim : Ameliyat , kemoterapi veya radyasyon sindiriminizi değiştirerek iştahsızlık, kilo kaybı, abdominal şişkinlik veya aşırı gaza neden olabilir. Bir onkoloji diyetisyeni, bu sorunları yönetirken ihtiyacınız olan beslenmeyi elde etmenize yardımcı olabilir.
  • Ağrı : Hayatta kalanların bazıları, tedavi bittiğinde bile pankreas kanserinden ciddi ağrı çeker.
  • Nöropati (sinir hasarı) : Kemoterapi sinirlerde hasara neden olarak uyuşma, karıncalanma, yanma veya şiddetli ağrıya neden olabilir. Tümörler büyüdükçe, yakındaki sinirlere baskı yaparken de hasara neden olabilirler. Kemoterapi nöropatinize neden oluyorsa, doktorunuz dozajınızı değiştirebilir veya alternatif bir tedavi önerebilir. Bazı hastalar ayrıca akupunkturdan, reçetesiz satılan ağrı kesicilerden ve reçeteli ilaçlardan da yararlanabilir. Fiziksel aktivite, sorunlu bölgelere sağlıklı kan akışını teşvik etmeye yardımcı olabilir.
  • Yorgunluk : Her ikisi de pankreas kanseri hastalarında yaygın olan kilo kaybı ve kas kaybı, yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilir. Kanser tedaviniz yanlışlıkla bazı sağlıklı kanser hücrelerini yok ederse, vücudunuz kendini onarmaya çalışırken yorgunluk yaşayabilirsiniz. Ağrı, yetersiz beslenme ve anksiyete de yorgunluğa katkıda bulunabilir. Doktorunuza yaşadığınız kalıcı yorgunluktan bahsedin, böylece altta yatan sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, birçok pankreas kanseri hastası asla hastalıklarından kurtulamaz. Başarılı bir ameliyattan sonra bile kanser tekrarlayabilir. Her zaman sağlıkla ilgili endişelerinizi ve semptomlarınızı doktorunuzla tartışın. Hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi sahibi olmak çok önemliyken, sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak, stresi azaltarak ve destek kaynakları bularak kişisel dengenizi yeniden kazanmaya çalışmak da önemlidir. Tütünden kaçının ve alkol alımını sınırlayın. Mamogramlar ve kolonoskopiler gibi diğer sağlık taramalarını takip edin.

 

Pankreas Kanseri Beslenmesi