Mezotelyoma nedir? 

Mezotelyoma nedir?, Mezotelyoma karın veya göğüs gibi vücut boşluklarının içini kaplayan bir zar olan mezotelyum kanseridir. Her dört mezotelyoma hastalığı vakasından üçü göğüs boşluğunda başlar. Mezotelyoma ayrıca karın boşluğunda ve kalp çevresinde başlayabilir.

Nereden kaynaklandıklarına bakılmaksızın, mezotelden gelen kötü huylu hücreler yakındaki dokulara saldırıp zarar verebilir. Kanser hücreleri ayrıca vücudun diğer bölgelerine de metastaz yapabilir veya yayılabilir.

Genellikle mezotelyoma teşhis edildiğinde hastalık ilerler. 5 yıllık hayatta kalma oranı yaklaşık% 5 ila% 10’dur. Akciğer mezotelyoması olan hastaların çoğu solunum yetmezliği veya zatürre sonucu ölür. Bazı hastalarda, tümör, göğsü ve karın boşluğunu ayıran bir kas olan diyafram boyunca uzandığında ince bağırsak tıkanıklığı yaşar. Tümör kalp zarını (kalbi çevreleyen ince bir kese) ve kalbin kendisini işgal ettiğinde daha az sayıda insan kalbin komplikasyonlarından ölür.

ÖNERİLEN: Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Lenfoma Tedavisi

Mezotelyoma neden olur?

Mezotelyoma için ana risk faktörü asbest ile çalışmaktır. Asbest, ince mikroskobik liflere sahip bir grup mineraldir. Bu lifler ısıya, ateşe ve kimyasallara dayanıklı olduğundan ve elektrik iletmediğinden, asbest çıkarılmış ve inşaat, otomotiv ve diğer endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Üretim sürecinde olduğu gibi küçük asbest lifleri havaya salınırsa, solunabilir veya yutulabilir ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Mezotelyoma vakalarının% 75 kadarı işyerinde asbeste maruz kalmaya bağlanabilir. Aile üyelerinin ve asbest işçileri ile yaşayan diğerlerinin mezotelyoma ve muhtemelen diğer asbestle ilgili hastalıklara yakalanma riskinin arttığına dair bazı kanıtlar vardır. Bu risk, asbest işçilerinin kıyafetlerine ve saçlarına eve getirilen asbest tozuna maruz kalmanın bir sonucu olabilir. Asbest madenlerine yakın yaşayan insanlarda da mezotelyoma vakaları görülmüştür.

Mezotelyoma neden olur

Bununla birlikte, mezotelyoma, asbeste bilinen herhangi bir maruziyet olmaksızın bazı kişilerde bildirilmiştir. Diğer, yaygın olmayan, ancak olası nedenler şunları içerir:

Zeolitler. Bu mineraller kimyasal olarak asbestle ilişkilidir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bu ilgili minerallerden biri olan eriyonit Türkiye’nin bazı bölgelerinde toprakta yaygındır. Bu bölgelerdeki yüksek mezotelyoma oranlarından eriyonite maruziyetin sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Radyasyon. Amerikan Kanser Derneği, göğüs veya karına yüksek doz radyasyona maruz kaldıktan sonra veya doktorlar tarafından bazı göğüs röntgenlerinde kullanılan bir materyal olan toryum dioksit (Thorotrast) enjeksiyonundan sonra gelişen mezotelyoma hakkında birkaç yayınlanmış rapor olduğunu belirtmektedir. 1950’lere kadar.

SV40 virüsü. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, laboratuvar hayvanlarında yapılan bazı çalışmalar, maymun virüsü 40 (SV40) ile enfeksiyonun mezotelyoma geliştirme riskini artırma olasılığını artırdı. 1955 ile 1963 yılları arasında verilen bazı enjekte edilebilir çocuk felci aşıları, SV40 ile kontamine olmuş ve ABD’de 30 milyon kadar insanı virüse maruz bırakmıştır. Şimdiye kadar, insanlarda bu konuyu ele alan en büyük çalışmalar, kontamine aşıları çocukken alan kişiler arasında mezotelyoma veya diğer kanserler için artmış bir risk bulamadı.

Genetik. Bazı uzmanlar, bazı kişilerin genetik olarak mezotelyoma yatkın olabileceğine inanıyor. Hastalığın oranları popülasyonlar arasında değişmektedir.