ITZY Lia Zorbalık İddiaları: 2021 Ayrıntılı Açıklama

ITZY Lia Zorbalık İddiaları: JYP Entertainment, ITZY’den Lia’yı okulda şiddet uygulamakla suçlayan kişi aleyhindeki davanın yeniden soruşturulmasını talep edecek.

Şubat ayında, Lia’nın ortaokul sınıf arkadaşlarından biri (bundan böyle “A” olarak anılacaktır) bir çevrimiçi topluluğa okulda şiddet kurbanı olduğunu iddia eden bir gönderi yükledi. A, “2000 doğumlu ünlü bir kadın idolün” bir sınıf arkadaşından ödünç aldığı parayı geri vermediğini, diğer öğrencilere onun hakkında kötü konuştuğunu, kendisini ve diğerlerini sebepsiz yere dışladığını yazdı. Gönderi yüklendiğinde JYP Entertainment, A’ya hakaret davası açtıklarını ve soruşturmaların devam ettiğini belirterek yanıt verdi.

Bu haftanın başlarında, Incheon Yeonsu Polis Karakolu, A’nın nihayetinde iftira suçlamalarından aklandığını açıkladı ve görevdeki iddiaların yanlış olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt olmadığını açıkladı.

15 Haziran’da JYP Entertainment, A aleyhindeki davanın yeniden soruşturulmasını talep etme planlarını açıklayan ayrıntılı bir bildiri yayınladı. Ajans ayrıca, polisin A’ya yönelik suçlamaları düşürdüğünü, ancak “gönderilerin yanlış olduğuna dair kanıtları olmadığı için, Polis ayrıca, “gönderilerin doğru olduğunu kabul etmediklerini… [yani] davayı savcılığa iletmeme kararlarının, Lia’nın okulda şiddet olaylarına katıldığını doğruladıkları anlamına gelmediğini” belirtti.

İLGİLİ: ITZY’nin Lideri Kim? Hwang Yeji Hakkında 6 Gerçek

JYP Entertainment:

Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan sanatçımız ITZY’den Lia ile ilgili davadaki şirket konumumuz hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

1. [Söz konusu kişiye] ilk dava açtığımızda, okulda şiddet gören birine değil, aşağıdakiler gibi kötü niyetli olduğunu belirlediğimiz gönderi ve yorumlara dava açtık.

[Lia’yı ortaokulda zorbalık yapmakla suçlayan çeşitli gönderilerin ve yorumların resmi, dördü JYP’nin daha sonra farklı çevrimiçi takma adlar altında aynı kişi tarafından yazıldığını açıklıyor.]

Yukarıdaki gönderiler, 2018’den başlayarak iki yıl boyunca çevrimiçi topluluklara yüklendi. Bunları kimin paylaştığını bilmemiz imkansızdı ve bunlar okulda şiddete maruz kalma konusunda somut şikayetler değildi.

Taraftar raporlarını ve paylaşımları rutin olarak izlememizi esas alan şirketimiz, şu anda kötü niyetli çevrimiçi paylaşımlara karşı düzenli olarak yasal işlem başlatan bir sisteme sahiptir. Bu sistem kapsamında, Aralık 2020’de yukarıdaki gönderilere karşı yasal işlem başlattık.

2. Polis soruşturması sırasında, yukarıdaki beş gönderiden dördünün aynı kişi tarafından çevrimiçi rumuz değiştirilirken bir gönderi ise farklı bir kişi tarafından yazıldığını öğrendik.

Ancak polis hala bu davayı araştırırken, yukarıdaki gönderilerin yazarı olduğu anlaşılan bir kişi geçen Şubat ayında başka bir çevrimiçi toplulukta polis tarafından soruşturulmakta olduklarını yazdı. Yazar, gönderide kendilerinin ve tanıdıklarının okulda şiddet mağduru olduklarından şikayet etti, ancak kısa bir süre sonra, orijinal gönderide bahsedilen tanıdık gibi görünen biri, aynı çevrimiçi topluluğa kendi gönderisini yükledi ve dikkate almadığını söyledi. söz konusu olayın okulda şiddet olduğunu ve çok da önemli olmadığını düşündüklerini söyledi. Bundan sonra, orijinal gönderinin yazarı, silmeden önce gönderileri tekrar tekrar yükledi.

3. Yasal temsilcimizin Lia adına şikayette bulunması ve yasal işlemle yanıt vermesi üzerine polis, [kötü niyetli] gönderilerin iki yazarı hakkındaki davayı savcılığa iletmeme kararı aldı. Ancak polis, basına verdiği röportajlarda, yazıların yalan olduğuna dair kanıtları olmadığı için davayı savcılığa iletmeme kararı alırken, yazıların doğru olduğunu kabul etmediklerini belirtti. Başka bir deyişle, davayı savcılığa iletmeme kararlarının, Lia’nın okulda şiddet olaylarına katıldığını doğruladıkları anlamına gelmediğini söylüyorlardı.

Buna göre, sanatçımız ve şirketimiz, bir temyiz başvurusunda bulunmayı ve yalanlar yoluyla karaktere hakaret suçlamasıyla ilgili yeniden soruşturma talep etmeyi planlıyor. Bunun nedeni, gerçeğin daha derin bir soruşturma yoluyla açıkça ortaya çıkmasını istememizdir.

Bunun nedeni, haksız yere [okulda şiddete] maruz kalan mağdurların olmasının kabul edilemez olduğu gibi, asılsız suçlamalar ve çarpık iddialar nedeniyle mağdur olanların da kabul edilemez olduğuna inanıyoruz.