Omurilik tümörü nedir?

Omurilik tümörü, omuriliğin içinde veya yanında anormal bir doku büyümesidir. İyi huylu omurilik tümörleri bile çocuğunuzda ciddi nörolojik sorunlara neden olabilir çünkü büyüdükçe omuriliğe baskı uygulayabilirler.

Hızlı teşhis ve tedavi, omurilik hasarının kalıcı olmasını engelleyebilir. Tedavi seçenekleri, cerrahi aletler ve cerrahi tekniklerdeki son gelişmeler, bu tip tümörün tedavisini kolaylaştırmıştır.

Omurilik Tümörü Belirtileri

Omurilik tümörleri zamanla yavaş büyüdüğünden, semptomlar aylar içinde gelişme eğilimindedir ve normal “büyüme ağrıları” ile karıştırılabilir. Semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve çocuklarda tespit edilmesi zor olabilir, bu nedenle bir çocuk doktoru ile düzenli kontroller son derece önemlidir.

Omurilik tümörünü ele alırken hızlı teşhis çok önemli olduğundan, aşağıdaki belirti veya semptomlardan herhangi birini fark ederseniz hemen çocuğun çocuk doktoru ile iletişime geçmelisiniz:

 • Kronik boyun veya sırt ağrısı : Bu en yaygın semptomdur. Ağrı lokalize olabilir (tek noktada) veya daha geniş bir alana yayılabilir. Ağrı, spor kazası gibi küçük bir yaralanmadan sonra ortaya çıkabilir. Çocuğunuz geçmeyen veya kötüleşen sırt ağrısından şikayet ederse, değerlendirme için bir doktora görünün.
 • Spesifik nörolojik şikayetler : Tümörler genişledikçe ve omurilikte kompresyon oluşturdukça, çocuğunuz şunları yaşayabilir:
  • Azalan motor beceriler
  • Acil tedavi olmaksızın felce ilerleyebilen kas zayıflığı
  • Duyusal kayıp veya uyuşma
  • Bağırsak veya mesane kontrolü kaybı
  • Omurga deformitesi: Skolyoz , omurilik tümörü olan çocukların üçte birinde görülür.

Karsinoid Tümör Tedavisi

Omurilik Tümörü Teşhisi

Tanısal bir değerlendirme, ayrıntılı bir nörolojik değerlendirme de dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi geçmiş ve fizik muayene ile başlar. Çocuğunuzun doktoru ayrıca bu teşhis testlerinden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Tümör hücrelerini aramak için beyin omurilik sıvısı analizi
 • Tümörün yerini ve görünümünü belirlemek için radyolojik görüntüleme çalışmaları .
 • Doktorun tümörün yapısını, omuriliğe göre tam yerini ve boyutunu görmesine yardımcı olabilecek MRI taraması
 • Bazen kemik yapılarını daha iyi görselleştirmek için kullanılan BT taraması
 • Kesin bir sınıflandırma sağlamak için gerçek tümörden biyopsi .

Omurilik Tümörü Belirtileri

Pediatrik Omurilik Tümörü Türleri

Omurilik tümörleri, omurganın neresinde büyüdüklerine göre sınıflandırılır:

 • İntramedüller tümörler : Bu spinal tümörler, gerçek omuriliğin hücrelerinden kaynaklanır. Birçoğu gliomlar olarak sınıflandırılır , yani omuriliği besleyen ve destekleyen hücrelerden türerler.
 • İntradural tümörler : Bu tümörler omuriliğin, duranın kaplamasının içinde, ancak omuriliğin dışında ortaya çıkar. Tipik olarak bu tümörler iyi huyludur.
 • Ekstradural tümörler : Bunlar omuriliği saran zarların dışında görünür ve ya:
  • Omurga dokusundan kaynaklanan birincil kemik tümörleri
  • Vücudun başka bir yerinden kaynaklanan metastatik tümörler

Omurilik tümörleri ayrıca hücre tipine göre sınıflandırılır. Patolog mikroskobik hücreler inceleyecek ve atama ag Rade tümör büyüme veya bölünmesi ne kadar hızlı gösterir. Düşük bir sayı yavaş büyümeyi gösterirken, yüksek bir sayı agresif, daha hızlı büyüyen bir tümörü gösterir.

Karsinoid Tümör Belirtileri

Çocuklarda Omurilik Tümörlerinin Tedavisi

Pediatrik beyin cerrahları, bir tedavi planı geliştirmek için diğerlerinin yanı sıra nörologlar, onkologlar ve rehabilitasyon terapistleri ile işbirliği yapabilir.

Çoğu durumda, çocuğun gelişen sinir sistemini ve işlevini korumanın en iyi yolu, omurilik tümörünü cerrahi olarak çıkarmaktır. İyi huylu tümörler bile, kordona baskı uygulayacak kadar büyümeden önce çıkarılmalıdır.

Omurilik Tümörü Cerrahisi Sonrası

İyileşme süreci her hasta için farklıdır. Çabuk teşhis ve tedavi alan çocuklar ameliyattan sonra başarılı olma eğilimindedir. Bazıları, kas güçsüzlüğü gibi bazı geçici nörolojik eksiklikler yaşayabilir. Çocuğa teşhis konulmadan önce önemli kalıcı hasar olmadıkça, bu semptomların ameliyattan sonra düzelmesi muhtemeldir. Fizik tedavi, gücü ve işlevi geri kazanmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bazı çocukların yatarak rehabilitasyona ihtiyacı olacaktır.

Düzenli postoperatif takip ziyaretleri de önemlidir, böylece çocuğunuzun beyin cerrahı nörolojik işlevi değerlendirmeye devam edebilir ve tümör nüksü ve kemoterapi veya radyasyon tedavisinden kaynaklanan yan etkiler için tetikte kalabilir.