Karsinoid Tümör Teşhisi

Karsinoid sendrom semptomlarına neden olmayan küçük bir karsinoid tümör teşhis etmek zordur. Bu tümörler genellikle ameliyat sırasında veya başka bir durum için yapılan bir muayenede bulunur. Örneğin, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı apandisit için bir apandisi çıkardığında bazı karsinoid tümörler bulunur.

Bu testler, karsinoid tümörün teşhisine yardımcı olmak için kullanılabilir:

 • Röntgenler ve taramalar. Göğüs röntgeni, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması tanıda faydalıdır.
 • OctreoScan. Bu, çoğunlukla karsinoid tümörleri bulmak için kullanılan özel bir tarama türüdür. Bu tarama, karsinoid tümör hücreleri tarafından alınan radyoaktif bir maddenin enjeksiyonundan sonra yapılır.
 • Muayene ve biyopsi. Karsinoid tümörden bir doku örneğini test etmek ve mikroskop altında incelemek için cerrahi bir prosedür tanı için önemlidir. Bazen bu, vücudunuzun içine bakmak için esnek bir dürbün kullanılarak yapılır. Bu işleme endoskopi denir. Bir tümör bulunursa, sağlık uzmanınız biyopsi için dokudan bir örnek alabilir.
 • İdrar tahlili. Çok fazla hormon üreten bir karsinoid tümörünüz varsa, idrarınızda 5-HIAA (5-hidroksi indol asetik asit) adı verilen bir asit türü olarak görünebilir. Bu, serotoninin atık ürünüdür.
 • Kan testi. Bir kan testi, artan bir serotonin hormonu seviyesi veya yüksek düzeyde kromogranin A (CgA) gösterebilir. Bu, çoğu karsinoid tümör tarafından yapılan başka bir maddedir.

Karsinoid Tümör Belirtileri

Karsinoid Tümör Tedavisi

Yayılmamış küçük karsinoid tümörler için en iyi tedavi cerrahidir. Bu tümörlerin ameliyatı onları iyileştirebilir. Bir tümör yayıldığında veya çıkarılamayacak kadar büyüdüğünde, diğer tedaviler yine de işe yarayabilir. Kullanılabilecek bazı tedaviler şunlardır:

 • Kısmi cerrahi. Bir tümör tamamen çıkarılamayacak kadar büyükse, diğer tedavilerin daha iyi sonuç verebilmesi için bir kısmını çıkarmak için ameliyat kullanılabilir.
 • Kemoterapi. Karsinoid tümör hücreleriyle savaşan ilaçlar kan dolaşımınıza verilebilir veya ağızdan alınabilir. Genellikle bu ilaçlardan birkaçını birlikte vermek en iyisidir.
 • Octreotide. Bu, enjeksiyonla verilen bir ilaçtır. Bu ilaç, karsinoid tümör semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olur ve ayrıca tümör büyümesini engelleyebilir veya tersine çevirebilir.
 • Karaciğer tedavisi. Bir karsinoid tümör karaciğerinize yayıldıysa, kemoterapi ilaçları karaciğerinize enjekte edilebilir veya tümör hücrelerine kan akışını engelleyen küçük topaklar enjekte edilebilir.

Ayrıca tedaviye başlamadan önce ikinci bir görüş almak isteyebilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri, belirli kanser teşhisleri için birine ihtiyaç duyar. Daha fazla bilgi sağlamanın yanı sıra, ikinci bir görüş de tedavi kararlarınız konusunda gönül rahatlığı sağlayabilir. 

Önleme

Bir karsinoid tümörün büyümesini engellemenin bir yolu yoktur. Kontrol edebileceğiniz bir risk faktörü sigara içmektir. Sigara içmeyerek karsinoid tümör riskinizi azaltabilirsiniz. Karsinoid tümörü tedavi etmek, karsinoid sendromun semptomlarını önlemenize yardımcı olabilir.

Karsinoid tümörün yönetimi

Sağlık uzmanlarınızın tüm talimatlarını takip etmenin, ilaçlarınızı almanın ve tüm randevularınızı tutmanın yanı sıra, hastalık hakkında olabildiğince çok şey öğrenerek ve tedavinizde aktif rol alarak karsinoid tümörü yönetmeye yardımcı olabilirsiniz. İşte diğer bazı yönetim önerileri:

 • Besleyici, yüksek proteinli bir diyet uyguladığınızdan emin olun.
 • Karsinoid semptomları tetikleyen alkol ve yiyeceklerden kaçının.
 • Mümkün olduğunca stresten kaçının.
 • Doktorunuza aldığınız ilaçları sorun. Dekonjestanlar, astım inhalerleri ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar, karsinoid semptomları tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir.
 • Karsinoid tümörler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve duygularınızı başkalarıyla paylaşmak için bir destek grubuna katılın.
 • Kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olması için yoga veya tai chi gibi zihin-vücut egzersizlerini deneyin.
 • Duygusal stresi yönetmenin diğer yollarını deneyin: rehberli imgeleme, meditasyon, müzik terapisi ve günlük tutma.
 • Randevulardan önce sorularınızı yazın ve yanınızda getirin. Randevularınız sırasında destek için bir aile ferdinizi veya yakın arkadaşınızı yanınızda getirin.