Mezotelyoma Belirtileri: Akciğer mezotelyomasının ana semptomları nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Yeterince büyükse, plevrada mezotelyomadan kaynaklanan sıvı birikimi de nefes darlığına katkıda bulunabilir.

Mezotelyoma Belirtileri

 • Kilo kaybı
 • Karında şişlik ve ağrı
 • Kan pıhtılaşma anormallikleri
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Anemi
 • Ateş

Mezotelyoma Belirtileri: Kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldıysa semptomlar ağrı, yutma güçlüğü,boyun veya yüzde şişmeyi içerebilir.

Birçok koşul bu semptomları paylaştığı için, bu semptomlara sahip olmak, mutlaka mezotelyoma sahip olduğunuz anlamına gelmez. Onlara neyin sebep olduğunu belirlemek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

ÖNERİLEN: Mezotelyoma nedir? Mezotelyoma neden olur?

Tıbbi Geçmiş ve Fiziksel Muayene

Mezotelyoma nadir olduğu için ilk başta yanlış teşhis edilir. Mezotelyoma sahip olabileceğinizi düşündüren semptomlarınız varsa, doktorunuz, özellikle asbest maruziyeti olmak üzere hastalığa yakalanma riskinizi artıran semptomları ve olası şeyleri kontrol etmek için muhtemelen eksiksiz bir tıbbi geçmiş alacaktır. Asbeste maruz kalma, mezotelyomayı daha olası kılan 1 numaralı şeydir.

Doktorunuz ayrıca genel sağlığınız hakkında sorular soracak ve olası mezotelyoma belirtilerini kontrol etmek için bir muayene yapacaktır. Bunlar göğüs boşluğu, karın veya kalp zarındaki (kalbin etrafındaki ince zar) sıvıyı içerebilir.

Muayenenin bulgularına bağlı olarak, doktorunuz sizi mezotelyoma testi için sevk edebilir.

Mezotelyoma testleri

Mezotelyoma testleri

Birkaç farklı mezotelyoma testi türü vardır.

Kan testleri. Üç maddenin kan seviyeleri – fibulin-3, osteopontin ve çözünür mezotelin ile ilişkili peptidler (SMRP’ler) – mezotelyomalı kişilerde genellikle daha yüksektir. Bu kan testleri mezotelyoma teşhisini doğrulayamasa da – klinik bir ortamda güvenilir kullanım için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır – bu maddelerin yüksek seviyeleri hastalığı daha olası hale getirir.

Sıvı ve doku numunesi testleri. Vücutta mezotelyoma ile ilişkili olabilecek bir sıvı birikmesi varsa, doktorunuz sıvı birikiminin olduğu bölgeye deriden bir iğne sokarak sıvının bir örneğini alabilir. Sıvı daha sonra kanser hücreleri için mikroskop altında incelenebilir. Kanser hücreleri bulunursa, daha ileri testler kanserin mezotelyoma olup olmadığını söyleyebilir.

Bu test, sıvının nerede olduğuna bağlı olarak farklı isimlerle gider:

 • Torasentez – göğüs boşluğu
 • Parasentez – karın
 • Perikardiyosentez – kalbin etrafındaki zar

Doktorunuz sıvıda mezotelyoma hücreleri bulmasa bile, bu mutlaka mezotelyoma olmadığı anlamına gelmez. Bazen mezotelyomayı teşhis etmek için gerçek doku örnekleri (biyopsiler) gerekir.

Biyopsiler. Mezotelyoma için incelenecek dokuyu çıkarmanın yolları vardır.

İğne biyopsisi. Bu, küçük bir tümör parçasını çıkarmak için deriye uzun, içi boş bir iğne sokmayı içerir. Doktorunuz iğneyi tümöre yönlendirmek için görüntüleme testleri kullanabilir. Bazı durumlarda, numune tanı koymak için çok küçük olabilir ve daha invaziv bir prosedür gereklidir.

Torakoskopi, laparoskopi ve mediastinoskopi. Bu prosedürlerde, doktor, mezotelyoma’nın potansiyel alanlarını görmek için ciltteki küçük bir kesiğe ince, ışıklı bir dürbün yerleştirir. Mikroskop altında incelemek üzere doku parçalarını çıkarmak için diğer kesiklere yerleştirilen küçük aletler kullanılabilir. Spesifik prosedür, incelenen alana bağlıdır:

 • Torakoskopi, akciğerler ile göğüs duvarı arasındaki boşluğu inceler.
 • Laparoskopi karnın içini inceler.
 • Mediastinoskopi, göğsün merkezini, kalbin etrafını inceler.

Cerrahi biyopsi. Bazı durumlarda, tanı koymak için yeterince büyük bir doku örneği almak için daha invaziv prosedürlere ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda, bir cerrah daha büyük bir tümör örneğini veya tüm tümörü çıkarmak için torakotomi (göğüs boşluğunu açma) veya laparotomi (karın boşluğunu açma) yapabilir.

Endobronşiyal ultrason eşliğinde biyopsi. Bu prosedür, akciğerleri tümörler açısından incelemek için boğazdan aşağıya uzun, ince, esnek bir tüp geçirmeyi içerir. Tüpte ayrıca bir ultrason bulunur, böylece doktor tümörü ve biyopsi için uygun yeri daha iyi belirleyebilir. Bir tümör bulunursa, doktor tüpten küçük bir örnek alabilir.

Görüntüleme testleri. Bu testler, doktorunuzun vücudunuzun içini kesik yapmadan görmesini sağlar. Mezotelyoma teşhisinde yaygın olarak kullanılan görüntüleme testleri şunları içerir:

Göğüs röntgeni. Göğüs röntgeni, akciğer astarında anormal kalınlaşma veya kalsiyum birikintileri, akciğerler ve göğüs duvarı arasındaki boşlukta sıvı veya akciğerlerde mezotelyoma düşündüren değişiklikler gösterebilir.

Bilgisayarlı tomografi (CT). CT taraması, vücudun iç kısmının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için birden fazla X-ışını ve bir bilgisayar kullanan bir prosedürdür. BT taramaları genellikle kanser belirtilerini aramak, kanserin nerede olduğunu bulmaya yardımcı olmak ve kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için kullanılır.

Pozitron emisyon tomografisi (PET). Bu test, radyoaktif bir atom içeren bir bileşiğin bir atışını vermeyi ve ardından vücudun fotoğraflarını çekmeyi içerir. Kanser hücreleri büyük miktarda radyoaktif bileşiği emer ve görüntülerde normal dokudan daha parlak görünür. Doktorlar daha sonra bu potansiyel kanser alanlarına daha fazla test yapar.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). MRI taramaları, vücudun ayrıntılı görüntülerini yapmak için radyo dalgaları ve güçlü mıknatıslar kullanır. Yumuşak dokuların ayrıntılı görüntülerini sağladıkları için, doktorunuzun tümörün nerede olduğunu bulmasına yardımcı olabilirler. Diyaframı (akciğerlerin altında kubbe şeklinde bir kas) içeren mezotelyomalar için MRI taramaları özellikle yararlı olabilir.