Lökopeni teşhisi ve Lökopeni tedavisi dahil olmak üzere lökopeni hakkında daha fazla bilgi edinin.

Lökopeni teşhisi

Düşük beyaz kan hücresi sayısına sahip olmak, doktorunuza hastalığınızın nedenini göstermeye yardımcı olabilir.

Genellikle doktorunuz, farklı bir durumu kontrol etmek için tam kan sayımı gibi bir kan testi yaptıktan sonra beyaz kan hücre sayınızın düşük olduğunu öğrenecektir .

Lökopeni tedavisi

Lökopeni tedavisi, hangi tip beyaz kan hücresinin düşük olduğuna ve buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Yeterli beyaz kan hücresine sahip olmamanızdan kaynaklanan enfeksiyonlarla ilgilenmek için başka tedavilere ihtiyacınız olabilir. Yaygın tedaviler şunları içerir:

İlaçlar

Vücudunuzu daha fazla kan hücresi üretmeye teşvik etmek için ilaçlar kullanılabilir. Veya, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için antifungaller veya bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler gibi azalmış hücre sayısının nedenini ortadan kaldırmak için ilaçlar verilebilir.

Lökopeniye neden olan tedavileri durdurmak

Bazen vücudunuza daha fazla kan hücresi üretmesi için zaman tanımak için kemoterapi gibi bir tedaviyi durdurmanız gerekebilir. Kemoterapi seansları arasında radyasyon gibi tedavi bittiğinde kan hücresi sayınız doğal olarak yükselebilir. Beyaz kan hücrelerinin yenilenmesi için geçen sürenin kişiden kişiye değiştiğini unutmayın.

Büyüme faktörleri

Granülosit koloni uyarıcı faktör ve kemik iliğinden türetilen diğer büyüme faktörleri, lökopeninizin nedeni genetikse veya kemoterapiden kaynaklanıyorsa yardımcı olabilir. Bu büyüme faktörleri, vücudunuzu beyaz kan hücreleri üretmeye teşvik eden proteinlerdir.

Diyet

Beyaz kan hücreleri çok düşükse, düşük bakteriyel diyet veya nötropenik diyet olarak da adlandırılan bağışıklık sistemi baskılanmış bir diyet önerilebilir. Bu diyetin, gıdalardan mikrop kapma şansınızı veya yiyeceklerin hazırlanış biçiminden dolayı azalttığı düşünülmektedir.

Evde

Doktorunuz ayrıca beyaz kan hücreleriniz azaldığında evde kendinize nasıl bakabileceğiniz hakkında konuşacaktır. Örneğin, daha iyi hissetmek ve enfeksiyonlardan kaçınmak için şu ipuçlarını deneyin:

İyi beslenin: İyileşmek için vücudunuzun vitaminlere ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Doktorunuz aksini söylemedikçe bol bol meyve ve sebze yiyin. Ağızda yaralarınız veya mide bulantınız varsa, yiyebileceğiniz yiyecekler bulmayı deneyin ve doktorunuzdan yardım isteyin.

Dinlenme: En çok enerjiye sahip olduğunuz zamanlar için yapmanız gereken aktiviteleri planlamaya çalışın. Tedavinizin bir parçası olarak ara vermeyi ve başkalarından yardım istemeyi hatırlamaya çalışın.

Çok dikkatli olun: En ufak bir kesik veya sıyrıktan bile kaçınmak için elinizden geleni yapmak istersiniz çünkü cildinizdeki herhangi bir açık yer enfeksiyonun başlaması için bir yer sağlar. Yemek pişirirken veya yemek yerken bir başkasından yiyecekleri kesmesini isteyin. Tıraş olmanız gerekiyorsa, sıyrıklardan kaçınmak için elektrikli bir tıraş makinesi kullanın. Diş etlerinizi tahriş etmemek için dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

Mikroplardan uzak tutun: Gün boyunca ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın. Hasta insanlardan ve kalabalıklardan uzak durun. Çocuk bezini değiştirmeyin veya çöp kutularını, hayvan kafeslerini ve hatta balık kasesini temizlemeyin.

Görünüm

Lökopeni geliştirme şansınızı artıran bir durumunuz varsa, doktorunuz komplikasyon geliştirme şansınızı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için düzenli olarak beyaz kan hücresi sayınızı kontrol edecektir.

Kan testlerinizi takip etmenin önemli bir nedeni şudur: Hastalandığınızda, belirtilerinizin çoğu, enfeksiyonu öldürmeye çalışan beyaz kan hücreleriniz de dahil olmak üzere bağışıklık sisteminizin eylemlerinden kaynaklanır. Dolayısıyla, beyaz kan hücreleriniz düşükse, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz, ancak sizi doktorunuzu görmeye sevk edecek semptomlarınız olmayabilir.

Lökopeninin en ciddi komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

hafif bir enfeksiyon nedeniyle kanser tedavisini geciktirme ihtiyacı

vücut çapında bir enfeksiyon olan septisemi dahil hayatı tehdit eden enfeksiyonlar

ölüm

Lökopeni önleme

Lökopeni önleyemezsiniz, ancak beyaz kan hücre sayınız düşük olduğunda enfeksiyonları önlemek için harekete geçebilirsiniz. Bu nedenle tedaviniz iyi beslenmeyi, dinlenmeyi ve yaralanmalardan ve mikroplardan kaçınmayı içerecektir. Bunlardan herhangi birini yapmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuz, hemşireniz veya bir diyetisyenle konuşun. Bazı yönergeleri sizin için daha iyi çalışacak şekilde uyarlayabilirler.

Lökopeni Nedir? Lökopeni belirtileri
Nötropeni nedir? Nötropeni türleri
Nötropenik diyet nedir?